Dişlerin Sararmasını Önlemek İçin Öneriler

Diş sararması nasıl önlenir? Dişlerin sararması nasıl önlenir? gibi soruların yanıtları arasında yer alan dişlerin sararmasını önlemek ile ilgili bilgilerden söz edeceğimiz yazımız içerisinde, dişlerin sararmasının nedenlerini de bulabileceksiniz. Pek çok kişinin şikayetçi olduğu diş sararması ile ilgili bilgi sahibi olmak için dilerseniz daha fazla zaman kaybetmeyelim…

Dişlerin Sararmasının Nedenleri

Ağız beslenmenin ilk aşaması olup, besinler dişler ile öğütülmelerinin sonrasında mideye doğru yolculuklarına başlarlar. Tam da bu aşamada dişlerin sararmasından söz etmemiz gerekir. Yediğimiz – içtiğimiz her şey dişlerimize temas eder. Ve bu temaslar sırasında da dişlerin sararmasına neden olurlar. Özellikle çay, kahve, sigara… dişlerin sararmasının nedenleri arasında yer alır. Ama sadece bu kadar değildir. Beslenme alışkanlığımız dahilinde olan bazı yiyecekler, genetik faktörler; ve ilerleyen yaş da dişlerin sararmasının nedenleri arasında yer alır.

Dişlerin Sararması Nasıl Önlenir?
Diş Sararması Nasıl Önlenir?

Dişlerin sararmasını önlemek için, içeriğinde malik asit bulunduran çilekten yardım alabilirsiniz. Eğer sigara, kahve, çay gibi, dişlerin sararmasına neden olan şeyleri sıklıkla tüketiyorsanız, günde iki sefer, her seferinde taze olarak hazırlamak üzere, bir çileği çatal ile ezerek çilek macunu elde edinç. Ardından da hazırlamış olduğunuz çilek macununu diş fırçasına yerleştirerek, her seferinde iki dakika olmak kaydı ile dişlerinizi fırçalayın. Daha sonra da, çileğin içerisinde meyve şekeri olduğundan; ve dişlerinize zarar vereceğinden dolayı dişlerinizi diş macunu ile fırçalayın. Eğer bu işlemi günde iki sefer gerçekleştirirseniz, diş sararmasını önlemek adına önemli bir aşama katetmiş olursunuz. Ancak çileğe alerjiniz varsa bu yöntemi tercih etmemelisiniz.

Karbonat, dişlerin sararmasını önlemek için etkili bir araç olsa da, dişlerin aşınmasına neden olmakla birlikte, zamanla diş sağlığının bozulmasına neden olacağından dolayı çok sık tercih etmemeniz gereken bir ürün olarak belirtilmektedir. Bunun yerine adaçayını kurutup; ya da kurutulmuş adaçayı alıp toz haline getirerek diş bakımında kullanabilir; ve böylece de etkin sonuç almış olursunuz.

Dişlerin sararmasını önlemek için kullanılan bir diğer yöntem ise, bir çay kaşığı karbonatın içerisine iki damla zeytinyağı; ve yarım limonun suyunu ekleyip, bu karışıma diş fırçasını batırarak dişleri fırçalamaktır. Ancak biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, içerisinde karbonat bulunan bu yöntemi sık uygulamanız, dişlerinizin aşınmasına neden olacağı için dikkatli davranmalısınız.

Kurutup toz haline getirdiğiniz bir tatlı kaşığı adaçayı ile bir çay kaşığı karbonatı karıştırarak, elde ettiğiniz bu karışım ile dişlerinizi fırçalayabileceğiniz gibi, sadece size uygun diş macunu ile dahi düzenli olarak dişlerinizi fırçalamak, diş sararmasını önlemek adına size önemli katkılar sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası