Arpacık Nedir? Arpacığı Ne Geçirir?

Bu yazımızda sizlere arpacık ile ilgili bilgi aktarımında bulunarak, arpacık nedir, arpacığın sebepleri nelerdir, arpacıpın belirtileri nelerdir; ve arpacığı ne geçirir şeklindeki soruların yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de arpacık ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız, zaman geçirmeden sizler için bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:

Arpacık nedir? Arpacık, gözde bulunan, bakteriyel enfeksiyona bağlı bir hastalık olarak bilinmektedir. Ciddi sonuçlar doğurduğu durumlarla karşılaşılması oldukça nadirdir. Gözün kirpik bölümüne yakın yerde, sivilce gibi bir şişliğin oluşması ile gözlemlenmektedir. Genellikle kendisini ağrı ile belli eden arpacık, sonrasında yavaş bir şekilde büyümeye başlar. Ağrılı olmadığı durumlar da görülebilmektedir.
Arpacığın sebepleri nelerdir? Genellikle bakteriyel nedenlere bağlı olduğu bilinmektedir. Kirli ellerle gözlerin ovulması, hijyenik olmayan ürünlerin göz ile etkileşimi arpacığın sebepleri arasında yer alırken, bunun yanında, halk arasında, arpacığın sebeplerinin strese bağlı olarak görülebildiğinin belirtildiğini de aktarmalıyız.
Arpacığın belirtileri nelerdir? Arpacığın belirtileri arasında ilk olarak gözdeki ağrıdan söz etmek gerekmektedir. Sonrasında ise küçük bir yumru halinde, sivilceye benzer bir şişlik meydana gelir. Arpacığın belirtileri sonrasında, şişlik, ve ağrının artması ile devam eder. Ardından, ortalama bir haftalık bir zaman zarfında patlayan arpacığın içerisindeki sıvı dışarı akar.
Arpacığı ne geçirir? Arpacık tedavisi genellikle göz doktorları tarafından, krem, ve ilaçlar ile gerçekleştirilmektedir. Ancak ortalama bir haftalık süresi bulunan arpacığı ne geçirir der, ve uygulamaları evde gerçekleştirmek isterseniz, arpacığın belirtilerini azaltmak adına, günde dört sefer, arpacık üzerine sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Bunun yanında, kişniş çayı hazırlayarak, bu çay ile kompres yapmanız halinde de arpacığın belirtilerini azaltabilmeniz mümkündür. Arpacığı ne geçirir diyenlerin, göz, ve göz kapaklarında, hijyeni esas haline getirmeleri gerektiğini de belirtmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası