Domatesin Faydaları Ve Domates Suyunun Faydaları

Domates, pek çoğumuzun severek yediği, yemeklerimizi tatlandıran, salatalarımızı renklendiren; sofralarımızı süsleyen besinlerden bir tanesi. Ve domatesin faydaları hepimiz tarafından oldukça iyi biliniyor. Domates suyunun faydaları da, domatesin faydalarına paralel olarak hayatımızda önemli yer tutmaktadır. Bilim adamları tarafından da kanıtlanmış olan domates suyunun faydalarından sizlere kısaca söz etmek istiyoruz…

Domatesin içeriğinde, domatese kırmızı rengini veren likopen bolca bulunmaktadır. Likopen, hem vücut direncini arttırır; hem de farklı kanser türlerini önleyen özellik göstermektedir. Domates suyunun faydalarından bir tanesi kanseri önleyici etkisi iken; domates suyunun faydalarından bir diğeri de vücut direncini arttırmaktır diyebiliriz. Haftada iki ile dört porsiyon arasında domates tüketen erkeklerin, prostat kanserine yakalanma riski, belirtilen miktarda taze domates tüketmeyenlere göre oldukça azalmaktadır.
Domates suyunun faydalarından bir diğeri de, koroner kalp hastalıklarının giderilmesi; ve önlenmesine olan katkısıdır.
Domatesin faydaları; ve domates suyunun faydaları arasında, kanın daha akışkan olmasından da söz etmek gerekmektedir. Kanın akışkanlaşmasını sağlayan domates; ve domates suyu, domatesin faydaları ve domates suyunun faydaları arasında, damar tıkanıklığı; ve damar daralmasının da yer aldığının göstergesidir. Bununla birlikte, domatesin faydaları ve domates suyunun faydaları arasında, vücutta oluşan bir yara ile oluşabilecek olan kan kaybının durdurulması amacı ile kanın pıhtılaşmasından da söz etmek gerekmektedir.
Domatesin faydaları, ve domates suyunun faydaları arasında belirtilen bir diğer husus da, kalsiyum; ve D vitamininin kemiklerde daha etkin olarak kullanılmasının sağlanması; ve bununla birlikte, kemik yıkımının önüne geçilmesidir.
Domatesin faydaları; ve domates suyunun faydaları arasında, akciğerlerde meydana gelebilecek olan iltihaplanmanın önlenmesinden; yine domatesin faydaları ve domates suyunun faydaları arasında, astım riskinin azaltılabileceğinden söz etmek gerekmektedir.
Domatesin faydaları; ve domates suyunun faydaları arasında, böbreklerin çalıştırılmasından da söz etmek gerekmektedir. Bu sayede, hem domates; hem de domates suyu, vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasına katkıda bulunuyor diyebiliriz…
Domatesin faydaları ve domates suyunun faydalarından biri de, iştah hormonlarının azaltılması; ve vücuda tokluk hissi verilmesidir. Bu sayede, domates ve domates suyu ile kolay zayıflamak da olanaklı hale gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası