Göğüs Kanserinin Evreleri Evre 3 Göğüs Kanserinin Tedavisi

Göğüs Kanserinin Evreleri Evre 3 Göğüs Kanserinin Tedavisi

Göğüs kanserinin evreleri ve göğüs kanserinin aşamaları hakkında vermiş olduğumuz bilgilere devam edeceğimiz bu yazımızda, Evre 3’ten bahsedeceğiz. Göğüs kanseri evreleri arasında yer alan stage 3, Evre 3A ve evre 3B olarak ikiye ayrılmaktadır. Evre 2‘nin de Evre 2A; ve Evre 2B olarak ikiye ayrıldığını biliyoruz. Evre 0; ve Evre 1 ikiye ayrılmıyordu… Evre 3 hakkında bilgilerimizi almaya başlayalım:

<

Göğüs kanserinin evreleri arasında yer alan evre 3A ile, göğüs kanserinin evrelerinden evre 3 hakkında alacağımız bilgilerimize başlayalım:
Göğüs kanserinin evreleri arasında yer alan Evre 3A’da, göğüs kanseri tümörü, koltuk altındaki lenf bezlerine sıçramakla birlikte, göğüs kanseri tümörü dışında bulunan diğer dokulara da sıçramıştır. Evre 3A konumundaki göğüs kanserinin tedavisinde mastektomi isimli yöntemden faydalanılmaktadır. Mastektomi uygulanmasının ardından, göğüs kanseri olan hastaya bir takım estetik uygulamalar da yapılarak, göğüsün yeniden yapılanması sağlanabilir. Evre 3A konumundaki göğüs kanserinin tedavisinde, bazı durumlarda, lampektomiden de faydalanılabilir. Lampektomi, göğüs kanseri tümörünün, göğüste bulunan diğer sağlıklı dokulardan ayrılabilmesinin söz konusu olduğu durumlarda uygulanan göğüs kanseri tedavi yöntemi olarak bilinmelidir. Evre 3A konumundaki göğüs kanserinin tedavisinde, cerrahi operasyon ile göğüs ameliyatının gerçekleştirilmesinin sonrasında, genellikle radyoterapi uygulanır. Bununla birlikte, kemoterapi ve hormon tedavisinden de faydalanılabileceği bilinmelidir. Evre 3A konumundaki göğüs kanserinin tedavisinde, göğüs kanseri tümörü çok büyük ise, bu gibi durumlarda, göğüs ameliyatının öncesinde de kemoterapi uygulanması söz konusu olabilir. Göğüs ameliyatının öncesinde uygulanacak olan kemoterapinin amacı, göğüs kanseri tümörünün küçültülmesinin hedeflenmesidir. Göğüs kanserinin tedavisinde, göğüs ameliyatı öncesinde, göğüs kanseri tümörünün küçültülmesi için uygulanan kemoterapinin tıp dilindeki ismi: neoadjuvant kemoterapidir. Evre 3A konumundaki göğüs kanserine sahip olan kişiler için, bazı zamanlar, göğüs ameliyatının öncesinde, neoadjuvant kemoterapi ile birlikte hormon tedavisi de uygulanabilir.
Göğüs kanserinin evreleri arasında yer alan Evre 3 için vereceğimiz bilgilere, Evre 3B ile devam ediyoruz.
Göğüs kanserinin evreleri arasında yer alan Evre 3B’de, göğüs kanserinin duvarına göğüs kanseri tümörünün yaslanıp yaslanmadığına bakılmaktadır. Göğüs kanseri tümörü, kendisini göğüs duvarı ile ilişkilendirmiş ise; ve göğüs kanseri göğüs lenf bezlerine sıçramış ise, göğüs kanseri evrelerinden Evre 3B’nin söz konusu olduğundan bahsedebiliriz. Evre 3B konumundaki göğüs kanserinin tedavisinde, ilk olarak, neoadjuvant kemoterapi uygulanması söz konusu olur. Neoadjuvant kemoterapi ile, göğüs kanseri tümörünün, istenilen boyutta küçültülmesi sağlandıktan sonra, Evre 3B konumundaki göğüs kanserinin tedavisi, lampaktomi ya da mastektomi şeklinde göğüs ameliyatı uygulanmaktadır. Evre 3B konumundaki göğüs kanserinin tedavisinde, göğüs ameliyatının gerçekleştirilmesinin ardından, göğüs kanserinin tedavisinde radyoterapi, kemoterapi; ya da hormon tedavisi uygulanmaktadır.

Eski Yorumlar
  1. Bukağı

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.