Doğum Kontrol Hapları Arasında Doğru Bildiğiniz Yanlışlar Ve Doğruları

Pek çok kadın, pek çok sağlık sorununda doğum kontrol haplarından faydalanmaktadır. Ve doğum kontrol hapları, sadece doğum kontrol amaçlı kullanılmamaktadır. Pek çok genç kızın da doğum kontrol haplarından faydalandığı görülmektedir. Çünkü doğum kontrol hapları, adet düzensizliği sorununu ortadan kaldırmaktadır. Doğum kontrol hapları, hormon dengeleyici olarak ve hormon düzenleyici olarak da kulanılırken, hac ya da umreye giden kadınların pek çoğu da, doğum kontrol haplarını adet geciktirici amaçlı olarak kullanmaktadırlar. Hayatımıza bu denli fazla girmiş olan doğum kontrol hapları hakkında bilinen pek çok yanlış vardır. Madem doğum kontrol haplarını bu denli çok kullanıyoruz, o halde doğum kontrol hapları ile ilgili yanlış bilgilerimizi de düzeltmemiz gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere, doğum kontrol hapları ile ilgili doğru bilinen yanlışları; ve doğrularını anlatmaya çalışacağız…

<

Doğum kontrol hapları adet döngüsünü durdurur yönündeki bilgi tamamen yanlıştır. Az önce de belirttiğimiz gibi doğum kontrol hapları, bazen adet düzenleyici; bazen de adet geciktirici olarak kullanılmaktadır. Doğum kontrol hapları ise bu aşamada sadece hormonların dengelenmesini sağlamakta; ve rahim duvarının incelmesine yardımcı olmaktadır. Doğum kontrol hapları, herhangi bir yeni oluşum gerçekleştirmemektedir.
Doğum kontrol haplarının, her ilaçla birlikte alınabileceği bilgisi de tamamen bir yanlış bilgidir. Bir takım depresyon ilaçları vardır; doğum kontrol haplarının etkisini sıfıra düşürürler. Bu nedenle, bir çakışmanın söz konusu olduğundan bahsedilmesi, uzmanların, doğum kontrol haplarının etkisini hıalandıran depresyon ilaçlarının, hormonların görev yapamaz hale gelmesine neden olduğunu düşünmektedirler.
Doğum kontrol haplarının yan etkilerinin bir ömür boyu süreceği bilgisi de yanlıştır. Doğum kontrol haplarının yan etkileri ilk üç ayın sonrasında ortadan kalkmaktadır.
Doğum kontrol hapları ile migren arasında bir bağlantı kuranlar da yanlış yolda ilerlemektedirler. Doğum kontrol hapları migreni tetiklemez; doğum kontrol haplarının migrene olan etkisi şu şekildedir: migren ağrıları zaten var olan kişiler doğum kontrol hapları da kullanırlarsa, felç riskleri ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, daha farklı yöntemler için doktorlarından destek almaları gerekmektedir.
Doğum kontrol haplarının kanser riskini arttırdığı bilgisinin tamamen yanlış olduğunu söylersek, büyük bir yanılgıya düşeriz. Ancak, doğum kontrol haplarının rahim kanserini ve yumurtalık kanseri riskini azalttığı, yapılan ciddi araştırmalarla kanıtlanmıştır. Uzmanlar, aynı araştırmaları meme kanseri üzerinde çok fazla yapmamışlardır; ancak, doğum kontrol haplarının kanser hücrelerini uyarması sebebiyle, meme kanserine neden olabileceği düşüncesi, uzmanlar tarafından ortaya atılmıştır. Ailesinde meme kanseri olanların, doğum kontrol haplarından, geçerli bir araştırma yapılıncaya kadar uzak durmaları gerekmektedir.
Doğum kontrol hapları şişmanlatır ve cinsel soğukluğa neden olur şeklindeki bilgi de yanlıştır. Doğum kontrol haplarının yan etkileri arasında sadece zamansız kanamalar sayılmaktadır. Bunun dışında şişmanlatması gibi bir durum söz konusu değildir. Bununla birlikte, doğum kontrol haplarının cinsel soğukluğa neden olduğunu düşünenlerin yanısıra, cinsel isteği arttırdığı yönünde de araştırmalar yapıldığını belirtmeliyiz.
Doğum kontrol yöntemleri arasında yer alan doğum kontrol hapları ile spiraller arasında karşılaştırma yapıldığında, spirallerin daha güvenli olduğu söylenmektedir. Evet, doğumn kontrol yöntemleri arasında yer alan spiraller güvenlidir; ancak doğum kontrol hapları da spiraller kadar güvenlidir. Spiraller, doğum kontrol haplarına oranla çok daha ucuzdur. Spiral uygulanırken üç dakikalık adet sancısına benzer bir sancı hissedilir; sonrasında ise bir haftalık bir kanama durumu olabilir. Ardından, spiralin sizi rahatsız etmeyeceğini göreceksiniz.
Doğum kontrol yöntemleri arasında yer alan diyaframın, doğum kontrol haplarından daha etkili olduğu düşüncesi yanlıştır. Doğum kontrol yöntemleri arasında yer alan diyafram, ilk doğumunu yapan kadınların rahim ağızlarının genişlemesi sebebiyle %32 gibi bir ciddi risk ile karşı karşıyadırlar. Prezervatif ile birlikte kullanılan diyafram, doğum kontrol hapları kadar etkili olabilir.
Doğum kontrol haplarının uzun süre kullanılmaması gerektiği bilgisi de yanlıştır. Doğum kontrol haplarını bırakan kadınların %50 gibi ciddi bir oranı, doğum kontrol haplarını bıraktıklarından sonraki ilk üç ay içerisinde hamile kalmaktadırlar. Bu nedenle, doğum klontrol yöntemleri arasında doğum kontrol hapları tercih edilmişse, uzun süre kullanımda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.
Doğum kontrol haplarının, 40 yaşından sonra alınmaması gerektiği bilgisinin de yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Doğum kontrol hapları, menopoza girilinceye kadar kullanılabilmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası