Gebelik Öncesi Babanın Yapması Gerekenler Ve Baba Olmadan Önce Beslenme

Bu yazımızda sizlere, gebelik öncesi babanın yapması gerekenlerden, baba olmadan önce yapılması gerekenlerden; ve baba olmadan önce beslenme önerilerinden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de, eşinizin hamile kalmasını istiyor, ve bir an önce bebek sahibi olmayı planlıyorsanız, gebelik öncesi babanın yapması gerekenleri, baba olmadan önce yapılması gerekenleri bilmeli, ve baba olmadan önce beslenme düzenini hemen değiştirmelisiniz.

Gebelik öncesi babanın yapması gerekenler arasında ilk sırada alkol kullanımının bırakılmasının gerekliliği yer alıyor. Bunun yanında, Selenyum içeriği yüksek, folik asit bakımından zengin besinlerin tüketilmesi gerekiyor. Ve buna ek olarak, A vitamini, C vitamini, ve E vitamini bakımından zengin olan besinlerin kullanımının da önemli olduğunu belirtmeyi unutmamamız gerekiyor.
Baba olmadan önce beslenmelerine dikkat etmek isteyen erkeklerin, üç ay öncesinden dikkat etmeye başlamaları gerekiyor. Bu süreçte sağlıklarının düzene girmesinin beklenmesi, ve mümkünse bir uzman tarafından kontrol edilmesi gerekiyor, çünkü babanın sağlık sorunları, doğacak olan bebeğe miras olarak aktarılabiliyor. Örnek vermek gerekirse, babası obez olan bir insanın, ileride obez olması muhtemel, Bir erkek çocuğunun babası obez ise, kalp sağlığının problemli olması muhtemel. Kız çocuğunda ise diyabet durumu söz konusu olabiliyor. İşte bu nedenlerden dolayı, baba olmadan önce yapılması gerekenlerin önemi büyük.
Baba olmadan önce beslenmede, alkol tüketimi olabildiğince azaltılmalı, kahve, ve çay tüketiminde de mümkün olduğunca dikkatli olunmalı. Ekmek tüketiminde, tahıl içeriği yüksek olan özellikle buğday, ve kepekli ekmek tüketimi gerçekleştirilmeli. Tuz azaltılmalı. Meyve tüketiminde ise özellikle C vitamini içeriği yüksek olanlar tercih edilmeli. Kırmızı et tüketimi haftalık en çok 300 gram, balık tüketimi ise en az 600 gram olmalı. D vitamini, demir, çinko, magnezyum, folik asit, ve B12 vitamini ağırlıklı beslenilmeli. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler bolca tüketilmeli…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası