Göz Tansiyonu Ve Glokom Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda sizlere göz tansiyonu ile ilgili bilgilerden söz ederek, göz tansiyonu kimlerde görülür, göz tansiyonu belirtileri nelerdir gibi soruların yanıtlarından da söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de, göz hastalıkları arasında yer alan göz tansiyonu ile ilgili bilgi edinerek, göz tansiyonundan korunmanız gerektiğini düşünüyorsanız, zaman kaybetmeden, göz tansiyonu, diğer adı ile glokomu tanımaya başlayalım:

Göz tansiyonu nedir? Genel olarak, göz tansiyonunu basit bir şekilde tanımlamak istersek, göz içi basıncından kaynaklı olarak zarar gören göz sinirlerinden söz etmemiz gerekmektedir. Göz tansiyonunun erken teşhisi, göz hastalıkları, ve genel olarak tüm hastalıklarda olduğu gibi, önemlidir.Aksi halde, giderilmesi güç görme kayıplarına neden olabileceğinin bilinmesi gerekmektedir. Göz tansiyonunun erken teşhis edilebilmesi için, yılda en az bir sefer göz sağlığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Aksi halde, göz tansiyonu belirtileri ortaya çıkmadan başlayacak, ilerleyecek, sonrasında göz tansiyonu belirtilerini ortaya çıkartacaktır. Bu durum gerçekleştiğinde ise, artık glokom çok hızlı ilerliyordur. Göz sinirlerine zarar verir, ve öyle tahribatlara neden olur ki, onarımı imkansız görme kayıpları gündeme gelebilir.
Göz tansiyonu kimlerde görülür? Özellikle yaşı 35, daha genel olarak ise 40’tan büyük olan kişilerde gözlemlenen glokom, yeni doğmuş bebekler de dahil herkeste görülebilecek göz hastalıklarından bir tanesidir.
Göz tansiyonunun nedenleri: Her şeyin öncesinde, ailesinde glokom bulunan kişilerin risk altında olduklarını belirtmemiz gerekmektedir. Bunun yanında, şeker hastalığı, yaşın 35’ten büyük olması, yaşanan şoklar, tansiyon hastalığı, kansızlık problemi, hipermetrop, ve miyop problemi halihazırda var olanlar, migren, gözde meydana gelen yaralanmalar, kortizon tedavisinin uzun süreli olması… gibi pek çok etken, göz tansiyonunun nedenleri arasında yer almaktadır.
Göz tansiyonunun tedavisi ilk olarak ilaç ile gerçekleştirilmeye çalışılır. Göz tansiyonunun tedavisi için ilaçtan sonuç alınamadığı takdirde ameliyata başvurulur, ve ameliyat göz tansiyonunu genellikle ortadan kaldırır. Bunun yanında lazer tedavisi de farklı nedenlerle uygulanabilir. Göz tansiyonunun tedavisinde ilaç kullanımı gerçekleşecekse, bunun, her gün, belirli aralıklarla, ömür boyu gerçekleştirikmesi gerektiği de unutulmamalıdır:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası