Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Güneş gözlüğü almak istiyorum diyen bir kişi, bu isteğini, sadece bir aksesuar, ya da moda olması dolayısı ile yerine getirmeyi düşünmeyip, aslında güneş gözlüğünün göz sağlığının olmazsa olmazlarından biri olması dolayısı ile de yerine getirilmesi gerektiğini bilmelidir. Tam da bu noktada, güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeli sorusunun yanıtları önem kazanır. Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenleri sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız.

Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

■ Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki, alınan güneş gözlüğünün, güneşin UV ışınlarına karşı koruma sağlaması. UV ışınlar, yani güneşin mor ötesi zararlı ışınları görünmemesine karşın, gözün bağ doku ve korneasında ağrılı yanıklarına sebep oluyor. Dolayısı ile aksesuar olarak kullanacağınız güneş gözlüğü sizi bu zararlı duruma karşı da korumalı.

Güneş gözlüğü kullananlar, güneşin UV ışınlarından, güneş gözlüğü kullanmayanlara göre daha fazla etkilenirler. Çünkü güneş gözlüğü kullanmayan bir kişi, güneşin parlak ışığına karşı gözlerini kısar. Ancak güneş gözlüğünün camları koyu renk olduğu için, kullanan kişi gözlerini iyice açabilir ve göz bebeği ortaya çıkar. Bu durumda, eğer güneş gözlüğü UV ışınlarına karşı korumasız ise mor ötesi zararlı ışınlar göze direkt olarak etki eder.

Güneş gözlüğü almak istiyorum diyen bir kişi, alacağı güneş gözlüğünün UV ışınlarına karşı koruyucu etkisinin bulunup bulunmadığını anlamak için camların koyuluk ya da açıklık rengine bakmamalıdır. UV ışınlarının filtresi güneş gözlüğü camının hamurunda yer almaktadır. Bu filtre dışarıdan bakıldığında gözle görülmez.

Güneş gözlüğünün UV koruma özelliği, etiketindeki rakamlarda yazılı olmakla birlikte, UV200, UV400, UV600 şeklinde sıralanabilir. UV400 ve üzerini kullanmanız gerektiğini belirterek şunu da ekleyelim: karda ya da deniz kenarında güneş yere de yansımaktadır. Dolayısı ile buralarda koruyuculuk özelliği daha yüksek bir güneş gözlüğü kullanmalısınız.

■ Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeli sorusunun yanıtlarından bir diğeri de kullanılan camların kalitesi. Bu camların mika mı yoksa boyama mı olduğu, üzerlerinde kabarcıkların ya da ağırlıkların bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Söz konusu bu unsurları taşıyan camlar kırılma tehlikesine sahip oldukları için göze zarar verebiliyorlar.

Buna ek olarak güneş gözlüğü camı eğer kaliteli ise hafif bir esnekliğe de sahip olması gerekiyor. Garanti belgesi ve orjinallik sertifikasına sahip olan güneş gözlüklerinde aranan cam kalitesi bulunuyor ve kontrol etmenize pek gerek kalmıyor. Ancak uygun fiyatlı bir güneş gözlüğü almak istiyorum diyorsanız, bu detayları mutlaka gözden geçirmelisiniz.

■ Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğerini de aslında biraz önce anlattık, ancak yine de altını çizmek isteriz ki: orijinal sertifikası ve güvenlik kontrolü bulunan güneş gözlükleri sağlık açısından çok daha iyidirler. Bu nedenle, camın kalitesinden önce orijinallik sertifikası ve güvenlik kontrollerini kontrol etmelisiniz. Bunlar varsa cam zaten kaliteli olacaktır.

■ Güneş gözlüğü almak istiyorum dediğiniz noktada, almak istediğiniz gözlüğün üzerinde CE işaretinin bulunup bulunmadığını da kontrol etmeniz gerekmektedir. CE işareti, kullanılan güneş gözlüğünün çevreye, insana ve hayvana zararlı bir özelliğinin bulunmadığını ifade etmektedir. Avrupa Birliği’nin Yeni Yaklaşım Direktifleri’ne uygunluk işareti CE’nin açılımıdır.

■ Sağlık açısından, güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenleri öğrendiğimize göre, artık onun bir aksesuar olduğunu da hatırlayabiliriz. Alacağınız güneş gözlüğü yüzünüzün şekline uygun olmalıdır. Unutmamak gerekir ki herkesin yüz şekli bir diğerinden farklıdır ve her güneş gözlüğü her yüz şekline uyumlu değildir. Buna ek olarak, gözlük camlarının gözü yanlardan, alttan ve üstten gözü kapatması gerekmektedir. Göz ile gözlük camı arasında fazla mesafe bulunmamalı, gözlüğün sap ve çerçevesi başınızı sıkıştırmamalıdır. Aldığınız güneş gözlüğü sizde, bir an önce çıkartmak isteyeceğiniz bir fazlalık hissini yaratmamalıdır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.