Gıda Zehirlenmesi Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey…

Gıda Zehirlenmesi Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey…

Sıcak yaz günleri ile birlikte, pek çok sağlık sorununun da kapımızda belirdiğini söyleyebiliriz. Yaz aylarında meydana gelen yüksek sıcaklıklar, gıda zehirlenmesi yaşamamıza dahi sebep olabilmekrtedir. Gıda zehirlenmesinin nedenleri arasında, sadece, yanlış uygulamalar yer almamaktadır. Gıda zehirlenmesi aynı zamanda, yanlış besinlerin tüketilmesi nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Örnek vermek gerekirse; yaz aylarında, yüksek kalorili, proteinli ve yağlı, ağır gıdalar tüketirsek, gıda zehirlenmesi gibi bir risk ile karşı karşıya kalmamız yüksek olasılıklı bir durumdur. Yaz aylarında, gıda zehirlenmesi sorunları ile karşılaşmak istemiyorsak, meyve sebze ağırlıklı beslenmeye özen göstermemiz gerekmektedir.

<

Yaz aylarında , et, süt, tavuk, balık, yumurta ve yumurta ile yapılmış gıdalar tüketmek, besin zehirlenmesi için, zemin hazırlamaktadır. Sıcaklık, bahsedilen gıdaların etkilerini arttırdığı gibi, gıda zehirlenmesine neden olmalarını da sağlamaktadır. Besin zehirlenmesi yaşamak istemeyen kişilerin, özellikle bu belirtilen gıdalardan, sıcak dönemlerde uzak durmaları önerilmektedir.
Gıda zehğirlenmesinin önlenmesi açısından toplumun bilinçli olması da gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, marketten -15 derece soğuklukta muhafaza edilen bir ürün alıp eve geldiğinizde, aynı ürünü yine -15 derece soğuklukta muhafaza etmeniz gerekmektedir. Gıda zehirlenmelerini önlemek için, buzluktan çıkartıp donmasını beklediğiniz gıdaları da uzun süre sıcak ortamda bulundurursanız, mikroorganizmaların üremesine neden olursunuz. Ortaya çıkan mikroorganizmalar toksin olarak vücudumuza geri dönmektedir. Siz gıda ürününüzü istediğiniz kadar pişirin, toksinlerinden arındıramazsınız; doğal olarak gıda zehirlenmesi için önemli bir yol katetmişsiniz demektir…
Gıda zehirlenmesini önlemek için aynı zamanda temizliğin ve hijyenin de büyük önemi bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, ellerinizi, en az 30 saniye, sıcak sabunlu su ile yıkamanız; ya da dezenfeksiyon ürünlerle temizlemeniz; sizin hijyene daha çok önem vermeniz anlamına gelir ki bu durum da gıda zehirlenmesine karşı bir önlem aldığınızın en önemli göstergesi durumundadır.
Gıda zehirlenmesinden en çok, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler etkilenmektedir. Örnek vermek gerekirse, yaşlılar, hamileler, bebekler, kemoterapi ya da ışın tedavisi görerek bağışıklık sistemi zayıflatılmış olanlar, gıda zehirlenmesinin ağır sonuçlara neden olması için müsait kişiler olarak düşünülmektedir. Gıda zehirlenmesinden daha az etkilenmek için, vücudun mikroorganizmalara karşı geliştirilmiş bir bağışıklık sistemine sahip olması; ve bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekmektedir.
Gıda zehirlenmesinin belirtileri arasında ilk sıralarda, ishal, kusma ve bulantı yer almaktadır. Gıda zehirlenmesinin belirtileri arasında, ilerleyen dönemlerde ise, karında meydana gelen kramp, baş ağrısı, ateş gibi durumlar görülebilmektedir. Gıda zehirlenmesinin belirtileri, 30 dakika ile 72 saat arasında herhangi bir zaman diliminde görülebilir. Gıda zehirlenmesinin belirtilerinin farklı zaman dilimleri arasında görülmesinin sebebi, tüketilen gıdaların türlerinin farklılığından kaynaklanmaktadır.
Gıda zehirlenmesinin belirtileri arasında yer alan kusma ya da ishal kişilerde görüldüğünde, hemen kendilerini sağlık kuruluşlarına atmamalı; ya da ilaç tüketimine baş vurmamalıdırlar. Besin zehirlenmelerinde alınan toksinlerin atılması gerektiği zaman görülen kusma ve ishal, bastırılmaya çalışılmadan önce, vücudun bu toksinleri dışarı arması, besin zehirlenmesi sorununun çözülmeye başlandığı anlamına gelmektedir.
Gıda zehirlenmesinin belirtileri eğer iki günden daha uzun süre devam ederse, zaman kaybetmeden, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir. Gıda zehirlenmesinin belirtileri arasında yer alan ishal kanlı ise, iki günü beklemeye gerek kalmadan da bir doktordan yardım istemek gerekmektedir. İshal ile birlikte şiddetli boyun ağrısı ve yüksek ateş de, gıda zehirlenmesinin belirtileri arasında, hemen doktora başvurmayı gerektiren belirtilerdendir.


Eski Yorumlar
  1. Anonim

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.