E vitamini Ve E Vitamininin Faydaları İle E Vitamininin Zararları

Vitaminlerin ve minerallerin vücudumuza faydaları hakkında bilgisi olmayan yoktur. E vitamininin faydaları pek çok kişi tarafından, az ya da çok; ama mutlaka bir şekilde bilinmektedir. Peki E vitamini nedir? E vitamini, benzer bir takım faaliyetleri bulunan bir grup bileşiktir… E vitamini nedir sorusunun yanıtının verilmesinin sonrasında, E vitamini ne zaman keşfedilmiştir sorusuna yanıt vermek gerekmektedir; E vitamini ne zaman keşfedilmiştir sorusunun yanıtı, 1922 senesine uzanmaktadır. E vitaminini kim keşfetmiştir? E vitaminini kim keşfetmiştir sorusunun iki ismi bulunmaktadır. Bu isimler: KS Bishop; ve Herbert M. Evans’tır… E vitamini neleri kapsar derseniz; E vitamininin, sekiz adet olan; ve doğada bulunan yağda çözünen bileşikleri kapsadığını belirtmek gerekmektedir. E vitamininin faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

E vitamininin faydaları arasında ilk sırada, vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren etkisinden söz etmek gerekmektedir. E vitamininin faydalarından bir diğeri ise, vücutta varlığını sürdüren serbest radikalleri ortadan kaldırmaya yarayan bir antioksidan görevi üstlenmesidir. E vitamininin faydalarından bir diğeri ise, dolaşım sisteminin sağlıklı olmasına katkıda bulunmasıdır. E vitamininin faydalarından bir diğeri ise, vücutta bulunan; ya da bulunması muhtemel olan koroner kalp hastalıklarını ortadan kaldırması; ve önlemesidir…
E vitamininin faydaları arasında, vücuttaki kanı inceltmeye gösterdiği katkılardan da söz etmek gerekmektedir. E vitamininin faydaları arasında yer alan bir diğer etki ise, E vitamininin, cilt bakımında, cilt sağlığı açısından yararlarıdır. Bu nedenle E vitamini, cilt bakım ürünleri arasında içerik bakımından kendisine özel bir yer edinmeyi başarmış vitaminler arasında yer almaktadır. E vitamininin faydalarından bir diğeri de, yaşlılık sebebiyle oluşan yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltmasıdır.
Günlük E vitamini ihtiyacına bakmak istersek: kadınların günlük E vitamini ihtiyacı 8 miligramdır; erkeklerin günlük E vitamini ihtiyacı ise 10 miligramdır. Alınan E vitamininin daha etkili olması için selenyum isimli mineral ile birlikte tüketilmesi gerekmektedir. E vitamini kullanan kişilerin, aynı anda demir takviyesi almamaları gerekmektedir. Demir ile birleşen E vitamininin, olumsuz etkileri ile karşılaşılabilir.
Fazla E vitamini alındığında E vitamininin zararlarından söz etmek olanaklı hale gelebilir. Fazla E vitamini alınması ile ortaya çıkan E vitamininin zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz: E vitamininin zararları arasında ilk olarak fazla kanamadan söz etmek gerekmektedir. E vitamininin zararları; bir takım ilaçlarla beraber alınması durumunda da gündeme gelmektedir; bu ilaçların arasında aspirin de yer almaktadır; Aspirin kullanımı sırasında E vitamini alınmamalıdır. E vitamininin zararlarına maruz kalmak istemeyenler, ameliyat öncesi dönemde de E vitamini takviyesinden kaçınmalıdırlar. K vitamini eksikliği yaşayanların da E vitamininin zararlarına maruz kalmaları olasıdır; bu nedenle, K vitamini eksikliği olanlar da E vitamini kullanmamalıdırlar…

Latest Comments
  1. Sümbül elhakan

    Çok Yardımcı Oldunuz Sağolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası