Domatesin Faydaları Ve Likopen İlişkisi

Hayatımıza bazen bilerek zarar verir; bazen de bilmeden faydalı şeyler yaparız. Bazı zamanlar, zararlı olduğunu bilsek de kaçamadığımız bazı şeyler vardır; bazen de, hem faydalı; hem de sürekli kullanmak durumunda olduğumuz şeylerle karşı karşıya kalırız. Domates, hemen hemen her yemeğimizin içinde bulunan bir lezzet olmasının yanısıra, salatalarımızda da mükemmel bir vazgeçilmezdir. Aynı zamanda, meyve olarak dahi yiyebiliriz. Şifalı bitkiler arasında değil, bir meyve olarak görülse de, domatesin faydalarının da saymakla bitmediğini belirtmek isteriz. Biz de size bu yazımızda, domates; ve domatesin faydaları hakkında bilgi vermek istiyoruz.

<

Domatesin faydaları nelerdir, merak edenleriniz varsa, hep birlikte, domatesin faydalarına göz atalım:
Donatesi, ister domates suyu olarak, isterseniz de taze domates şeklinde kullanın, içerisindeki besinlerin besin değerinden, gerektiği kadar faydalanabileceğinizi belirtmekle başlamak istiyoruz sözümüze. Elbette ki, pek çok meyvenin posası; hatta mümkünse kabuğunun yenilmesi, meyvenin, insan sağlığına olan faydalarını daha fazla arttırmaktadır. Domatesin faydalarından, domates suyu tüketerek de faydalanabilirsiniz, domatesi taze domates şeklinde kullanarak da faydalanabilirsiniz.
Her gün taze domates tüketimi gerçekleştiren kişilerin, yüksek tansiyon sorunları ortadan kalkıyor. Kolesterol kontrol altına alınıyor; aynı zamanda da kalp sağlığına, taze domatesin olumlu etkileri, pek çok araştırmacı tarafından kanıtlanmıştır.
Taze domates tüketerek, domatesin faydalarından yararlanmak isteyen kişilerin, domatesin faydaları arasında yer alan tansiyonu düşürme; ve kolesterolü kontrol altına alma faydasını, likopen sayesinde gerçekleştirdiği kanıtlanmıştır. Likopen, domatese rengini veren pigmenttir. Likopen sayesinde, domatesin faydalarından tansiyon düşürme; ve kolesterolü kontrol altına alma faydaları gerçekleşmektedir. Domatese rengini veren likopenin, bir antioksidan olduğunu da belirtecek olursak, domatesin faydaları arasında, antioksidanların faydalarından da bahsetmemiz gerekecektir.
Domatesin faydaları arasında yer alan hangi faydadan ne şekilde faydalanabileceğinize gelince: kolesterolünüzün %10 oranında düşmesini istiyorsanız, günlük 26 mg likopen almanız gerekmektedir. Kalp krizi riskinin önüne geçmek istiyorsanız eğer, yarım litre domates suyu içmeniz gerekmektedir. Yarım litre domates suyunun yerine, 50 gram domates salçası da tüketirseniz, yine belirtilen domatesin faydalarından faydalanmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası