Hastalıklar Eskiden Nasıl Tedavi Ediliyordu?

Hep düşündüğümüz şey, eski zamanlarda bu denli çok hastalığın olmayışı. Ve bizler bunun nedenini, bazen yediğimiz – içtiğimiz şeylerin doğallığına, bazen de yaşam şartlarına bağlıyoruz. Örneğin günümüzde masa başında çalışan bizler, eski zamanlarda yaşıyor olsak, avcılık ve toplayıcılıkla hayatımızı idame ettirmek durumunda kalacaktık. Peki hastalıklar eskiden nasıl tedavi edilirdi? Hiç mi hastalık yoktu ki her şeyi günümüz yaşam şartlarına bağlıyoruz? Eski tedavi şekilleri var olduğuna göre, hastalıklar da vardı demek ki… Peki hastalıklar eskiden nasıl tedavi ediliyordu? İşte sorularınızın merak ettiğiniz yanıtları:

Hastalıklar Eskiden Nasıl Tedavi Ediliyordu?
Hastalıklar Eskiden Nasıl Tedavi Edilirdi?

Civa, günümüzde zehir olarak biliniyor ve civanın bulunduğu dolgular sağlam ise dahi dişlerden çıkartılıyor. Ancak geçmişte, insanlara Civa, ilaç olarak Antik Yunan ve Persler tarafından içirilmekte idi.

Yara olan bölgelere merhem gibi sürülen Civanın, yaraları iyileştirdiğine inanılmakta idi.

Antik Çin’de ise insanların daha uzun ömürlü olmaları adına Civa içmeleri sağlanıyordu.

Civa zehirlenmesi ile birlikte böbrek ve karaciğer yetmezliği dolayısı ile o dönemde pek çok kişinin hayatını kaybettiğini belirtmeden geçmemeliyiz.

Yaşlılık Hastalıkları Ve Sağlıklı Yaşam

Herpes, genital uçuk gibi virüslerin arı zehiri ile giderilebileceğini düşünen antik doktorlar, hastaların ağızlarını ya da burunlarına yakın bölgeleri arılara sokturuyor, dolayısı ile hastaların, işe yarayacağını düşündükleri arı zehrini almalarını sağlıyorlardı. Eski tedavi şekilleri arasında yer alan bu yöntemin, yarardan çok zarar ve hastaya acı verdiğini de belirtmeden geçmemeliyiz.

Antik Sümerlerde, doktorlar ya rahip ya da büyücü idiler. Dolayısı ile de hastalıkların ruhlarla alakalı olduğuna inanmakta idiler. Bu nedenle de tedavi yöntemi olarak, kuru kafalarla hastaları uyutmayı tercih ederlerdi. Hastaların zaman zaman uyanarak kuru kafaları öpmesinin de, bir tedavi şekli olduğuna inanılırdı.

Kronik Hastalıklarda Egzersiz Faktörü

Bu nedenle, aslında eski zamanlarda da hastalıklar vardı ve tedavi yöntemleri çok tehlikeli idi. Bu yöntemler insanlar üzerinde deneniyor ve sonrasında da insanlara zarar verilmesine neden oluyordu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası