Bebeğimin Gözü Çapaklanıyor Ne Yapmalıyım?

Bir bebek, doğumundan sonra, kendini bilecek çağa gelene kadar, herkesten önce annesine emanettir. Bebeğin sağlığı, bazı durumlarda, annenin bilinç, ve dikkatine göre gelişme gösterir. Tam da bu noktada, bebeğimin gözü çapaklanıyor ne yapmalıyım, bebeğimin gözü çapaklandı ne yapmalıyım, bebeklerde çapak nasıl temizlenir şeklindeki soruların yanıtları doğru bilinmelidir. Aksi halde, bebeğin göz sağlığı, gelecekte olumsuz etkilenebilmektedir. O halde, dikkat edilmesi gerekenleri hemen gözden geçirmeye başlayalım…

Bebeğimin Gözü Çapaklandı Ne Yapmalıyım? Bebeğimin Gözü Çapaklanıyor Ne Yapmalıyım?

Öncelikle belirtelim: Bebeklerde çapaklanma normal bir durum olup, her bebek; ve annesi, çapaklanma problemi ile karşılaşabilmektedir. Doğumdan sonra, bebeğin gözüne damlatılan koruyucu göz damlası dolayısı ile, doğumun hemen bir gün sonrasında çapaklanmalar başlayabilmektedir. İlk gün görülen çapaklanma normaldir, ve biraz önce sözünü etmiş olduğumuz koruyucu göz damlasından kaynaklanmaktadır.

Doğumdan sonraki günlerde gözlemlenen çapaklanma ise, ilk gün olduğu gibi normal kabul edilmemelidir. Bu durum genellikle bakteriyel bir enfeksiyonun belirtisidir. Bu nedenle, bir doktora başvurulmalı, bebeğin gözünde bulunan çapaklanmanın nedeni araştırılmalı, sonrasında da gerekli tedaviye başlanmalıdır.

Bebeklerde Çapak Nasıl Temizlenir?

Bebek bir yaşına gelinceye kadar, gözlerinde, çeşitli nedenlerle çapaklanmalar görülebilmektedir. Bu durum, temiz bir pamuk, ya da mendilin, ılık suya batırılması sonrasında, bebeğin göz kapaklarının silinmesi ile çözülebilmektedir. Bu noktada, bebeğin, göz enfeksiyonu bulunan kişilerden uzak tutulması gerektiği unutulmamalıdır. Aksi halde enfeksiyon bebeğe geçebilmekte, ve çapaklanmanın nedeni, bebeğe bulaşan göz enfeksiyonu olabilmektedir.

Bu dönemdeki bebeklerin hareketlerinin de bilinçsiz olduğu unutulmamalıdır. Bebek, gözünde bulunan çapağın kendisini rahatsız etmesi dolayısı ile gözlerini kaşıma gereksinimi duyabilir. Bunu önlemek için, tırnaklarının uzun olmamasına; ve elinde eldiven bulunmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası