Sağlıklı Dişler İçin Bu Noktalara Dikkat Edin

Sağlıklı Dişler İçin Bu Noktalara Dikkat Edin

Diş sağlığı, gerek estetik görüntümüz; gerekse de sağlığımız açısından dikkat etmemiz gereken bir kavram olarak çıkmaktadır karşımıza. Ancak bazı kişiler ne yapsalar, ne etseler de, dişlerinin sağlıklı olmadığını söylerler. Sürekli dişlerini fırçalayan kişilerin de diş sağlığı açısından sorun yaşamaları muhtemeldir. Peki diş sağlığını korumanın yolu sadece diş fırçalamaktan mı geçmektedir? Sağlıklı dişler için size bu yazımızda bir kaç farklı yöntemden bahsedeceğiz. Bakalım daha sağlıklı dişlere nasıl sahip olabilirsiniz:

Sağlıklı Dişler İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Diş fırçalamak tek başına yeterli değildir. Diş fırçalarken dişlerimizin arasındaki mikropları ortadan kaldırabiliriz. Ama mikroplar sadece dişlerimizin üzerinde ve diş aralarında değildirler. Sağlıklı dişler ve diş sağlığı açısından dilimizi ve damağımızı da hafifçe fırçalamamız gerekmektedir.

Diş fırçalamak ve dilimizi ve damağımızı da fırçalamak işlemini gerçekleştireceğimiz diş fırçasının da diş sağlığımız açısından büyük önemi bulunmaktadır. Diş sağlığı için diş fırçamızı ayda en az iki sefer değiştirmemiz gerekmektedir.

Diş fırçalamak için kullandığımız diş fırçasını da değiştirdik, ancak yine de istediğimiz sonucu alamıyoruz, alamayız. Sağlıklı dişler için diş macununu da düzenli aralıklarla değiştirmemiz gerekmektedir. Diş macunu sürekli kullanıldığı zaman vücut bu diş macununa alışacak ve bir süre sonra da herhangi bir etki yaratmamaya başlayacaktır diş sağlığımız açısından.

Diş fırçalamak için seçilen zamanların da diş sağlığı açısından büyük önemi bulunmaktadır. Diş fırçalamak işlemini günde en az iki sefer yapmalısınız ve bu zamanlar, sabah kahvaltı sonrası ve akşam yemek sonrası olarak dengelenmelidir.

Gün içerisinde yediğimiz yemeklerden de kalan artıkları ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Bunun için de yine sağlıklı dişlere sahip olmak amacıyla her yemek sonrası dişlerinize gargara yapmayı deneyebilirsiniz.

Kimi insanlar yemeklerden sonra dişlerinin arasında kalan yemek artıklarını kürdan ile temizlemektedirler. Ancak pek çok kişi kürdanın diş sağlığına zarar vereceğini bilmez. Bu nedenle kürdan yerine yemek artıklarını diş ipi ile temizlemeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Diş Fırçalamak İçin Hangi Püf Noktalara Dikkat Etmeliyiz?

Diş fırçalamak için tercih edilen diş fırçasının orta sertlikte olması gerekir. Bu fırça ıslatılmadan önce, üzerine bezelye tanesi büyüklüğünde diş macunu sıkılmalıdır. Ardından üst çenenin en arkasından başlamak sureti ile fırçanın yarısı diş etinde; yarısı dişin üzerinde olmak kaydı ile dişe hafif bir baskı uygulayarak diş fırçalama işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Günde iki sefer uygulanacak olan bu işleme diş ipinin sadece iki günde bir dahil edilmesi gerekir.

Diş sağlığı için diş fırçalamak sırasında diş fırçasının, oynatılmadan önce, dişe 20 sefer titreşim uygulanması gerekmektedir. Ardından da fırça, üst çene ile alt çene arasında; ama aynı noktada hareket ettirilir ve böylece süpürme işlemi yapılmış olur. Bu işlemin devamında fırçanın bir adım ilerletilmesi sağlanır ve aynı işlem gelinen noktada yine tekrarlanır. Aynı işlem tüm dişlere uygulandıktan sonra diş fırçalamak tamamlanmış olur.

Diş fırçalamanın püf noktaları arasında şu detaylar sıralanabilir:

■ Diş fırçası ile dişe çok baskı uygulanmamalıdır.
■ Diş fırçası seçiminde şu detaya dikkat etmek gerekir: Diş eti sağlıklı ise sert diş fırçası kullanılmalıdır. Kanayan diş etleri için yumuşak fırça seçimi yapılmalıdır.
■ Diş fırçalamak sırasında, kan dolaşımının sağlanması adına, diş etinin de masaj yapılarak fırçalanması gerekmektedir.
■ Diş macununun fazla kullanılması yanlıştır. Fazla kullanılan diş macunu diş etlerinin erimesine neden olmaktadır.

Sağlıklı Dişler İçin Diş İpi Nasıl Kullanılmalıdır?

Diş ipi, diş fırçalamak sırasında, bakteri plaklarının dişler arasından temizlenebilmesi adına kullanılmaktadır. İki elle tutulan diş ipinin, işaret parmağı ve baş parmak kullanılarak iki diş arasına yerleştirilmesi gerekir. Dişlerden birine yaslanan diş ipi, ilk olarak o dişte yukarıdan aşağıya doğru hareket ettirilir. Ardından da Diğer dişler için aynı işlemin gerçekleştirilmesi gerekir.

Sakız Çiğnemek Diş Sağlığına İyi Gelir Mi?

Sakız çiğneme alışkanlıkları olan kişiler için de şunu söyleyebiliriz: yemeklerden sonra sakız çiğnemenizde hiç bir sakınca yoktur. Sakız dişlerdeki toksinleri emer. Ancak aynı sakızı 15 dakikadan fazla çiğnememeniz önerilmektedir.

Gargara yapmak isteyenler için de antibakteriyel gargaralar tavsiye edilmektedir. Görüyorsunuz değil mi, diş sağlığı ve sağlıklı dişlere sahip olmak aslında hiç de zor değil. Ancak tek yapmanız gerekenin de diş fırçalamak olmadığını bilmelisiniz elbette.

Tabi tüm bunları yaparken ortalama 6 aylık aralıklarla diş hekiminizi ziyaret etmeyi ve diş sağlığınızı bir de ona kontrol ettirmeyi unutmamalısınız… Diş sağlığı uzmanı biz değiliz, doktorumuz, öyle değil mi?

 

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.