Domuz Gribinden Nasıl Korunulur?

İstanbul’da ortaya çıktığı belirtilen, ve mevsimsel grip olanların da korktuğu domuz gribi ile ilgili bilinçlenmemiz gereken bir dönemdeyiz. Peki domuz gribi nasıl önlenir, domuz gribinden nasıl korunulur? Yazımız içerisinde sizlere bu soruların yanıtlarından söz edeceğiz; ama siz de, domuz gribinin, solunum ve temas yolları ile bulaştığını bilmeli, kendi çapınızda önlemlerinizi buna göre almalısınız…

Domuz Gribinden Nasıl Korunulur?
Domuz Gribi Nasıl Önlenir?

Domuz gribinden korunma yollarının ilki, insanlarla olabildiğince mesafeli olmaktır. Bu anlamda kimseye sarılmamaya, öpmemeye, kimse ile tokalaşmamaya dikkat etmelisiniz.

• Ellerinizi yüzünüze, göz, ağız, ve burnunuza temas etmeden önce, su, ve sabunla en az 20 saniye yıkayın. Eğer su, ya da sabun bulamıyorsanız, içeriğinde alkol bulunan el antiseptiklerinden yararlanın. Bir insanla tokalaşmak, kapıyı açmak, masaya, klavyeye dokunmak… domuz gribi salgınının söz konusu olduğu bu günlerde, hemen sonrasında el yıkamayı gerekli kılar.

• Hapşırma, ya da öksürme… gibi solunum yollarında cereyan eden olayların sonrasında ortaya çıkan damlacıklar, kapı kollarına, bilgisayar klavye, ve mauslarına, masalara, hatta sandalye yüzeylerine nüfuz edebilir. Bu nedenle, bu yüzeylerin sık sık dezenfekte edilmesi adına, deterjanlarla temizlenmesi gerekmektedir. Çünkü damlacıkların içerisinde bulunan domuz gribi virüsünün yüzeylerde uzun süre canlı kalabilmesi durumu söz konusudur.

• Hasta olduğunu bildiğiniz kişilerden uzak kalmaya, o kişilerle aynı ortamda bulunmamaya dikkat edin. Ama, kapalı ortamlar, toplu taşıma araçları da, bilinmeyen, ama aslında domuz gribi olabilecek kişilerin yoğun olarak bulunduğu yerlerdir. Bu nedenle, domuz gribi salgınının söz konusu olduğu bu günlerde, bu ortamlardan da uzak durmaya çalışın.

• Domuz gribinin nerelerde görüldüğünü, internetten, gazete, ve haber bültenlerinden takip edin, ve eğer zorunda değilseniz, bu yerlere gitmemeye dikkat edin.

• Eğer domuz gribi olduğundan şüphe duyduğunuz kişiler varsa, bu kişilere iki metreden daha çok yaklaşmayın.

• Eğer evinizde, domuz gribi olmuş bir yakınınız varsa, bu kişi ile ayrı odalarda olun, ve odalarınızın kapısını kapatın. Ama eğer aynı odada olmanız gerekiyorsa, odayı sık sık havalandırın.

• Domuz gribinden korunma yolları arasında yer alan son detay ise, kendi araç gereçlerinizi sizden başkasının kullanmasına izin vermemenizdir: Cep telefonu, bilgisayar, bardak, kaşık, çatal, havlu… bu araçlara örnek verilebilecek bir kaç unsurdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası