Ebegümeci Çayı Ebegümeci Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları

Ebegümeci Çayı Ebegümeci Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları

Ebegümeci çayı, bitkinin faydalarından yararlanmak isteyenlerin, bitkiyi en rahat kullanabilecekleri form olarak karşımıza çıkıyor. Daha önce MaviBoncuğum içerisinde ebegümeci ile ilgili paylaşımlarda bulunmuş ve faydalarının neler olduğunu anlatmıştık. Bilgi edinmek için linklere tıklayabilirsiniz:

Ebegümecinin faydaları nelerdir?
Ebegümeci faydaları

Ebegümeci çayı soğuk kış günlerinde, masa başında çalışırken, elinizin altındaki en iyi arkadaşınız olabilir. Masa başı çalışanların en sevdiği şeyler arasında yer alır çünkü bir yudum bir şeyler içmek ve çalışmaya kalındığı yerden devam etmek… Ebegümeci bu anlamda tam bir şifa kaynağı olması dolayısı ile önemli bir tercih sebebidir.

Tad bakımından çok aranacak ve özlenecek bir lezzet olduğu söylenemez. Ancak içtiğinizde yüzünüzü ekşiteceğiniz ya da içmek istemeyeceğiniz yoğun ve kötü bir tada da sahip değildir. Dolayısı ile hemen aktardan satın almanızı ve kullanmaya başlamanızı önerebiliriz.

Ebegümeci Çayı

Ebegümeci çayı hakkında bilgi vermeye ebegümecinin içeriğinden söz ederek başlamak gerekirse, ebegümecinin yapraklarında, yapışkan bir bitki sıvısı bulunmaktadır. Bu yapışkan bitki sıvısı, ebegümecinin içeriğine pektin, glikoz, tanen ve yağ asitlerinin varlığı dolayısı ile bulunmaktadır.

Ebegümeci Çayı Nasıl Yapılır

Ebegümeci Çayı

Ebegümeci çayı içerek, ebegümecinin faydaları arasında yer alan, mukozanın tahrişi ya da iltihabını tedavi etmesi etkisinden ilk olarak söz etmek gerekir. Buetkiden yararlanmak için bitkinin çayını içebileceğiniz gibi ondan gargara yolu ile de yararlanabilirsiniz.

Bitkinin içeriğinde malvin ve malvidinden de söz etmek gerekir. Bu maddeler diş eti sağlığına destek olurlar. Ayrıca ağızda bakteri ve plak oluşumunu da önlerler. Ayrıca ebegümeci, ağızda ve gırtlakta bulunan iltihapların giderir. Bademcik iltihaplarını giderilmesi konusunda da benzer bir etki söz konusudur.

Ebegümeci nasıl tüketilir derseniz, ebegümeci çayı ve ebegümeci ile yapılacak bir gargara, ebegümecinin faydaları arasında yer alan saymış olduğumuz etkilerden yararlanmanızı olanaklı hale getirir. Ağız ve diş temizliği için de etkili olmasından da bu kullanımlar oldukça etkilidir.

Ebegümecinin faydaları arasında gastrit probleminin çözülmesine katkıda bulunması da yer alıyor. Yeni oluşmakta olan guatrın oluşumunu önleyen ebegümeci bu anlamda nasıl kullanılır derseniz, taze ebegümecinin yaprakları ve çiçeklerinin çayı içilmelidir diyebiliriz.

Ebegümeci öksürüğü gidermede de etkilidir. Ebegümeci çayının içine bal karıştırıp tüketerek bu etkiden yararlanabilirsiniz. Ayrıca ebegümeci balgam söktürücü olarak da kullanılır. Kronik boğaz iltihabı ve kronik bademcik iltihabının giderilmesinde, ebegümeci ile adaçayının karıştırılarak gargara yapılması önerilebilir.

Ebegümeci Çayı Nasıl Yapılır?

Ebegümeci çayı nasıl yapılır? Ebegümeci çayı yapmak için bir tatlı kaşığı ebegümeci bir bardak kaynatılmış sıcak suyun içerisine atılır ve ara sıra karıştırılarak beş dakika boyunca bekleyip, demlenmesi sağlanır. Elde edilen çay hem içilebilir; hem de ebegümeci gargarası olarak uygulanabilir.

Ebegümeci çayı nasıl yapılır sorusunun yanıtını alıp, ebegümecinin faydalarını öğrendikten sonra, ebegümecini kimler kullanmamalıdır sorusuna da yanıt vermemiz gerekir. Ebegümecini, ilaç kullanan kişiler kullanmamalıdır. Çünkü bitki, ilaç emilimini zorlaştırarak geciktirmektedir.

Ebegümecinin zararlarından da söz etmek gerekirse, kadınların hamileliğini zorlaştırmaktadır. Çünkü ebegümeci, yumurtayı, kistik bir yapıya dönüştürmektedir. Bu nedenle, ebegümeci kullanımında dikkatli olunması gerekmektedir. Ebegümeci çayı içmeden önce doktorunuza danışabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.