Göz Kaşıntısı

Göz Kaşıntısı

Göz kaşıntısı, pek çok kişinin başına gelen ve genellikle gözlerin ovalanması ile çözüm yoluna gidilmeye çalışılan kaşıntı türleri arasında yer almaktadır. Oysa ki gözler vücudumuzun en hassas organları arasında yer almakta ve beş duyu organimızdan birini oluşturmaktadırlar. Hassasiyet seviyesi bu denli önemli iken, önce göz kaşıntısı neden olur, sonra da göz kaşıntısı nasıl geçer sorularına yanıt alabilmek büyük önem arz etmektedir.

Kaşıntı sebeplerine göz için baktığımızda da genellikle alerji temelli olduklarını görebiliriz. Ancak bu demek değildir ki göz kaşıntısı neden olur sorusunun yanıtları sadece alerjilerden ibarettir. İlerleyen bölümlerde göz kaşıntısı neden olur sorusunun yanıtlarından detaylı olarak söz etmekle kalmayıp, göz kaşıntısı nasıl geçer sorusuna da yanıt bulacağız.

Göz Kaşıntısı Neden Olur?

Farklı türlerde alerjik durumların söz konusu olmasının yanında, göz kaşıntısına ilk olarak mevsimsel alerjilerin neden olduğundan bahsedebiliriz. Bu durum kendini genellikle yılın belirli dönemlerinde gösterir ve saman nezlesi en belirgin şeklidir. Polenlerden kaynaklı bir durum olan mevsim alerjileri, farklı polenlerin, kişileri farklı etkilemesi ile değerlendirilir. Dolayısı ile mevsimsel alerjisi olan birinde göz kaşıntısı olmasa da, sizde olabilir. Bu durum, ikinizden birinde mevsimsel alerji probleminin söz konusu olmadığı anlamına gelmez.

Kaşıntı sebepleri gözler için ele alındığında, kronik alerjilerden de söz edebiliriz. Bu alerji türü yılın her dönemi karşılaşılabilen, genellikle kapalı alan alerjisi olarak bilinen, vücudun ev tozları ya da evcil hayvan tüylerine karşı vermiş olduğu reaksiyonlarla kendini belli eden, sürekli alerji olarak nitelendirilebilmektedir.

Göz kaşıntısı neden olur sorusunun bir diğer yanıtı da yabancı cisimlerdir. Göze giren bir kirpik tanesi ya da kir veya bir toz zerreciği, vücudun bu duruma hemen tepki vermesine ve kaşıntının ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Böylece göz kaşıntısı ya da göz sulanması durumu ortaya çıkar.

Gözün belirli bir miktar neme ve yağa ihtiyacı vardır. Bu gereksinimler, gözün korunması adına büyük önem taşımaktadır ve göz yaşı sayesinde sağlanırlar. Eğer yeterli göz yaşı salgılanmıyorsa da ortaya göz kuruluğu çıkar ve bu durum göz kaşıntısı neden olur sorusuna yanıt oluşturduğu gibi, göz iltihaplanmasının da sebebidir.

Sert bir cismin göz ile teması ya da herhangi bir enfeksiyon sonrasında hasar alan gözün ön yüzeyinde bulunan kornea çizilebilir. Göz kaşıntısı ve göz iltihabına neden olan bu durum, kendini, her göz kırpma sonrasında hissettirir seviyeye gelmiş olabilir.

Göz kaşıntısına neden olan bir diğer etken de enfeksiyonlardır. Vücudun her yerinde gelişebilen enfeksiyonlar gözde de ortaya çıkabilir ve kaşıntı sebepleri arasında yer alabilirler. Bu enfeksiyonlar korneayı, gözün beyaz kısmını ya da göz kapağını etkileyebilir ve sonrasında göz kaşıntısı kaçınılmaz olur. Kontakt lens kullanımı gerçekleştirenlerde bu sorun ile daha sık karşılaşılır.

Göz kaşıntısı neden olur sorusunun bir diğer yanıtı da kontakt lenslerdir. Sadece enfeksiyona neden olmaz; aynı zamanda göz kuruluğuna da sebebiyet verirler. Bu kuruluk daha çok gözün ön tarafında söz konusu olacaktır.

Göz Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Göz kaşıntısına neden olan kaşıntı sebepleri arasında alerji yer alıyorsa, Göz doktorunun yapacağı şey, alerjiye neden olan Histamin hormonunun salınımını önlemek adına Antihistamin içerikli ilaç önermek olacaktır. Bu ilaçlar bazen hap; bazen de göz damlası olabilirler. Eğer sadece göz kaşıntısı değil de, aynı zamanda gözde kızarıklık, tahriş ya da yanma gibi problemler de varsa, bu durumda ilacın içeriği değişecek ve tüm bu sorunların giderilmesine yönelik olacaktır. Ancak doktor reçetesi altında alınması gerektiği kesinlikle unutulmamalıdır.

Mevsimsel alerjinin söz konusu olması durumunda, polenlerin en yoğun olduğu saatler olan sabah 10:00 dolayları ve akşamın ilk saatlerinde evden çıkmamak; hatta kapı ve pencereleri de kapalı tutmak gerekir. Bu zamanlarda klima kullanımı önerilmektedir. Ancak zorunlu olarak dışarı çıkılması gerekiyorsa geniş kenarlı güneş gözlükleri kullanılmalıdır.

Hava kuruluğu göz kaşıntısına neden olsa da, yüksek nem oranı da küf oluşumuna sebebiyet vermektedir. Dolayısı ile göz kaşıntısının önüne geçebilmek için nem dengesini sabitlemek önemlidir. Düşük nem buhar makineleri ile arttırılabilir; yüksek oranda nem için ise anti nemlendiricilerin kullanılması gerekmektedir.

Göz kaşıntısı nasıl geçer sorusuna, daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi pek çok kişi ovalama yöntemini geliştirmiştir. Ancak bu durum göz kaşıntısının daha da şiddetlenmesine neden olmaktan başka bir işe yaramaz. Çünkü göz üzerine uygulanan baskı, kaşıntıya neden olan histamin hormonunun üretimini arttıracaktır. Dolayısı ile her ne kadar en kolay yöntem gibi görünse de, göz kaşıntısı için göze ovalama yöntemi ile müdahale etmemek gerekir.

Arpacık gibi pek çok göz probleminin çözümü olarak göze sıcak ya da ılık kompres uygulamanın işe yarayacağını düşünenlerdenseniz, göz kaşıntısı probleminden kurtulmak için de bu yöntemi denememelisiniz. Tıpkı ovalama yönteminde olduğu gibi, ısı ile gözü temas ettirme yönteminde de göz kaşıntısı artar; çünkü kaşıntıya neden olan histamin hormonu daha çok salgılanır. Bunun yerine soğuk kompres uygulamak işe yarayacaktır. Soğuk su ile ıslatılan bir havlu gözün üzerine yerleştirilerek soğuk kompres uygulaması gerçekleştirilebilir.

Göz kaşıntısına göz yanmasının da eşlik ettiği bir durum söz konusu ise göz kaşıntısı neden olur sorusunun yanıtı muhtemelen göz kuruluğudur. Peki bu durumda göz kaşıntısı nasıl geçer? Göz yaşı damlası bu gibi durumlara karşı çok etkin çözümler sunmaktadır. Problem çözülene kadar düzenli kullanımı gerçekleştirilebilir. Ancak bu sırada televizyon ya da bilgisayar ekranı gibi parlak ışık kaynaklarına uzun süre bakmamak çok önemlidir.

Sadece göz kaşıntısı değil de, beraberinde ışığa karşı hassasiyet, göz ağrısı, görmenin azalması gibi durumlar da söz konusu ise vakit kaybetmeden bir göz doktoruna gitmek gerekir. Çünkü bu belirtilerle birlikte gelen göz kaşıntısının nedeni daha ciddi olabilir.

Yüzün sürekli yıkanması göz kaşıntısına iyi gelen belki de en kolay yöntemdir. Buna ek olarak, göz üzerine 45 saniye kadar ılık çay poşetleri ile kompres yapmak da, göz kanallarını tedavi etme etkisinin bulunması dolayısı ile tercih edilebilir.

Salatalık dilimlerinin gözlere uygulanması da göz kaşıntısına iyi gelen doğal yöntemler arasında yer almaktadır. Bu işlemi yapmak oldukça kolaydır. Salatalıklar ince bir şekilde dilimlenir ve soğumaları için en az yirmi dakika buz dolabında bekletilirler. Sonra da soğumuş olan salatalık dilimleri göz üzerinde 15 dakika bekletilir.

Bir pamuğun gül suyu ile ıslatılıp, sonrasında fazla suyunun sıkılarak gözlere uygulanması halinde de göz kaşıntısı sorunu çözülecektir. Gül suyunun göz üzerinde 10 – 15 dakika kalması gerektiği ise unutulmamalıdır.

Çemen tohumunun da göz hastalıklarının tedavisinde, her ne kadar adı çok duyulmuş olmasa da çok önemli bir yeri vardır. Bunun için bir gün önceden suyun içerisine konulması ve yumuşamasının beklenmesi gereken çemen tohumu, sonrasında blender içerisinde ezilerek macun kıvamına getirilmelidir. Hazırlanmış olan bu macun bir bez içerisine sarılır ve bu bez göz üzerine konularak 15 dakika beklenirse, hem göz kaşıntısı; hem de göz şişmesi sorunu giderilmiş olacaktır. Belirtilen sürenin sonunda bez göz üzerinden alınır; ama yirmi dakika daha gözleri kapatarak dinlendirmek gerekmektedir. Göz kaşıntısının giderilmiş olduğu kısa zamanda hasta tarafından hissedileceltir.

Göz kaşıntısı nasıl geçer sorusunun bir diğer yanıtı da damaklara da hitap etmektedir. Diğer yöntemlerdeki gibi göz üzerine harici olarak uygulanan değil de içilerek tüketilen limonlu melisa çayı ile göz kaşıntısı sorunundan kurtulan pek çok kişiden biri de siz olabilirsiniz.

Göz kaşıntısından kurtulmanın son yolu da patates dilimlerini göz üzerine uygulamaktır. Her seferinde 15 dakika olmak kaydı ile günde üç kere gözlerinize uygulayacağınız patates dilimlerinin çok işe yaradığını görebilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.