Diş Sararması Ve Diş Sararması Nasıl Önlenir?

Bu yazımızda sizlere ilk olarak, kısaca diş sararmasının nedenlerinden söz edeceğiz. Sonrasında ise, diş sararması nasıl önlenir sorusunun yanıtları ile birlikte kısaca, diş sararması nasıl geçer sorusunun yanıtlarına bakacağımızı belirtmemiz gerekmektedir. O halde hiç zaman kaybetmeden diş sararmasının nedenleri ile ilgili bilgilerimizi gözden geçirmeye başlayalım:

Diş sararmasının nedenleri: Her şeyin öncesinde ağız ve diş temizliğine dikkat edilmemesinin, diş sararmasının nedenleri arasında yer aldığını belirtmeliyiz. Sonrasında ise sigara kullanımından dolayı diş sararması gündeme gelebimektedir. Ayrıca, koyu renkli besinlerin tüketiminin de diş sararmasının nedenleri arasında yer aldığını belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir.
Diş sararması nasıl önlenir? Diş sararmasının nedenlerinden uzaklaşılabilir; sigara kullanımı bırakılabilir, ve ağız ve diş sağlığına gerekli özen gösterilebilir; ancak, koyu renkli gıdaların tüketiminden uzak durmak oldukça zordur. İşte bu noktada yardımımıza, diş sararmasını önlemek için yapılması gereken, koyu renkli gıdaların tüketimi sonrasında ağız içinin çalkalanması olmaktadır.
Diş sararması nasıl geçer sorusunun yanıtları arasında ise bazı gıdalar yer almaktadır. Bu gıdaların tüketilmesi halinde, diş lekeleri temizlenir; ve bunun yanında, diş sararması nasıl önlenir sorusuna yanıt olarak diş üzerinde, tüketilen bu gıdalardan kalma bir tabaka oluşur. İşte bu tabaka, diş lekelerinin oluşmasını önleyici etki göstermektedir.
Kereviz, kızılcık, havuç, ve elma… gibi sert; ama sulu besinler, diş plağının ağızda kalmasını önleyecek şekilde bir temizleme görevi üstlenir. Bu temizleme sonucunda, tüketilen besinler bu plakların üzerinde birikemez; ve diş sararması görünümüne neden olamaz. Ancak bu besinlere güvenerek diş fırçalamayı da kesinlikle ihmal etmemeniz gerekmektedir.
Ispanak, brokoli, yeşil yapraklı sebzeler ile birlikte, süt ürünleri de diş sararması nasıl önlenir sorusunun yanıtları arasında yer alan; ve tüketilmesi gereken gıdalardandır. Bununla birlikte, yeşil yapraklı sebzelerle süt ürünlerinin ayrı ayrı tüketilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası