Göğüs Kanserinden Korunma Yolları Göğüs Kanserinden Korunmak İçin Neler Yapılmalı

Göğüs kanseri, ülkemizde her 12 kadından birinin korkulu ruyası. Batı ülkelerinde ise oran her 8 kadından biri göğüs kanseri şeklinde ifade edilebiliyor. Bu durum aklımıza şunu getiriyor: hepimizin göğüs kanseri olma riski bulunmaktadır; biz de o 12 kadından bir tanesi olabiliriz… Bu istenmeyen sorun ile karşılaşmamak için ise göğüs kanserinden korunma yollarını bilmek zorundayız. Göğüs kanserinden korunmak için neler yapmanız gerektiğini, sizlere kısaca anlatmaya çalışacağız…

<

Göğüs kanserinden korunma yollarının başında, formunuzu korumak geliyor. Göğüs kanserinden korunmak için kilo vermeniz gerekmektedir. Şunu söyleyebiliriz: kilolu kadınlar, menopoz sonrasında, daha fazla göğüs kanserine yakalanma riskine sahiptirler. Bunun sebebini ise, uzmanlar şu şekilde açıklamaktalar: Kilosu fazla olan kadınların, menopoz sonrasında bel çevreleri daha fazla genişliyor. Bunun sebebi ise, cinsiyet hormonları, insülin büyüme faktörü; ve salgılanan insülin miktarı. Kilosu fazla olan kadınlarda gelişen bu özellikler, göğüs kanserine yakalanma riskini arttıran faktörler olarak belirleniyor. Göğüs kanserinden korunmak için, menopoz sonrasında on kilo ya da daha fazlasını verebilirseniz; ve hormon tedavisi de almadıysanız, göğüs kanserine yakalanma riskiniz, diğerlerine göre oldukça azalmaktadır.
Göğüs kanserinden korunma yolları arasında, menopoz öncesi ve sonrasında düzenli spor yapmak da yer alıyor. Uzmanlar, haftada en az dört gün spor yapılması önerisinde bulunuyorlar. Düzenli spor yapan kişilerin menopoz sonrası östrojen seviyesi belirli bir düzeyde tutuluyor. Çünkü, düzenli spor yapmak, kilo kontrolü sağlıyor. Östrojen seviyesinin yükselmesi ise kilo alımına bağlı. Yükselen östrojen seviyesi, göğüs kanseri riskini arttırıyor. Bu nedenle, menopoz öncesi dönemden başlayarak, haftada en az dört gün spor yapmanız gerekiyor. Düzenli spor yapmak, bağışıklık sisteminizin güçlenmesine de ortam hazırladığından dolayı, göğüs kanserinden korunmak için önemli bir adım olarak karşımıza çıkıyor.
Göğüs kanserinden korunma yolları arasında, et tüketimini azaltarak, meyve ve sebze tüketimini arttırmak da yer alıyor. Haftada beş sefer kırmızı et tüketen bir kişinin göğüs kanserine yakalanma riskinin arttığı, yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Bunun nedeni ise, yağlı yiyecek tüketiminin östrojen seviyesini yükseltmesidir; ve yükselen östrojen seviyesinin de göğüs kanseri nedenleri arasında yer aldığından az önce bahsetmiştik. Bundan dolayı, günde 5 – 6 porsiyon meyve ve sebze tüketmeye ağırlık vermeniz gerekmektedir.
Göğüs kanserinden korunmak için, tüketeceğiniz yağ miktarını da azaltmanız gerekmektedir. Yağ oranını azalttığınızda, vücudunuzun yağ seviyesi dengelenecektir. Bu durum da, sizin göğüs kanserine yakalanma riskinizi oldukça azaltacaktır. Tüketeceğiniz gıdaların sadece %20 – %25 oranında yağ içermesine dikkat edin.
Göğüs kanserinden korunma yolları arasında, bebeğinizin daha çok emzirilmesinden de söz edilmektedir. Emzirmek; ve emzirilmek, çift taraflı kanser riskini azaltmaktadır. Bebeğinizin büyümesinde herhangi bir problem yoksa, ilk altı ay sadece anne sütü tüketmesini sağlayın. Bunun yanında, daha sonraki dönemlerde de bebeğinizi maksimum sürede emzirmeye önem verin.
Göğüs kanserinden korunma yolları arasında, bebeğinizin 30 yaşından önce kucağınızda olması da sayılıyor. 30 yaşından önce anne olan kadınların, 30 yaşından sonra anne olan kadınlara oranla göğüs kanseri olma riskleri daha az. Bundan dolayı, 30 yaşından önce anne olmaya önem vermelisiniz. Çünkü, göğüs kanserine neden olan kanserojen madde 30 yaşından sonra anne olan kadınlarda daha fazla…
Göğüs kanserinden korunma yolları arasında, alkol ve sigaradan uzak durmak da yer alıyor. Sigara kullanımı, tüm kanser türlerinin tetikleyicisi olarak biliniyor. Günde düzenli olarak üç kadeh alkol tüketenlerin göğüs kanserine yakalanma riskleri de alkol tüketmeyenlere göre %40 daha fazla. Bundan dolayı alkol tüketimini azaltmanız gerekmekte.
Göğüs kanserinden korunmak için hormon tedavilerinden de uzak durulmasında fayda var. Menopoz sonrasında bir takım hormonların, hormon ilaçları ile yerine konulması hedefleniyor. Ancak bu gibi hormon tedavilerinin göğüs kanseri nedenleri arasında olduğu belirtiliyor.
Göğüs kanserinden korunma yolları arasında sayılan bir diğer husus da stresten uzak durulması gerektiğidir. Stres, bağışıklık sistemini zayıflatarak göğüs kanserine yakalanma riskini arttırmaktadır.
Göğüs kanserinden korunma yolları arasında, beslenme şekline dikkat edilmesinin de gerekliliği büyüktür. Örnek vermek gerekirse, balık, havuç, karnabahar, süt ve süt ürünleri gibi besinler, göğüs kanseri riskini azaltmak için eşi bulunmaz besinler arasındadır. Yeşil çay içmeye de önem vermeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası