Göğüs Kanseri Risk Faktörleri

Göğüs Kanseri Risk Faktörleri

Göğüs kanserinin risk faktörlerine bakıldığında, elde edilen sonuçların, birbirlerinden farklı olabileceği gözlemlenmektedir. Göğüs kanseri risk faktörleri arasında nelerin yer aldığına kısaca bakmak istersek:

<

Kişilerin yaşı ile, göğüs kanseri risk faktörleri arasında bir bağlantı vardır. Daha önceki, göğüs kanseri risk grubu konularımızda bahsettiğimiz yaşlardaki kişilerin, yaş aralıklarına göre, göğüs kanserine dikkat etmeleri gerekmektedir. Gerekli kontroller yapılmalı; ve gerekli bilgiye, muhakkak sahip olunmalıdır.
Göğüs kanseri risk faktörleri arasında genetiğin de önemi vardır. Annesinde, kız kardeşlerinde göğüs kanseri yaşayan bir kişi var ise, kişinin kendisinde de göğüs kanseri risk faktörlerinden bulunmaktadır. Bu nedenle, kişi, göğüs kanserine karşı tedbirli olmalıdır.
Göğüs kanseri risk faktörleri içerisinde, kişinin kişisel tarihçesi de yer almaktadır. Yani, kişi daha önceden kanser şüphesi ile biyopsiye alınmış ise, göğüs kanserinden şüphelenilmiş ise, farklı bir bölgede kanser problemi yaşamış ise, göğüs kanseri risk grubu içerisinde yer alabileceğini bilmeli ve tedbirli olmalıdır.
Göğüs kanseri risk faktörleri içerisinde, aile tarihçesinin de önemi bulunmaktadır. Kişinin akrabalarının, göğüs kanseri ve kansere yatkın olup olmadıkları hakkında, mutlaka bilgi sahibi olması gerekmektedir.
Göğüs kanseri risk faktörlerinin içerisinde, kişinin daha önceden yaptırmış olduğu göğüs biyopsisinin sonucunun da önemi bulunmaktadır. Göğüs biyopsisinde herhangi bir olumsuzluk ile o an karşılaşılmamış olsa dahi, her an bir problem ile karşılaşılacağına dair kişi uyarılmış olabilir. İşte bu kişinin de, göğüs kanseri risk grubu içerisinde yer aldığını bilmesi ve tetikte olması gerekmektedir.
Göğüs kanseri risk faktörleri arasında, kişilerin adet görmeye başladıkları yaşın da önemi vardır. Örnek vermek gerekirse, 12 yaşından önce adet görmeye başlamış olan kişiler, göğüs kanseri risk grubu içerisinde yer almaktadırlar.
Göğüs kanseri risk grubu içerisinde, doğumunu gecikmiş yaşta yapan kişilerin bulunduğunu da belirtmek gerekmektedir. 30 yaşından sonra doğum yapanlar, bu nedenle göğüs kanseri risk grubu içinde yer almaktadır.
Göğüs kanseri risk faktörlerine bakıldığında, belirtilen göğüs kanseri risk faktörlerinin dışında, sigara kullanmak, alkol kullanmak, yanlış yemek alışkanlıkları, gereğinden fazla kiloya sahip olmak, daha önceden radyoterapi görmüş olmak; ve hormon tamamlayıcı uygulamalar da yer almaktadır.
Görüldüğü gibi, göğüs kanseri risk faktörleri dahilinde çok fazla unsur yer almaktadır. Bundan dolayı, kişilerin, göğüs kanseri konusunda az da olsa göğüs kanseri risk grubu içerisinde yer aldıklarını düşünmeleri, ve ona göre kontrollerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.