Et Pişirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Ve Et Nasıl Saklanır? Kurban Bayramı 2011’de Bunlara Dikkat

Kurban bayramı 2011‘de çok kişi kırmızı et tüketimini arttıracak. Ve kırmızı etin içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller, aslında sağlık için pek çok faydalar bulundurmaktadır. Kırmızı etin içeriğinde, demir, fosfor, magnezyum, çinko, folik asit, B6 vitamini; ve B12 vitaminini bir arada bulundurmaktadır. Fakat kırmızı etin içeriğinde bulunan besin değerleri, et pişirirken dikkat edilmesi gerekenlere uyulmadığı takdirde, yitirilir; sağlığa yararları olan kırmızı et, sağlığa zararlı bir hale gelmeye başlar.

<

Kırmızı et pişirecek olanların, fırın, haşlama; ya da ızgara yöntemlerinden birini kullanmaları önerilmektedir. Et kavurma; ya da et kızartmanın, kurban bayramında tercih edilmemesi gerektiği belirtilse de, kurban bayramı 2011’in de, diğer tüm kurban bayramı dönemlerinde olduğu gibi favori yemeği et kavurma olacaktır. O halde, kurban bayramında, et kavurma yapacak olanların şuna dikkat etmeleri gerekmektedir: et kavurma yaparken, içerisine kuyruk yağı, ya da tereyağı eklenmemelidir. Etin kendi yağı ile yapılması gereken et kavurmanın içerisinde bulunan yağ, etin ağırlığının %25’i kadar olmalıdır. Yani, yarım kilo etten et kavurma yapacaksanız, bunun 125 gramı etin yağından oluşmalıdır. Verilen rakam maksimum değerdedir. Kurban bayramında yapılacak olan et kavurma kısık ateşte yapılmalı; ve tencerenin kapağı kapalı olarak pişirilmelidir.
Kurban bayramında, et pişirirken dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi, etin çok kısık ateşte pişirilmesi gerektiğidir. Et pişirirken dikkat edilmesi gerekenlerden bir başkası da, etin sık sık çevrilmemesi gerektiğidir. Etin pişerken çok sık karıştırılması, etin içinin çiğ kalmasına neden olmaktadır. Et pişirirken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer husus da, pişirilen etin, çatal ile değil de maşa ile karıştırılması gerektiğidir. Eti çatal ile karıştırırsanız, çatal ete batar, ve etin içindeki su yemeğin içine salınır. Bu durumda et, hem besin değerini kaybeder; hem de etin lezzetinde değer kaybı yaşanmaktadır.
Et pişirirken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer nokta da, etin az pişmiş ya da çok pişmiş olmamasıdır. Et, gerektiği kadar pişirilmelidir. Az pişmiş etin içerisinde mikrobiyel bakterilerin ölmesi mümkün değildir; sağlığa zarar verir. Çok pişmiş etin içerisinde ise kanserojen madde bulunur. Bu nedenle etleri kesinlikle yanma derecesine gelinceye kadar pişirmeyiniz.
Et pişirirken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de, ızgarada et pişirirken gündeme gelmektedir. Izgara yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu, kömürün, kor halini almadan et ile temas etmemesidir. Izgara yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden bir başkası da, etin mangal ile arasındaki mesafenin en az 15 cm olması gerektiğidir. Mangal ile et arasında 15 cm mesafe olmadığı takdirde, et pişirirken kanserojen maddelerin açığa çıktığını hatırlamak gerekmektedir.
Et nasıl saklanır sorusu da kurban bayramında önem arz etmektedir. Et nasıl saklanır sorusunun ilk cevabı: kurban bayramında, iki ya da üç günden daha sonraki bir zaman diliminde tüketilecek olan etlerin derin dondurucuda saklanması gerektiğidir. Derin dondurucuda saklanması gereken etler, ya çiğ olarak küçük parçalar halinde, plastik buzdolabı poşetlerine sarılarak saklanır; ya da yağlı fırın kağıtları ile sarılarak derin dondurucuda saklanır.
Et nasıl saklanır sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, etin kesinlikle alüminyum folyo; ya da cam kaplarda saklanmaması gerektiğidir. Alüminyum folyo ile et saklamak, sağlık için kesinlikle zararlıdır. Alüminyum bir süre sonra ete geçmeye başlayacaktır. Bunun yanında, cam kaplarda et saklamak da, camın bir süre sonra genleşmesine; ve patlamasına neden olacağı için önerilmemektedir. Et saklarken, etleri tek yemeklik parçalara bölerek saklamak gerektiğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Et nasıl saklanır sorusuna verilebilecek bir başka yanıt da, etin nasıl kullanılacaksa o şekilde saklanması gerektiğidir. Eti kullanırken kıyma şeklinde kullanacaksanız kıyma haline getirip saklamanız önerilmektedir. Kuşbaşı kullanacaksanız da kuşbaşı şeklinde kullanmanız gerekmektedir.
Et saklarken dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de, dondurulmuş etin, en çok bir sene içerisinde tüketilmesi gerektiğidir. Bu nedenle, sakladığınız etin üzerine saklama tarihinizi yazın. Dondurulmuş bir eti bir sefer çıkartıp çözdürdükten sonra, yeniden dondurmayı sakın denemeyin. Çözülmüş olan ürünlerin en kısa zaman içerisinde tüketilmesi gerekmektedir.
Dondurulmuş et nasıl çözdürülür? Dondurulmuş etin, buzdolabında çözdürülmesi gerekmektedir. Pek çok kişi dondurulmuş eti, soba ya da kalorifer önünde; ya da sıcak suyun içerisinde çözdürmektedir. Bu yöntem kesinlikle önerilmemektedir. Dondurulmuş et, ya yemeğin içerisinde pişerken çözdürülmeli; ya da buzdolabının alt raflarında, bir kap içerisinde çözdürülmelidir. Fakat et çözdürülürken suyunu bırakacaktır. Bu su, etin çabuk bozulmasına neden olur. Bundan dolayı, suyunu bırakan etin suyu sık sık süzülmelidir.
Et tüketirken dikkat edilmesi gerekenler arasında şunun kesinlikle hatırlanması gerekir: etin sindirimi çok zordur; ve et her ne kadar sağlıpa faydalı olsa da vücuda toksin alımı da gerçeleştirmektedir. Bu nedenle, et pişirirken, içerisinde C vitamini ve bol posa bulunan sebzelerle pişirmeye önem vermelisiniz. Bunun yanında, et yemekleri yerken, portakal suyu ya da domates suyu içmeniz de önerilenler arasında kendisine yer bulmaktadır. Et pişirirken dikkat edilmesi gerekenlerden bir başkası da, et yemeklerinin yanında bol yeşil yapraklı; ve C vitamini barındıran salataların tüketilmesi gerektiğidir.
Kurban bayramı 2011’i sağlıklı bir şekilde geçirmek için, bu önerilere dikkat etmeniz gerektiği belirtilmektedir.

Latest Comments
  1. erhan

    Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim!gayet faydali ve pratik bilgiler!bildigim yanlis seyleri duzeltmis oldum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası