Menide Renk Değişikliği Hakkında Bilgi

Menide Renk Değişikliği Hakkında Bilgi

Meninin normal rengi genel olarak beyazımsı gridir. Ancak zaman zaman açık sarı da olabilir. Ama menide renk değişikliği, sarı renk olarak geliştiğinde, zaman kaybetmeden, bir doktora başvurmak gerekir. Peki menide renk değişikliği neden olur? Menide renk değişikliği nasıl tedavi edilir? Bu soruların yanıtlarını sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız. Menide renk değişikliği her zaman korkulacak bir durumun var olduğu anlamına gelmese de, meninin kokusu kötü ise beraberinde enfeksiyon belirtileri ya da farklı tıbbi belirtiler de söz konusu ise doktora gitmekten kaçmamak gerekir.

Menide Renk Değişikliği Neden Olur?

■ Zaman zaman meni ile idrarın birbirine karışması durumu söz konusu olabilir; çünkü meni de idrar ile aynı yerde ilerlemektedir. Bu gibi bir durum endişe sebebi değildir. Böyle bir durum söz konusu ise menide renk değişikliği sarı olarak gerçekleşecektir; ama geçicidir.

■ Sarılık da bazen, menide renk değişikliği neden olur sorusuna yanıt olarak ortaya çıkabilir. Kendini genellikle gözlerden ele veren sarılık ciltte ve menide de sarı rengin görülmesi durumunu ortaya çıkartabilir. Bu durumda doktora gitmek önemlidir.

■ Vücutta beyaz kan hücrelerinin fazla olması da menide renk değişikliğinin sarı olarak şekillenmesine sebep olabilir ki beyaz kan hücrelerinin vücutta sayıca fazla olmasının nedeni genellikle iltihaba bağlıdır. Enfeksiyon kaynaklı olarak da gelişebilen bu durumun sebebinin doktor tarafından bulunması; bunun için de muayene gereklidir.

■ Sık sık partner değiştiren erkeklerde, fiziksel yolla bulaşan hastalıklar da meninin normal renginin sarıya dönmesine neden olabilir. Böyle bir durumun söz konusu olması halinde, meninin kokusunda da kötü yönde değişim söz konusu olabilmektedir.

■ Tüketilen yemekler de menide renk değişikliğinin sebepleri arasında yer alabilir. Özellikle beslenmesine, içeriğinde gıda boyası bulunan yiyecek ve içecekleri dahil eden erkekler bu durumla karşılaşırlar. Beslenme sırasında soğan, sarımsak, brokoli gibi kokusu ağır besinleri tüketen erkeklerin de menide koku problemi ile geçici olarak başa çıkmaları gerekebilir. Bu durum fiziksel birliktelik sırasında tercih edilen bir durum olmadığı için, öncesinde belki tüketilen yiyeceklere dikkat edilebilir.

■ Uzun süreli fiziksel birliktelik yaşamayan erkeklerde de idrar torbasında kalan meni kötü kokulu olabilir ya da idrar ile karışması muhtemeldir.

Menide Renk Değişikliği İçin Ne Zaman Doktora Gidilir?

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi meninin normal rengi beyazımsı gridir. Ancak açık sarı da olabildiği zamanlar görülebilir ve bu durum bir koku sebebi olmamalıdır. Ancak menide renk değişikliği koyu sarı ise bu durumu beraberinde menideki koku da izliyorsa, ciltte sarı renkler göze çarpıyorsa, fiziksel birliktelik sırasında ağrı söz konusu ise ya da yüksek ateş varsa, kişi mutlaka en kısa zaman içerisinde doktora görünmelidir.

Menide Renk Değişikliği Nasıl Tedavi Edilir?

Her hastalıkta olduğu gibi, menide renk değişikliğinin tedavisi, duruma neyin sebep olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, menide sarı rengin görülme sebebi bir enfeksiyon ise bunun için doktor tarafından verilen antibiyotik ya da antiviral ilaçların kullanımı gerçekleştirilebilir. Ancak bu sırada, erkeğin, doktora gitmeden önce, herhangi bir kişi ile fiziksel birliktelik yaşamaması gerekir. Aksi halde söz konusu enfeksiyon partnerine de bulaşabilir.

Menide renk değişikliği, erkeğin beslenmesine dikkat etmesi ile de düzelebilir, örneğin bol su içer ve beslenmesinden gıda boyası içeriği bulunan yiyecekleri çıkartırsa, beslenmeye bağlı menide renk değişikliği ortadan kalkmış olur.

Menide renk değişikliği zaman zaman da; meni renginin kırmızı ya da kahverengiye dönmesi ile ortaya çıkabilir. Bu durumun iki günden uzun sürmesi halinde doktor kontrolü ve sonrasında da konulan teşhise göre tedavi uygulaması gerekmektedir. Çünkü bu duruma, damar patlaması sebep olmuş olabilir.

Menide renk değişikliği yeşil ise doktora gitmek için beklenmesi gereken bir zaman yoktur. Bu durum prostat ya da çevresinde enfeksiyonun varlığını işaret eder. Tedavi gerekmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.