Erkek Kısırlığı Tedavisinde Mikro TESE Ameliyatı

Erkek kısırlığı hakkında bilgi verirken, sperm üretim bozukluğundan, ya da kalitesiz spermlerden söz etmek gerekmektedir. Erkek kısırlığı tedavi edilebilir bir problem olabilmekle birlikte, erkek kısırlığı tedavisi eğer ilaçla olanaklı hale gelemiyorsa, bu gibi bir durumda yararlanılabilecek tek yöntem, günümüzde Mikro TESE yöntemidir. Erkek kısırlığı tedavi edilebilir; hem de Mikro TESE yöntemi ile… İşte Mikro TESE ameliyatı; ve erkek kısırlığı hakkındaki bilgilerimizi, bu yazımızda sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Mikro TESE nedir sorusunun yanıtını ilk olarak vermek istersek, Mikro TESE ameliyatı ile, erkeğin testis dokularından kaliteli spermler alınmakta; Mikro TESE ameliyatı ile alınan bu kaliteli spermler ise, mikroenjeksiyon yöntemi ile, eşin yumurtasının içerisine yerleştirilmektedir. Bu aşamaların izlenmesinden sonra ise, sağlıklı bir gebelik gelişiminin meydana gelmemesi için hiç bir sebep kalmamaktadır.
Erkek kısırlığında, az önce de belirtmiş olduğumuz gibi, sperm sayısı, ve sperm kalitesi büyük rol oynamaktadır. Ve spermlerde meydana gelen bu problemlerin ne sebeple kaynaklandığı da henüz öğrenilebilmiş değildir. Elde ettiğimiz bilgilerle, erkek kısırlığı, erkek kısırlığı tedavisi, erkek kısırlığı tedavi edilebilir; ve Mikro TESE ameliyatı hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız…
Erkek kısırlığının nedenlerine bakacak olursak, erkek kısırlığının nedenleri arasında ilk olarak, görülme sıklığı az olmakla birlikte, genetik faktörlerden söz etmek gerekmektedir. Sperm üretiminde aktif rol oynayan hormonların seviyesindeki düşüklük de erkek kısırlığının nedenleri arasında yer almaktadır. Erkek kısırlığının nedenlerinden bir diğeri de varikosel adı verilen, damarlarla alakalı sorundur. Çocukluk döneminde geçirilen bir takım rahatsızlıklar da erkek kısırlığının nedenleri arasında sayılırken, erkek kısırlığının nedenleri arasında daha pek çok farklı unsurdan söz edebilmek olanaklıdır.
Erkek kısırlığı tedavi edilebilir, peki erkek kısırlığı tedavisinde ilaç ile tedavi yoluna gidildiğinde, erkek kısırlığında istenilen olumlu sonuçlar alınabilir mi? Erkek kısırlığı tedavi edilebilir, ve, evet, ilaçla da erkek kısırlığı tedavisi gerçekleştirilebilir; ancak, erkek kısırlığı, sadece tek bir durumda ilaçla tedavi edilebilir; bu da, hormon salınımının azlığından kaynaklı, sperm çıkışının olmadığı erkek kısırlığı durumudur. Böyle bir durumda, erkek kısırlığı tedavisi, ilaç ile gerçekleştirilebilir; ve çocuk sahibi olamayan erkekler, çocuk sahibi olabilirler. Erkek kısırlığı tedavisinde ilaç ile tedaviden yararlanılacaksa, üç ya da dört aylık, ve yetersiz dozlarda ilaç kullanımının, hastanın iyi takip edilmemesi ile de gerçekleştirilemeyeceği bilinmelidir. Erkek kısırlığı tedavi edilebilir; ve ilaç tedavisi olumlu sonuç da verir; ancak, ilaç tedavisinin en az bir sene boyunca, yeterli dozlarda gerçekleştirilmesi gerektiğinin unutulmaması gerekir. Ve erkek kısırlığı tedavisinde ilaç yöntemi uygulanırken, hastaların psikolojik olarak da kendilerine; ve çocuk sahibi olabileceklerine inanmaları için hazırlanmaları gerekmektedir. Bunların dışında, erkek kısırlığı ilaç tedavisi ile, çok uzun zamandan bu yana, çözülmesi mümkün olan bir problemdir.
Erkek kısırlığının tedavisinde, ilaç tedavisi uygulandığında, bazı çiftlerin yine de çocuk sahibi olamadıkları gözlemlenmektedir. Bu durumda beklememek gerekir; mikroenjeksiyon yöntemi ile, doğal yoldan çocuk sahibi olamayan çiftlerin, bebek sahibi olabilmeleri sağlanabilmektedir.
Erkek kısırlığında bir grup erkek daha vardır ki, onlardaki sperm sayısı normal, ve sperm kalitesi de yeterli düzeydedir; hormon seviyesinde herhangi bir düşüklük yok, hatta hormonların yüksek olduğu gözlemlenmektedir. Bu grubun erkek kısırlığı tedavisinde ilaç tedavisi, erkek kısırlığı tedavi edilebilir kanısına ters düşmektedir. İşte bu durumda devreye, Mikro TESE ameliyatı girmektedir. Mikro TESE ameliyatı ile, erkek kısırlığı tedavisinde yarı yarıya sonuç alınabilmektedir. Sperm bulunabildiği durumlarda, Mikro TESE ameliyatından etkin sonuç alınır; ancak spermin bulunamadığı durumlarda, Mikro TESE ameliyatından da etkin sonuç alınamayacağının bilinmesi gerekmektedir. Mikro TESE ameliyatı, 1999 senesinden bu yana Amerika Birleşik Devletlerinde; 2002 yılından beri de Türkiye’de uygulanarak, başarılı sonuçların elde edildiği bir yöntemdir. Ve erkek kısırlığının %10 ile %15 arası bir kısmında, Mikro TESE ameliyatının uygulanmasına gerek görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası