Sağlıklı Dişler İçin Bu Noktalara Dikkat Edin

Diş sağlığı, gerek estetik görüntümüz; gerekse de sağlığımız açısından dikkat etmemiz gereken bir kavram olarak çıkmaktadır karşımıza. Ancak bazı kişiler, ne yapsalar, ne etseler de, dişlerinin sağlıklı olmadığını söylerler. Sürekli dişlerini fırçalayan kişilerin de diş sağlığı açısından sorun yaşamaları muhtemeldir. Peki diş sağlığını korumanın yolu, sadece diş fırçalamaktan mı geçmektedir? Sağlıklı dişler için size, bu yazımızda, bir kaç farklı yöntemden bahsedeceğiz. Bakalım daha sağlıklı dişlere nasıl sahip olabilirsiniz:

Diş fırçalamak tek başına yeterli değildir. Diş fırçalarken, dişlerimizin arasındaki mikropları ortadan kaldırabiliriz; ama, mikroplar sadece dişlerimizin üzerinde ve diş aralarında değildirler. Sağlıklı dişler ve diş sağlığı açısından, dilimizi ve damağımızı da hafifçe fırçalamamız gerekmektedir.

Diş fırçalamak ve dilimizi ve damağımızı da fırçalamak işlemini gerçekleştireceğimiz diş fırçasının da, diş sağlığımız açısından büyük önemi bulunmaktadır. Diş sağlığı için, diş fırçamızı, ayda en az iki sefer değiştirmemiz gerekmektedir.

Diş fırçalamak için kullandığımız diş fırçasını da değiştirdik, ancak yine de istediğimiz sonucu alamıyoruz, alamayız. Sağlıklı dişler için, diş macununu da düzenli aralıklarla değiştirmemiz gerekmektedir. Diş macunu sürekli kullanıldığı zaman, vücut, bu diş macununa alışacak; ve bir süre sonra da herhangi bir etki yaratmamaya başlayacaktır diş sağlığımız açısından.

Diş fırçalamak için seçilen zamanların da, diş sağlığı açısından büyük önemi bulunmaktadır. Diş fırçalamak işlemini, günde en az iki sefer yapmalısınız ve bu zamanlar, sabah kahvaltı sonrası ve akşam yemek sonrası olarak dengelenmelidir.

Gün içerisinde yediğimiz yemeklerden de kalan artıkları ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Bunun için de, yine sağlıklı dişlere sahip olmak amacıyla, her yemek sonrası dişlerinize gargara yapmayı deneyebilirsiniz.

Kimi insanlar, yemeklerden sonra, dişlerinin arasında kalan yemek artıklarını, kürdan ile temizlemektedirler. Ancak pek çok kişi, kürdanın, diş sağlığına zarar vereceğini bilmez. Bu nedenle, kürdan yerine, yemek artıklarını diş ipi ile temizlemeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Sakız çiğneme alışkanlıkları olan kişiler için de şunu söyleyebiliriz: yemeklerden sonra, sakız çiğnemenizde hiç bir sakınca yoktur. Sakız dişlerdeki toksinleri emer. Ancak, aynı sakızı 15 dakikadan fazla çiğnememeniz önerilmektedir.

Gargara yapmak isteyenler için de antibakteriyel gargaralar tavsiye edilmektedir. Görüyorsunuz değil mi, diş sağlığı; ve sağlıklı dişlere sahip olmak aslında hiç de zor değil. Ancak tek yapmanız gerekenin de diş fırçalamak olmadığını bilmelisiniz elbette.

Tabi tüm bunları yaparken, ortalama 6 aylık aralıklarla diş hekiminizi ziyaret etmeyi ve diş sağlığınızı bir de ona kontrol ettirmeyi unutmamalısınız… Diş sağlığı uzmanı biz değiliz, doktorumuz, öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası