Elma Sirkesi İçmek Dişlere Zarar Verir Mi İyi Gelir Mi?

Elma sirkesi içmek dişlere zarar verir mi? MaviBoncuğum olarak bu soruyuyanıtlamak nereden aklımıza geldi derseniz, elma sirkesinin asitli içeriğinin dişlere zarar verip vermediğinin herkes tarafından merak edildiğini söyleyebiliriz. Diş ağrısı çekmek eziyet. Diş tedavisi ise bir dünya para… Bu nedenle dişlere iyi bakmak önemli.

Her şeyin öncesinde elma sirkesini mutlaka su ile seyrelterek tüketmelisiniz. Bununla birlikte, dişlerinize zarar vermemesi adına onu pipetle içmeyi tercih etmelisiniz… Bu bilgiler, elma sirkesi dişlere zarar verir mi sorusunun yanıtı hakkında az çok fikir veriyor. Peki buna dayanarak elma sirkesi tüketmemeli miyiz?

Ana öğünlerinizle birlikte tüketeceğiniz elma sirkesi,vücudunuzun asit atakları geçirmesinin önüne geçer. Aynı zamandabağışıklık sistemi açısından da çok önemli olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Dolayısı ile elma sirkesini tüketmeliyiz.

Daha önceelma sirkesine yönelik sitemiz içerisinde yapmış olduğumuz paylaşımları sizlere şu şekilde hatırlatabiliriz:

• Sirke ile grip tedavisi
Elma sirkesi nasıl kullanılır?
Evde elma sirkesi nasıl yapılır?
Elma sirkesinin cilde faydaları
Elma sirkesi nasıl yapılır?
Elma sirkesinin faydaları

İlginizi çeken başlığın üzerine tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Gelin şimdi asıl konumuza dönelim.

Elma Sirkesi İçmek Dişlere Zarar Verir Mi?

Elma sirkesi içmek dişlere zarar verir mi? Elma sirkesi son yıllarda, oldukça popüler ev ilaçlarından biri halini aldı. Ancak aslında yüzyıllardır hem yemek pişirme hem de tıp alanında sıklıkla kullanılan mutfak malzemelerinden bir tanesi. Yüksek tansiyon ve kolesterol, kan şekeri ve obezite gibi pek çok hastalığa iyi geldiği düşünülüyor.

Elma Sirkesi Dişlere İyi Gelir Mi

Elma Sirkesi İçmek Dişlere Zarar Verir Mi

Ayrıca, bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da elma sirkesinin reflü ve egzama sorunlarına daiyi geldiği söylenmektedir. İçeriğinde C vitamini, Kalsiyum, Magnezyum, Potasyum gibi insan vücudu için çok gerekli besin içeriklerini barındırır. Hal böyle olunca da elma sirkesi vücudumuza çok iyi gelir diyebiliriz.

Genellikle salata ve yemek soslarının içerisinde kullanılan elma sirkesi, bazen de ev ilacı olarak kişiler tarafından, soğuk ya da sıcak su ile seyreltilerek tüketilir. Fakat bu konuda yapılan araştırmalar yetersiz olduğundan, bugüne kadar elma sirkesinin hangi miktarda içilmesi gerektiğine dair resmi bir açıklama yapılmamıştır.

Peki elma sirkesi içmek dişlere zarar verir mi? Antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahip olan elma sirkesinin anti-oral biyofilm etkilerinin de bulunduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmış bulunmaktadır. Oral biyofilm adı verilen durumun diş plağı olarak da bilindiğini belirtelim. Diş yüzeyinde yapışkan bakteri tabakaları olarak tanımlanabilirler.

Hal böyle olunca elma sirkesinin dişte bulunan bakteri miktarını azalttığını söyleyebiliriz. Ancak bununla ilgili yapılmış bir klinik araştırma bulunmuyor. Öyle bile olsa, elma sirkesi,diş plağını azaltmak için tercih edilecek en etkili yöntem değildir. Çünkü içeriğinde yüksek oranda asit bulundurmaktadır.

Elma Sirkesi Dişlere İyi Gelir Mi?

Elma sirkesi dişlere iyi gelir mi? İçeriğinde yüksek oranda asitbulunduran elma sirkesinin tüketimi vücut dokuları açısından erozyona neden olabilir. Ve bu bilgi yapılan araştırmalar sonucu elde edilmiştir. Ağzımızdaki yumuşak doku, diş ve diş mineleri de bu bilgiye dahildir. Dolayısı ile elma sirkesi mutlaka su ile seyreltilmelidir.

Diş minesinin elma sirkesi dolayısı ile aşınması demek, diş hassasiyetinin artması anlamına gelmektedir. Böylece dişlerimiz sıcak, soğuk ve tatlı tüketildiğinde çok daha fazla tepki verir hale gelir. Fakat durum böyle diye elma sirkesi gibi mucizevi bir besinden vazgeçemezsiniz. Vazgeçmemelisiniz.

Elma sirkesi dişlere iyi gelir mi? Buradan anladığımız kadarıyla hayır. Ancak dişleri elma sirkesinin zararlı etkilerinden koruyarak, onu, diğer faydalarından yararlanmak adına tüketebilirsiniz. Peki elma sirkesi içerken dişler nasıl korunur?

• Elma sirkesini mutlaka su ile seyreltin ve tüketimi sırasında pipet kullanmayı tercih edin.

• İçeriğindeelma sirkesi bulunup da tüketimi sırasında çok fazla çiğnenmesi gereken yiyecek ve diğer ürünlerden kaçının (Sakız gibi…)

• Elma sirkesi içmeden hemen önce ya da içtikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayın. Arada en az yarım saat zaman farkı olması gerektiğini unutmayın.

• Dişlerinizi fırçalarken aşındırmadan nazik birşekilde fırçalamaya dikkat edin. Florürlü diş macunu kullanın. Ama sertdiş fırçası kullanmayın.

Elma sirkesi içmek dişlere zarar verir mi?Evet verir. Ancak doğru kullanımı hakkında bilgi sahibi olursanız, elma sirkesinin faydalarından maksimum seviyede yararlanabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.