Hipotiroid Hakkında Bilinmesi Gerekenler Ve Hipotiroid İçin Beslenme Önerileri

Hipotiroid, pek çok kişinin sık karşılaştığı sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Hipotiroid bu denli sık karşılaşılan bir problem ise, hipotiroid hakkında hepimizin bilgi sahibi olması gerekiyor demektir. O halde, hipotiroid nedir sorusunun yanıtını birlikte bulmamız gerekmektedir. Hipotiroid nedir sorusu ile konumuza başlayalım:

Hipotiroid nedir? Hipotiroid, tiroid bezlerinin yetersiz çalışması anlamına gelmektedir. Hipotiroidin bir hastalık olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Peki o halde, hipotiroid belirtileri nelerdir? Hipotiroid belirtileri arasında ilk sırada, kişilerin kilo vermekte zorlanmalarından söz etmek gerekmektedir. Hipotiroid belirtilerinden bir diğeri de aşırı sinirlilik halidir. Hipotiroid belirtilerinden bir diğeri ise yorgunluktur. Hipotiroid belirtileri arasında, derideki kuruluktan da söz etmek gerekmektedir. Hipotiroid belirtilerinden bir diğeri kabızlık iken, bir diğer hipotiroid belirtisi de baş ağrısıdır.
Hipotiroid belirtileri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, hipotiroidin, vücuttaki diğer bazı sağlık sorunlarına neden olabileceğini de bilmemiz gerekmektedir. Hipotiroidde hedef tiroit bezleri olduğuna; ve tiroit hormonu da vücudun fonksiyonlarını düzenleyen hormon olduğuna göre, hipotiroidin sonuçları hakkında da bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Hipotiroidin sonuçları arasında ilk sırada, trigliserit seviyesinin yükselmesinden söz etmek gerekmektedir. Hipotiroidin sonuçlarından bir diğeri de kolesterol seviyesinin yükselmesidir. Hipotiroidin sonuçlarından bir diğeri de lenf akışının yavaşlamasıdır. Lenf akışının yavaşlaması sebebiyle vücutta ödem problemi gelişmektedir. Hipotiroidin sonuçları arasında sindirim problemlerinden de söz etmek gerekmektedir. Besinlerin sindirilmesi hipotiroidin sonuçlarından bir tanesi olarak zorlaşmaktadır. Hipotiroidin sonuçları arasında metabolizmanın yavaşlamasından da söz etmek gerekmektedir. Hipotiroidin sonuçlarından bir başkası da kilo alım sürecine girilmesidir. Hipotiroidin sonuçları arasında adet düzensizliğinden de söz etmek mümkündür.
Hipotiroid için beslenme önerileri arasında ilk sırada iyotlu tuz tüketimi yer almaktadır. Hipotiroidin nedenleri arasında iyot eksikliği yer almaktadır. Bu nedenle iyotlu tuz tüketimi hipotiroid için beslenme önerileri arasında ilk sırada yer almaktadır. Fakat hipotiroid için beslenme önerilerinde sadece iyotlu tuz kullanımı yeterli olmayabilir; yanında yer fıstığı, hardal, soya fasülyesi, şalgam, karnabahar, turp, brüksel lahanası, brokoli ve lahanayı pişmiş olarak tüketmeniz önerilmektedir.
Hipotiroid için beslenme önerileri arasında yer alan bir diğer faktör de, kafein tüketiminden uzak durulmasının gerekliliğidir. Kahve, kola, çay; ve çikolatadan uzak durulması, hipotiroid için beslenme önerileri arasında yer almaktadır.
Hipotiroid için beslenme önerileri arasında, selenyum bakımından zengin besinlerin tüketilmesi gerektiği önerisinde de bulunulmaktadır. tam tahıllar, ay çekirdeği, ceviz, susam, mantar, mercimek, dana eti, hindi eti, dana karaciğeri, balık, yeterli miktarda tüketildiklerinde, yeterli selenyum alımı olanaklı hale gelmektedir.
Hipotiroid için beslenme önerileri arasında, omega-3 tüketiminden de söz edilmektedir. Hipotiroid için beslenme önerilerinden bir diğeri de kurubaklagil tüketiminin, haftada en az iki sefer gerçekleştirilmesi gerektiğidir.
Hipotiroid için beslenme önerileri arasında sigaranın da bırakılması gerekmektedir.
Hipotiroid için beslenme önerileri arasındaki son nokta ise: günde 2 – 2.5 litre su içilmesi gerektiği yönündedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası