Hipertansiyon Ve Yüksek Tansiyon

Hipertansiyon, yüksek tansiyon olarak bilinen, bir takım sağlık sorunları sebebiyle ortaya çıkan; fakat, hipertansiyon probleminin ortaya çıkmasından sonra, yüksek tansiyonun da bir takım hastalıklara neden olduğu, ülkemizde sık karşılaşılan sağlık sorunlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda sizlere hipertansiyon hakkında bilmeniz gerekenlerden söz etmeye çalışacağız…

Hipertansiyonun başlıca nedenlerine bakacak olursak: bir takım minerallerin yetersiz alımı, hipertansiyonun nedenleri arasında sayılmaktadır. Örnek vermek gerekirse: kalsiyum, magnezyum; ve potasyumun az alınması, hipertansiyonun başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Şişmanlık da hipertansiyonun başlıca nedenlerinden bir diğeridir. Hipertansiyonun başlıca nedenlerinden bir diğeri de strestir. Ailede hipertansiyon varsa, bu da hipertansiyonun nedenleri arasında yer almaktadır. Hareketsiz yaşam da hipertansiyonun başlıca nedenlerindendir.
Bu denli önemli bir sağlık problemi olan hipertansiyon nedir sorusunun yanıtını da birlikte bulup öğrenelim: hipertansiyon nedir? Hipertansiyon yüksek tansiyon demektir. Hipertansiyon nedir sorusunun yanıtını şu şekilde verebilmemiz mümkün: kan dolaşımının oluşması için vücutta var olan kan basıncının, olması gerekenden yüksek olmasına hipertansiyon adı verilmektedir.
Yüksek tansiyonun belirtileri; ve hipertansiyonun belirtileri hakkında da bilgi sahibi olmanızı amaçlamaktayız; fakat şunu da belirtmeliyiz ki: hipertansiyonun belirtileri her zaman görülmeyebilir; ve yüksek tansiyonun belirtileri ile karşılaşmadan yıllarca hipertansiyon ile yaşayabilirsiniz. Hipertansiyonun ortaya çıkmasını sağlayan yüksek kan basıncı, zaman içerisinde, yavaş yavaş, vücudu buna adapte ederek yükseldiğinden dolayı, yüksek tansiyonun belirtilerinin farkına varamayabilirsiniz. Fakat yüksek tansiyonun belirtileri arasında kısaca şunları sayabiliriz:
Hipertansiyonun belirtileri arasında ilk sırada, belirli belirsiz bir baş ağrısından söz etmek gerekmektedir. Yüksek tansiyonun belirtilerinden bir diğeri ise baş dönmesi nöbetleridir. Hipertansiyonun belirtilerinden bir diğeri de kişinin kendisini çok kötü hissetmesidir. Hipertansiyonun belirtilerinden bir başkası da, ensede görülen ağrıdır. Yüksek tansiyonun belirtileri arasında söz edilebilecek bir diğer etki de burun kanamalarıdır. Hipertansiyonun belirtilerinden bir başkası da, kişinin idrar ihtiyacının sık olmasıdır. Hipertansiyonun belirtileri ilerleyen aşamalarda, kan basıncının çok fazla yükselmesi ile birlikte, vücutta uyuşma, dilde peltekleşme, çift görme, göğüs ağrısı, nefes darlığı, kuvvet kaybı… gibi belirtiler de gözlemlenebilir.
Hipertansiyonun belirtilerinin sonrasında, hipertansiyonun zararlarından da söz etmek gerekmektedir. Hipertansiyonun zararları arasında ilk sırada damar sertliği yer almaktadır. Yüksek tansiyonun zararlarından bir diğeri de, felç ve beyin kanamasıdır. Hipertansiyonun zararları arasında, kalp krizi ve kalp yetmezliğinden de söz etmek gerekmektedir. Görme kaybı da, yüksek tansiyonun zararları arasında gözleri etkilemektedir. Hipertansiyonun zararlarından bir başkası da böbreklerde zarar ve hasarın meydana gelmesidir. Hipertansiyonun zararları hakkında bilgi sahibi olduğumuzda, hipertansiyonun tedavisinin ne kadar önemli olduğunu daha net anlayabiliriz.
Hipertansiyon teşhisinde, hipertansiyonun çok şiddetli olmadığı durumlarda, hipertansiyonun teşhisi için üç sefer, farklı zamanlarda tansiyon ölçümü yapılır. Yapılan tansiyon ölçümünde, 140 mmHg / 90 mmHg değerlerinin üstünde çıkan sonuçlar, hipertansiyonun teşhisi için yeterli olmaktadır. Hipertansiyonun teşhisinde, verilen değerlerden bir tanesinin de yüksek olması yeterli iken, ikisinin yüksek olduğu durumlar da gözlemlenebilmektedir. Hipertansiyon teşhisi için tek ölçüm yanlış fikirlere kapılınmasına sebebiyet verebilir; fakat, malign hipertansiyon adı verilen şiddetli hipertansiyonda, tek seferlik tansiyon ölçümü ile de hipertansiyon teşhisi koymak mümkün olabilmektedir.
Hipertansiyon teşhisinin konulmasından sonra, hipertansiyon tedavisine gelmiştir sıra. Hipertansiyon tedavisinde, eğer hipertansiyon teşhisi sınırda ise, kişinin yaşam tarzında küçük bir takım değişiklikler yapması ile sağlanabilir. Erken teşhis aşamasında hipertansiyon tedavisi, az tuzlu yemek, uygun kiloya ulaşmak, bir takım egzersizler yapmak; ve stresten uzaklaşmak… gibi küçük değişimler ile gerçekleştirilebilir. Hipertansiyon teşhisi orta şiddetli ise, hipertansiyon tedavisi için az önce belirtmiş olduğumuz küçük yaşam tarzı değişikliklerinden; ve bunun yanısıra da tansiyon ilaçlarından yararlanılmalıdır. Tansiyon ilaçları kesinlikle doktor kontrolünde alınmalıdır. Tansiyon ilaçlarının, doktorun önerdiği dozda alınması gerekmektedir. Hipertansiyon tedavisinde tansiyon ilacı kullanılmaya başlandı ise, kesinlikle tansiyon ilacının dozu, doktor kontrolü dışında azaltılmamalı; ya da arttırılmamalıdır. Unutmamak gerekir ki, hipertansiyon tedavisi ömürlüktür. Hipertansiyon tedavisinin yanlış yapılması sebebi ile, dünya genelinde ölümler; ve vücutta kalıcı hasarlar meydana gelebilmektedir.
Hayatımızda, hipertansiyonun önemi hakkında biraz fikir sahibi olduğumuza göre, hipertansiyonun nedenleri hakkında da bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. Hipertansiyonun nedenlerinden yazımızın başında sizlere kısaca söz etmiştik. Hipertansiyonun nedenleri arasında kalıtım, diyabet, sigara, alkol, obesite, stres, doğum kontrol hapları, hareketsiz yaşam, yanlış beslenme ve çok tuzlu tüketme, gibi faktörler yer almakla birlikte, hipertansiyonun daha kolay gelişebildiği kişiler de bulunmaktadır… Erkeklerde hipertansiyon daha sık görülmektedir. 35 yaşın üzerindeki kişiler için de hipertansiyon riskinden söz etmek olanaklıdır.
Hipertansiyondan korunmak için yapılması gerekenlere bakacak olursak: hipertansiyondan korunmak için öncelikle tuz kullanımının kısıtlanmasına dikkat etmek gerekmektedir. Hipertansiyondan korunmak için yapılması gerekenlerden bir diğeri de, kişilerin ideal kilolarını korumaları gerektiğidir. Hipertansiyondan korunmak için, alkol kullanımından ve sigara kullanımından uzak durmak gerekmektedir. Hipertansiyondan korunmak için düzenli egzersiz yapmaya da önem verilmelidir. Hipertansiyondan korunmak için stresten uzak durmakta da büyük yarar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası