Göğüs Kanseri Tedavisi Göğüs Ameliyatı Ve Hormonal Tedavi

Göğüs kanseri tedavisinde kullanılan göğüs kanseri tedavi yöntemlerinden bir tanesi hormonal tedavidir. Hormonal tedavi, göğüs bölgesine, göğüs kanserine neden olabilecek, göğüs kanserinin büyümesine sebebiyet verebilecek olan hormonların engellenmesi amacı ile uygulanan göğüs kanseri tedavisidir.

<

Göğüs kanseri tedavi yöntemleri arasında yer alan hormonal tedavinin, kemoterapide olduğu gibi, vücudun tüm hücrelerini etkilediğinin bilinmesi gerekmektedir. Gerek göğüs kanseri tedavisinde uygulanması gereken hormonal tedavide; gerekse de diğer göğüs kanseri tedavi yöntemlerinde, göğüs kanseri olan kişinin, bir ekip tarafından kontrol edilmesi en doğru yaklaşım biçimi olacaktır. Şöyle ki: kemoterapi uygulayan onkolog, radyoterapi uygulayan onkolog, patolog, psikolog ve plastik cerrah, göğüs kanseri olan hasta için uygulanacak olan göğüs kanseri tedavisinde işbirliği yapan kişiler olmalıdır. Bu anlamda, göğüs kanseri tedavisinin multidisipliner bir yaklaşım gerektirdiği belirtilmektedir.
Göğüs kanseri tedavi yöntemleri arasında yer alan göğüs ameliyatı ile, göğsü alınan hastanın göğüs bölgesine rekonstrüksyon uygulanmalıdır. Rekonstrüksyon ile, göğüs kanseri hastasının estetik kaybı en aza indirgenmeye çalışılmalı; hastanın psikolojisinin önemi mutlaka hatırlanmalıdır. Çağdaş göğüs kanseri tedavisi bunu gerektirmektedir.
Göğüs kanseri tedavisi sırasında uygulanan göğüs ameliyatı sonrasında, göğüs kanseri olan hasta, kolunu ve omzunu rahat hareket ettiremeyeceği gibi; ilerleyen aşamalarda da lenfödem adı verilen bir problem ile karşılaşabilir. Bu nedenle, göğüs kanseri tedavisini tamamlayıcı olarak, fizik terapiden; ve rehabilitasyondan da faydalanılması gerekmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.