Arpacık Evde Nasıl Geçer?

Arpacık, zaman zaman gözlerimizin üzerinde, özellikle kirpik dibinde çıkan bir iltihap türü olup, daha önce bu sorunu yaşamayanları korkutabilir. Ancak, aslında çok da korkulacak bir durum olmayan arpacığın geçmesi için bazı müdahalelerde bulunulabilir. Nadiren tıbbi müdahale gerektiren arpacık nasıl geçer, arpacık evde nasıl geçer, arpacığa ne iyi gelir, arpacığa ne yapılır… gibi pek çok sorunun yanıtlarını yazımız içerisinde bulabilirsiniz:

Arpacık Evde Nasıl Geçer?
Arpacığa Ne İyi Gelir?
Arpacık Nasıl Geçer?
Arpacığa Ne Yapılır?

• Eğer estetik açısından lens kullanımı gerçekleştiriyorsanız, arpacık geçene kadar lensinizi kullanmayın. Ama göz sağlığınız açısından lens kullanmanız gerekiyorsa, durum ile ilgili doktorunuza başvurup, önerisini alın.

• Bir kasenin içerisine sıcak su koyun; ve bir pamuk alıp, sıcak suya batırarak gözlerinize 15 dakikalık kompres uygulayın. Bu uygulamayı gün içerisinde 5 – 6 kere tekrarlayın; ama bir gözünüz için kullandığınız pamuk, ya da suyu diğer gözünüz için kullanmayın.

• Arpacık geçene kadar göz makyajı yapmaktan kaçının. Cilt bakımı için kullandığınız göz çevresi kremini kullanmayın. Kısacası, arpacık geçene kadar, gözünüze kozmetik kullanımı gerçekleştirmeyin…

• Bir poşet papatya çayını bir bardak sıcak suyun içerisinde ortalama 5 dakika, bardağın ağzını kapatarak demleyin; sonrasında poşeti suyun içerisinden çıkartın; bardağın ağzını yeniden kapatarak, hazırladığınız papatya çayının soğumasını bekleyin. Ve pamuk yardımı ile arpacığın üzerine, hazırladığınız papatya çayını günde 3 – 4 sefer kompres yapın. Ancak, aynı çay ile kompres yapmayın, ve aynı pamuğu kullanmayın. Hazırladığınız bir bardak papatya çayını bir kaç parçaya bölüp, her seferinde birini, farklı pamuk ile kullanın. Hazırladığınız papatya çayını her gün yeniden hazırlamanız gerektiğini de unutmayın.

• Bir tane çiğ patatesi rendeleyin, ve üçe bölün. İnce bir bez alın; her seferinde bir parça patatesi bezin içerisine sararak, arpacığın üzerine bastırmadan koyup bekletin. Bu uygulamayı gün içerisinde 2 – 3 sefer yapabilirsiniz. Her gün yeni bir patates rendelemelisiniz.

• Bir parça pamuğun üzerine 2 – 3 damla kekik yağı damlatın; ve sonrasında bunu arpacık üzerine uygulayarak, kekik yağının antiseptik etkisinden yararlanmayı olanaklı hale getirin.

• Arpacık için, papatya çayı gibi yapılacak bir diğer uygulama da ekinezya çayıdır. Uygulamayı aynen papatya çayında olduğu gibi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ekinezyanın da kekik yağında olduğu gibi antibakteriyel etkisi bulunmaktadır.

• Pek çok kişi, arpacığın üzerine sarımsak uygulamaktadır, ancak siz bunu yapmayın. Bunun yerine, gün içerisinde ortalama 10 tane çiğ sarımsak yiyin, ancak bunu da, düşük tansiyon probleminiz yoksa uygulayın, ve sarımsağın antibiyotik etkisinden yararlanın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası