Hazımsızlık Nedenleri Ve Hazımsızlık Önerileri

Can boğazdan gelir der, ve yemek yeriz; ama sonrasında kendimizi kötü hisseder, karın bölgemizde şişkinlik hissederiz… Peki ama nedir bu yaşadığımız? Neden kendimizi kötü hissederiz? Midemiz ağrır, olduğumuz yere neden sığamaz hale geliriz? Bu yazımızda sizlere hazımsızlık ile ilgili bilgilerden söz edeceğiz. Hazımsızlık nedir? Hazımsızlık nedenleri nelerdir? Hazımsızlık nasıl giderilir? Hazımsızlık önerileri arasında neler yer alır? Tüm bu soruların yanıtlarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz…

Hazımsızlık Nedir?

Tıp dilinde Dispepsi olarak bilinen hazımsızlık, karnımızın üst bölgesinde, kendisini şişkinlik, ve ağrı ile birlikte gösteren, sonrasında da gaz şikayeti ile bütünleşerek devam eden rahatsızlıklar bütünü olarak tanıtılabilmektedir. İçimizde pek çok kişinin yaşadığı bir sorun olması dolayısı ile, gelip geçici bir problem olarak görülen, ve önemsenmeyen hazımsızlık rahatsızlığı, aslında başka hastalıkların belirtisi niteliğindedir, ve önemsenmesi gerekir… Safra kesesinde meydana gelmiş bulunan problemler, midede reflü, ya da ülser gibi hastalıklar, hazımsızlığın işaret ettiği problemler arasında yer alabilmektedir.

Hazımsızlık Nedenleri Nelerdir?

Hazımsızlık nedenleri arasında sayılan en önemli unsurlar mide rahatsızlıklarıdır. Reflü, ülser, gastrit, ya da gastroparezi, mide enfeksiyonu… gibi pek çok neden hazımsızlığa sebep olabilir. Yenilen yemeklerin mideden boğaza, yemek borusu aracılığı ile geri gelmesinden, midenin gerektiği şekilde boşalamaması; ya da iltihaplanmış olması gibi pek çok mide problemi, hazımsızlık nedenleri arasında yer almaktadır.

Kronik pankreatif, iritabi bağırsak sendromu, tiroid hastalıkları… gibi pek çok neden de hazımsızlık nedenleri arasında yer alabilirken, hamilelerin ağrı kesici ilaç kullanımı gerçekleştirenlerin, özellikle içeriğinde hormon düzenleme etkisi bulunan maddelerin yer aldığı, doğum kontrol hapları, ve östrojen hormonu bulunan ilaç kullanımı gerçekleştirenlerin hazımsızlık problemi yaşaması şaşırılmayacak bir durum olarak belirtilmektedir.

Aynı şekilde, bazı antibiyotikler, ve kortizon içerikli ilaçlar da hazımsızlık nedenleri arasında yer almaktadır. Tiroid hastalıklarını tedavi etmeye yönelik ilaçlar da hazımsızlık yapmaktadır. Yemek yerken stresli olmak, hızlı; ve çok yemek yemek, yağlı yiyecekler tüketmek, alkol kullanımını fazla gerçekleştirmek, yorulmak, stresli ruh hali, sigara kullanmak, midede fazla asit bulunması, ya da, yemek yerken yutulan hava, hazımsızlık nedenleri arasında yer alan, engellenebilir faktörler olarak belirtilebilmektedir.

Hazımsızlık Nasıl Giderilir?

Hazımsızlık önerileri arasında ilk olarak, yemek yerken hava yutmamanızın gerekliliğinden söz etmeliyiz. Şöyle ki: hızlı yemek yemez, yemekleri çiğnerken ağzınızı açık tutmaz; ya da konuşmaz iseniz, hava yutma ihtimaliniz azalır, ve hazımsızlık sizde daha az gözlemlenmeye başlanır. Yemek yerken herhangi bir şey içmemek; ve, bir seferde çok fazla yemek yememek de hazımsızlık önerileri arasında yer alan, dikkat edilmesi gereken detaylar arasında sayılmaktadır.

Yemeklerinizin çok baharatlı olmamasına dikkat edin. Ve yemek yediğiniz saatlerin, çok geç saatler olmamasına da özen gösterin. Örneğin, akşam 19:00 sonrasında yemek yenmemesi, uzmanlar tarafından sunulan öneriler arasında yer almaktadır. Sigara içmeyin. İçeriğinde çok fazla asit bulunduran domates, ve turunçgilleri tüketmekten kaçının. İçeriğinde alkol, kafein; ya da gaz bulunan içecekleri tüketmeyin.

Giyeceklerinizin çok dar olması; buna dayalı olarak da karnınızı sıkması etkisinden uzak durun. Aksi halde, midenize baskı yapan bu giysiler, yediklerinizin yemek borunuza kaçmasına; yani reflüye neden olmaktadır. Egzersiz yapacaksanız bunu yemekten önce, ya da en az bir saat sonra gerçekleştirin. Yatma saatiniz de, yemekten en az iki saat sonra olsun. Yatağınızın baş ucu, ayak ucundan 15 santim kadar yüksek olsun. Bunu sağlamak için, kullanmadığınız bir kaç kitabı, yatağınızın altına, baş kısmına koyabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası