Gribe Yakalanmamak İçin Gripten Koeunma Yollarına Dikkat Edin

Grip, kış mevsiminin en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından bir tanesidir. Kış aylarında, havaların soğuk olması sebebiyle kendisini koruyamayan kişiler grip sorunu ile karşılaşırken; bununla birlikte, çevremizdeki kişilerin gribe yakalanmaları; ve gribin bulaşıcı bir hastalık olması sebebiyle de grip ile karşı karşıya kalmamız muhtemel bir durumdur. Bundan dolayıdır ki, gripten korunma yollarını iyi bir şekilde bilmemiz gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere, gripten korunma yollarını anlatmaya çalışacağız. Gripsiz bir kış geçirmenizi diliyoruz:

<

Gripten korunma yolları arasında ilk sırada, her sabah alınması gereken soğuk bir duş yer almaktadır. Gripten korunmak için soğuk duş alanlar, boğaz ve gırtlaklarındaki kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olmuş olurlar. Bu sayede, saldırgan virüslerin grip nedeniyle boğaza yönelmelerine izin vermeyecek düzenli bir kan akışı gerçekleştirilmiş olacaktır.
Gripten korunma yolları arasında, kişilerin terledikten sonra ne yaptıklarının da önemi büyük. Terleyen kişilerin, terleme sonrasında soğuk bir duş almalarını öneren uzmanlar, bu sayede damarların uyarıldığını belirtmekteler. Uyarılan damarlar, gripten korunmak için harekete geçmekte; ve vücudu serbest radikallere karşı korumaktadırlar. Gripten korunmak için seçilen bu yöntem oldukça doğrudur.
Gripten korunma yolları arasında, ayakların sıcak ve soğuk su banyosu yapması da yer almaktadır. Ayaklara uygulanan sıcak ve soğuk su banyosunda şu şekilde bir işlem uygulanmalıdır: ayaklar öncelikle soğuk suya sokulur; ve bir kaç dakika bekletilir. Ardından sıcak suya alınan ayaklar sıcak suda da bir kaç dakika bekletildikten sonra yeniden soğuk suya alınır; ve yine bir kaç dakika bekletilir. Gripten korunmak için uygulanan bu yöntemin, ayakların en son soğuk suya sokulup dinlendirilerek bitirilmesi gerekmektedir. Gripten korunma yolları arasında yer alan bu işlem ile, boğazın ısısı bir derece arttırılmaktadır. Isısı artan boğazda bulunan tüm grip mikroplarının, anında ölmeleri sağlanmakta, ve gripten korunma işlemi gerçekleştirilmektedir.
Gripten korunmak için yapılması gereken bir diğer aktivite ise yürüyüştür. Yürüyüş yapan kişilerin, en az haftada iki sefer yürümeleri gerekmektedir. Bununla birlikte, bisiklete binmek de etkili egzersizler arasında yer almaktadır. Vücutta yer alan vejetatif sinir sistemini uyaran bu egzersizler, gripten korunmak için, vücudun serbest radikallere karşı korunmasını da sağlamaktadır.
Gripten korunma yolları arasında sağlıklı beslenme de yer almaktadır. Gripten korunmak için alınması gereken besinlerin antioksidan içerikli olması gerekmektedir. A vitamini, C vitamini, E vitamini, antioksidan bakımından etkili vitaminler grubunda yer almaktadır. Bu vitaminlerin alınabileceği besinler ile beslenmek, gripten korunma adına atılan önemli adımlardan olacaktır.
Gripten korunma yolları arasında, diş fırçalarken gerçekleştirmeniz gereken bir uygulamadan da bahsetmek gerekmektedir. Şöyle ki: dişinizi fırçalarken, damağınızı, diş etinizi ve dilinizi de fırçalarsanız, vücudunuzun enfeksiyonlara karşı daha sağlam durmasını sağlamış olursunuz. Aynı zamanda, soğuk su ile yapılacak olan gargara da vücudunuzdaki mikropların barınmasına izin vermeyecek bir etkiye sahip olmanızı sağlayacaktır.
Gripten korunmak için, giyilen giysilerin önemini de akılda tutmak gerekmektedir. Giysilerinizi şu şekilde düzenlemelisiniz: bir tane kalın kazak giyeceğinize, onun yerine bir kaç tane ince giysiyi üst üste giymek sizin gripten korunmanız için daha etkili olacaktır. Bunun yanında, ayaklarınızı sıcak tutmak için kalın ayakkabılar; ve saf yün çoraplar giymeniz de gripten korunma yolları arasında sayılmaktadır.
Gripten korunma yolları arasında oda sıcaklığının da önemi bulunmaktadır. Oda sıcaklığını iyi ayarlamanız gerekmektedir. Çok sıcak bir odada oturmamalı; bununla birlikte oturduğunuz odayı sık sık havalandırmalısınız. Isıtma cihazı olarak kullandığınız şeylerin üzerine, bitkisel yağ özleri ile ıslatılmış bezler de koyarsanız, odanızın daha nemli; ve daha sağlıklı olmasını sağlayarak, gripten korunmak için bir adım daha atmış olursunuz.
Kış mevsiminde, gripten korunma yolları arasında çok iyi bir uykunun da önemi çok büyüktür. Gripten korunmak için yapmanız gereken, kış aylarında, her zamankinden biraz daha fazla uyumak olabilir.
Kış aylarında çok sık görülmeyen güneşi gördüğünüzde, ona merhaba demek; ve onunla birlikte de bir müddet zaman geçirmek, yine gripten korunma yolları arasında sayılmaktadır. Güneş, sizin D vitamini üretiminizi arttırır, kalsiyum dolaşımınızı güçlendirir; bu sayede kemiklerinizi korurken, doğal ultraviyole sayesinde gripten korunmak sizin için oldukça kolay olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası