Göz İltihabı

Göz İltihabı

Göz iltihabının, göz şişmesi, kızarması, yanması ve sulanması gibi pek çok belirtisi bulunmaktadır. Yaz hastalıkları arasında yer alan göz iltihabı nedir, göz iltihabı belirtileri nelerdir, göz iltihabı nedenleri nelerdir, göz iltihabı nasıl geçer… gibi merak ettiğiniz pek çok sorunun yanıtlarını burada bulabileceksiniz. Hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olacağınız göz iltihabı için ne zaman göz doktoruna gitmeniz gerektiğini bilmek sizin için avantaj olacaktır.

Göz İltihabı Nedir?

Göz iltihabı Oküler iltihap olarak da bilinmekte olup, gözün farklı bölümlerinde şişmeler ile kendini belli edebilir. Bazen kaynağı basit bir tahriş; bazen de önemli bir probleme dayalı olabilir. Gözün birbirinden farklı üç tabakası bulunmakta olup, göz iltihabı, bu tabakalardan hangisinde yer aldığına göre belirlenen bir sınıfta yer alır.

Göz İltihabı Nedenleri

Göz iltihabı nedenleri birbirinden çok farklı olmakla birlikte, ana nedenler hakkında bilgi vermek istersek, bakteri, mantar ve virüslerin isimlerini sayabiliriz.

Yaz hastalıkları arasında yer alan göz iltihabı nedenleri arasında yer alan bir diğer unsur da güneş ışığıdır. Saman nezlesi, toz, cereyanda kalmak ve bağışıklık sistemi zayıflıkları da göz iltihabına neden olabilmektedir.

Alerjik reaksiyonlar ve tahriş edebilme özelliği bulunan maddeler de bu probleme sebep olabilir. Örneğin bir kirpik, göze girerse, gözü tahriş edebilir ve sonrasında ortaya göz iltihabı çıkabilir.

Göz İltihabı Belirtileri

Göz iltihabı, gözün hangi kısmında söz konusu ise belirtileri de ona göre şekillenmektedir. Ancak genel olarak göz çevresinin iltihaplanması durumundan söz edilebilir. Zaman zaman yaşanan problem, görmeyi tehdit edecek kadar ciddi de olabilir ancak bu durumun görülme sıklığı oldukça nadirdir.

Göz iltihabı sıklıkla göz kapaklarının altında ve gözün beyaz kısmında gözlemlenir. Bu sıralamayı kornea ve göz kapakları takip eder. Genellikle göz iltihabı belirtileri göz kuruluğu belirtileri ile birbirine çok benzer. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:
Göz kaşıntısı
Gözün kızarması
Gözün yanması
Gözde yabancı bir maddenin varlığını hissetmek
Gözün şişmesi
Gözün sulanması

Bunların haricinde, göz iltihabı belirtileri arasında daha belirgin olanlar da bulunmaktadır. Bunların sıralamasını ise şu şekilde yapabiliriz:
Göz ağrısı
Göz kapaklarının birbirine yapışması
Işığa karşı hassasiyet
Bulanık görme
Gözden irin salgılanması

Göz iltihabı belirtileri arasında yer alan akıntının söz konusu olması halinde, göz iltihabı nedenleri arasında yer alan enfeksiyonel bir durumun söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum beraberinde göz ağrısını ve bulanık görmeyi de getirir.

Göz İltihabı Nasıl Geçer?

Yaz hastalıkları arasında yer alan göz iltihabı her ne kadar basit bir problem gibi görülse de, sorunun gözün hangi bölümünde olduğunu anlamak ve sonrasında da göz iltihabı nasıl geçer sorusunun yanıtlarını almak için bir göz doktoruna gitmelisiniz.

Erken fark edilen göz iltihabının tedavi süreci karmaşık değildir. Sebebi bakterilere ve enfeksiyonlara bağlı olan göz iltihabı nasıl geçer sorusu için hastalara, içeriğinde antibiyotik bulunan göz damlaları reçete edilmektedir.

Göz iltihabı neden olur sorusuna yanıt olan alerjik reaksiyonların söz konusu olması halinde, hastanın, alerjiye neden olan unsurlardan uzak durması gerekir. Aynı zamanda anti alerjik göz damlalarının kullanımı ile de problemin hafiflemesi sağlanmış olur.

Viral enfeksiyona bağlı bir göz iltihabının söz konusu olması halinde antiviral göz damlaları ve içeriğinde kortizon bulunan merhemlerden destek alınır.

Çay yaprakları, göz iltihabı nasıl geçer sorusuna ev içerisinde yanıt olabilecek, önemli anti bakteriyel maddeleri içeriğinde barındırmaktadır ve bu nedenle de pek çok kişi tarafından çay pansumanı, göz iltihabının geçirilmesi adına yapılmaktadır. Siz de bu yöntemi denemek isterseniz, siyah çay poşetlerini bir kaç dakika sıcak suyun içerisinde bekletin. Ardından sudan alıp, 10 dakika kadar bekleterek soğumalarına izin verin. Sonra da göz iltihabının etkilediği, kızarıklık ve şişliklerin olduğu bölgelerin üzerine koyarak beklemelerini sağlayın. Hem kızarıklık; hem de şişliğin azaltılması bu şekilde mümkün olmaktadır.

Papatya çayı da göz iltihabına ev koşullarında iyi gelip, rahatlamasını sağlayacak bir diğer yöntemdir. Bunun için papatyaları sıcak suyun içerisine bırakarak beş dakika demlenmelerine izin verin. Sonra da hazırlamış olduğunuz papatya çauının ısısının oda sıcaklığına gelmesi için bir müddet bekleyin. Daha sonra, hazırlamış olduğunuz papatya çayını ister pamuk yardımı ile göz iltihabının etkilediği bölgeye uygulayın; isterseniz de gözlerinizi bu çay ile yıkayın. Ama bu işlemin gözlerinizde bir rahatsızlığa neden olduğunu fark ederseniz, uygulamaya devam etmeyip, yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Keten tohumu da yaz hastalıkları arasında yer alan göz iltihabına iyi gelir ve buna ek olarak göz kaşıntısını ve rahatsızlık hissini azaltır. Enfeksiyona bağlı göz iltihabının söz konusu olması halinde, bir yemek kaşığı keten tohumunu bir bardak sıcak suyun içerisine koyun ve bu şekilde 15 dakika demlenmesini sağlayın. Belirtilen bekleme süresinin dolmasının sonrasında ise pamukla, göz iltihabı nasıl geçer dediğiniz bölgeye, hazırlamış olduğunuz keten tonumu suyunu uygulayın. Uygulamayı günde iki kere gerçekleştirin.

İki yemek kaşığı toz zerdeçalı kaynar suyun içerisine ekleyip suyun soğuması süresince beklemesini sağlayarak da göz iltihabı nasıl geçer sorunuza yanıt bulabilirsiniz. İçerisinde zerdeçal bulunan suyun soğumasının sonrasında bir pamuk yardımı ile bu suyu gözlerinizin üzerine uygulayarak sonuç vermesini bekleyebilirsiniz.

İki tatlı kaşığı ebegümecini bir bardak kaynar suyun içerisine ekleyerek de kısık ateşte beş dakika kaynatmak ve sonrasında soğutmak sureti ile de göz iltihabı için kullanabilirsiniz. Özellikle kirpik dibi iltihabı için kullanılabilecek olan bu yöntemi bir hafta boyunca her gün, sonraki hafta ise gün aşırı uygulamalısınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.