Ebegümeci Çayı Ve Ebegümecinin Faydaları

Şifalı bitkiler arasında kendisine önemli bir yer edinmiş olan ebegümeci, ebegümecinin faydaları için kullanılacaksa, yaprağından; ve çiçeğinden yararlanılması gereken bir bitkidir. Ebegümecinin bir de yabanisi bulunmaktadır; yabani ebegümecinin çiçeği, ebegümecinin faydalarından yararlanmak konusunda herhangi bir etkiye sahip değildir.


Ebegümecinin içeriğinden söz etmek gerekirse, ebegümecinin yapraklarında, yapışkan bir bitki sıvısı bulunmaktadır. Ebegümecinin yapraklarında bulunan bu yapışkan bitki sıvısı, ebegümecinin içeriğinde pektin, glikoz, tanen; ve yağ asitleri bulunmaktadır.
Ebegümecinin faydaları arasında, mukozanın tahrişi; ya da iltihabını tedavi etmesinden ilk olarak söz etmek gerekmektedir. Ebegümecinin faydalarından bu anlamda yararlanmak için, ebegümeci çayı; ya da ebegümeci ile gargara yapılabilmesi mümkündür.
Ebegümecinin içeriğinde malvin; ve malvidinden söz etmek gerekmektedir. Ebegümecinin içeriğinde bulunan bu maddeler, diş eti sağlığının da ebegümecinin faydaları arasında yer almasını sağlamaktadır. Ağızda bakteri ve plak oluşumunu önlemek, ebegümecinin faydaları arasında yer almaktadır.
Ebegümecinin faydaları arasında, ağızda; ve gırtlakta bulunan iltihapların giderilmesinden de söz etmek gerekmektedir.
Ebegümecinin faydalarından bir diğeri ise, bademcik iltihaplarını gidermesidir. Nasıl kullanılır derseniz, ebegümeci çayı; ve ebegümeci ile yapılacak bir gargara, ebegümecinin faydaları arasında yer alan bademcik iltihabını gidermede yararlı olabilmektedir.
Ebegümecinin faydaları arasında, ağız ve diş temizliği için etkili olmasından da söz etmek gerekmektedir. Bunun için ebegümeci gargarasının yapılması önerilmektedir.
Ebegümecinin faydalarından bir diğeri de, gastrit probleminin çözülmesine katkıda bulunmasıdır.
Ebegümecinin faydalarından bir diğeri de, yeni oluşmakta olan guatrın oluşumunu önlemesidir. Nasıl kullanılır derseniz, taze ebegümecinin yaprakları; ve çiçeklerinin çayı, ebegümeci çayı olarak içilmelidir.
Ebegümecinin faydalarından bir başkası da öksürüğü gidermede etkili olmasıdır. Ebegümeci nasıl kullanılırsa öksürüğü keser derseniz, ebegümeci çayının içine bal karıştırılması önerilmektedir. Ebegümecinin faydaları arasında balgam söktürücü özelliğinden de söz etmek gerekmektedir.
Kronik boğaz iltihabı; ve kronik bademcik iltihabının giderilmesinde, ebegümeci ile adaçayının karıştırılarak gargara yapılması ile etkili sonuç alınabileceği belirtiliyor.
Ebegümecinin faydalarından yararlanmak için ebegümeci nasıl kullanılır derseniz: ebegümeci çayı yapmak için bir tatlı kaşığı ebegümeci bir bardak kaynatılmış sıcak suyun içerisine atılır; ve ara sıra karıştırılarak beş dakika boynca bekleyip, demlenmesi sağlanır. Elde edilen ebegümeci çayı hem içilebilir; hem de ebegümeci gargarası uygulanabilir.
Ebegümeci nasıl kullanılmalıdır sorusunun yanıtını alıp, ebegümecinin faydalarını öğrendikten sonra, ebegümecini kimler kullanmamalıdır sorusuna da yanıt vermemiz gerekmektedir. Ebegümecini, ilaç kullanan kişiler kullanmamalıdır. Çünkü ebegümeci, ilaç emilimini zorlaştırarak geciktirmektedir.
Ebegümecinin zararlarından da söz etmek gerekirse, ebegümeci, kadınların hamileliğini zorlaştırmaktadır; çünkü ebegümeci, yumurtayı, kistik bir yapıya dönüştürmektedir. Bu nedenle, ebegümeci kullanımında dikkatli olunması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası