Lens Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bazılarımız sağlık nedenlerinden dolayı, bazılarımız ise estetik adına kullanıyor lensleri. Uzmanların çoğu lens kullanımına karşı olsa da, gereklilik halindeki bazı durumlarda, lens haricinde bir çözüm yöntemi de bulunmuyor. Peki uzmanların lens kullanımını neden önermedikleri hakkında fikriniz var mı? Yazımız içerisinde sizlere, istenmeyen olumsuz bazı durumlarla karşılaşmamanız için, lens kullanırken nelere dikkat edilmeli; ve lens kullanırken nelere dikkat etmeliyiz sorularının yanıtlarından söz edeceğiz… Bakalım lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenler neler…

Lens Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Lens Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

• Her şeyin öncesinde, içerisinde bulunduğumuz yaz aylarında, sık girdiğimiz deniz ve havuzlarda lens kullanmamak gerektiğini bilmeliyiz. Her ne kadar yüzücü gözlüğü kullanılsa; ve bu sayede göze su girmediği düşünülse de, denizde; ve havuzda lens kullanımı çok yanlıştır. Bu nedenle, eğer görme ile alakalı probleminiz varsa, kullandığınız yüzücü gözlüğünü numaralı almanız, uzmanlar tarafından önerilmektedir.

• Lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, musluk suyunun da zararlı olduğu; ve lens ile temas etmemesinin gerekliliğidir. Bu nedenle, duşa girdiğiniz her seferde, lenslerinizi gözünüzden çıkartmanız gerekmektedir. Aksi halde, musluk suyunun içerisinde yaşayabilen parazitler göze temas ederek üreyebilir, ve temizlenmeleri çok zor olduğu için de hiç istenmeyen problemlere meyil verebilirler.

• Lenslerin takılması; ve çıkartılması sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir diğeri de, ellerin kesinlikle temiz olmasının gerekliliğidir. Bunun için, hem takma, hem de çıkartma işleminin öncesinde eller sabun ile iyice yıkanmalı, temiz havlu ile kurulanıp, sonrasında lens ile temas ettirilmelidir.

• Lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri ise, geceleri lens ile uyunmamasının gerekliliğidir. Lenslerin geceleri de gözde kalmaya uygun olduğu söylense dahi, unutulmaması gerekir ki bu durum uzun vadede istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Eğer lens ile uyuyacak olursanız da kesinlikle bir sonraki gün lensleri gözünüzden çıkartıp, sonrasında yeniden takmalısınız; yani kaldığı yerden lens kullanımına devam etmemelisiniz.

• Gözlerinizde lens varken makyajınızı silmemeye, gözlerinizde makyaj varken de lens takmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi halde alerjik enfeksiyonlara açık olacağınızı unutmamalısınız. O halde, önce lensinizi takıp sonra makyaj yapmalı, önce lensinizi çıkartıp sonra makyajınızı silmelisiniz.

• Geceleri içerisinde lenslerinizi bıraktığınız solüsyonların da önem taşıdığını unutmamalı, her solüsyonun birbiri ile aynı olmadığını aklınızda tutmalısınız. Kaliteli solüsyon alarak, lensleri enfeksiyondan koruma özelliklerinin yüksek olduğu ürünleri kullanmanız gerektiğini unutmayın.

• Lensinizin kullanım süresine de mutlaka dikkat etmelisiniz. Her lensin bir kullanım süresi bulunduğunu unutmayın, bu süreden bir gün daha fazla aynı lensi kullanmanın kesinlikle zararlı olacağını bilmelisiniz.

• Kullanacağınız lens sadece size ait olmalı. Ne sizin lensinizi bir başkası kullanmalı, ne de siz bir başkasının lensini, bir günlüğüne dahi olsa kullanmamalısınız. Aksi halde, bir günlük hevesin, görme kaybına neden olabileceğini unutmamalısınız.

Söz konusu unsurlara dikkat ederseniz, lens kullanımının sizin için hiç bir zararı bulunmadığını unutmamalısınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası