Kısırlığı Önlemek İçin Erkeklerde Kısırlığın Nedenlerinden Korunun

Eğer ki eşinizle evlenmenizin üzerinden bir seneden fazla zaman geçti ise, siz bu zaman zarfında, herhangi bir korunma yöntemine başvurmadan, düzenli bir şekilde eşinizle birlikte oldu iseniz; ama halen çocuğunuz olmadı ise, günümüzde ortalamada her altı çiftten birinin başına gelen kısırlık problemi sizin için de söz konusu olabilir… Bu yazımızda sizlere, kısırlığı önlemek için, erkeklerde kısırlık nasıl önlenir sorusunun yanıtları arasında yer alan, kısırlığı önleme yollarından söz etmeye çalışacağız… Aktaracağımız yöntemleri, henüz evlenmemiş olan erkeklerin uygulaması, hatta olabildiğince erken gerçekleştirilen uygulamalar, kısırlığı önlemek adına daha etkili olacaktır…

Erkeklerde Kısırlık Nasıl Önlenir?

Kısırlığı önlemek için, hangi yanlışların kısırlık yaptığını bilmek, ve buna yönelik olarak, kısırlık nedeni olabilecek davranışlardan uzak durmak gerekmektedir. O halde, erkeklerde kısırlığın nedenlerine bakmamız, bize öncelikli olarak fayda sağlayacaktır.

Erkeklerde Kısırlığın Nedenleri

Radyasyon, ya da zehirli kimyasallara maruz kalan erkeklerde kısırlık problemi görülebilir. Bu nedenle, olabildiğince, bu maddelerden uzak kalmak gerekmektedir. Erkeklerde, özellikle olabildiğince fazla bulunması gereken testosteron hormonunun azalmasına neden olan genetik problemler de erkeklerde kısırlığın nedenleri arasında yer alırlar, ancak, kısırlığı önlemek için bu anlamda herhangi bir şey yapılamamaktadır.

Yabancı madde, alkol, ya da sigara kullanımı da erkeklerde kısırlığın nedenleri arasında yer almaktadır. Erkeklerde kısırlık nasıl önlenir diyen bir erkek, mutlaka bu maddelerden uzak durmalıdır. Banyo sırasında, küveti uzun süre kullanmak, kısırlığa neden olan etkenler arasında yer almaktadır.

Kabakulak hastalığının, erkeklerde kısırlığın nedenleri arasında yer aldığı bilinir. Bu nedenle, erkek çocuklarına, ergenlik döneminden önce, kabakulak hastalığının bulaşması için anne – baba, ve aile büyükleri çaba sarf ederler. Bu kısırlığı önlemek için çok doğru bir yaklaşımdır. Ergenlik döneminde, ya da sonrasında kabakulak olan erkekte, kısırlık riski yüksektir.

Kısırlık, sperm kalitesinin düşük olması, ya da hiç olmaması sonucunda erkeklerde gerçekleşen bir problemdir. Eğer ki bir erkekte hormon bozukluğu varsa, biraz önce de sözünü ettiğimiz testosteron hormonu az salgılanıyorsa, bu durum kısırlık için ortam hazırlayabilir. Bir erkek, eğer böyle bir durumdan şüpheleniyorsa, bunun için mutlaka doktora başvurmalıdır.

Yaralanmalar; ve spermlerin geçmesine engel olan enfeksiyonların erkekte bulunması gibi olumsuzlukların da, kısırlık nedeni olduğunun unutulmaması gerekir. Bu nedenle, erkeklerin genel olarak, kısırlık probleminden korunmak adına, ne yaptıklarını iyi bilmeleri önemlidir. Sonrasında ise, kişinin kendini tanıması gerekmektedir. Herhangi bir olası problemin çözümü için, doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

Varikosel isimli hastalık, kısırlık nedeni olabilmekle birlikte, bunun sebebi tam olarak bilinememektedir. Bu anlamda belirli açıklamalar yapılsa da, bilimsel kanıtlara dayandırılmamaktadır. Dar çamaşır kullanımı ile birlikte, eş ile her gün yaşanan birlikteliğin de, kısırlık nedeni olabileceği unutulmamalı, bu anlamda dikkatli, ve tedbirli olunmalıdır.

İleri yaş, diyabet gibi bazı hastalıklar, kullanılan ilaçlar, içeriğinde yağ bulunan ürünlerin kullanılması… gibi pek çok nedenin de, kısırlık için ortam hazırlayabileceğini belirtmeyi unutmamalıyız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası