Diş Plakları Nasıl Temizlenir?

Diş Plakları Nasıl Temizlenir?

Diş plakları, diş bakımının düzensiz yapıldığı, çok fazla kahve – çay tüketiminin gerçekleştirildiği ya da sigara içiminin söz konusu olduğu kişilerde daha sık gözlemlenir. Ve doktora gitmeyi de pek sevmeyen; hatta sevmeyi bir kenara bırakırsak doktora gitmeye zaman bulamayan bir toplum olarak diş plaklarından nasıl kurtuluruz sorusunun, evde, kolay şekilde uygulanabilen yanıtlarına hepimiz gereksinim duyarız. O halde sorumuz şu: Diş plakları nasıl temizlenir

Diş Plaklarından Nasıl Kurtuluruz?

■ Bir çay kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı karbonatı, ıslak olan diş fırçasının üzerine dökün ve hazırlamış olduğunuz bu karışım ile dişlerinizi her zaman olduğu gibi fırçalayın.

■ Size tarifini vereceğimiz diş macununu hazırlayarak, aslında dişleriniz için bir iksir oluşturmuş olacaksınız. Bu diş macunu ile dişlerinizi bir kaç dakika fırçaladığınızda, diş plaklarından kurtulacak, daha beyaz, daha parlak ve sağlıklı dişlere sahip olabileceksiniz. İşte malzemelerimiz:
*1 çorba kaşığı aloe vera jeli
*Yarım fincan karbonat
*1 çorba kaşığı limon yağı
*4 çorba kaşığı gliserin
Bütün malzemeleri bir cam kase içerisinde karıştırarak, ağzını kapatıp burada da muhafaza etmeniz ve gerektiğinde, gerektiği kadar kullanmanız yeterli olacaktır.

■ Diş plaklarından kurtulmak istiyorsanız, yemiş olduğunuz portakalın kabuğunu atmayıp değerlendirin. Yapmanız gereken tek şey, portakal kabuğunu dişlerinize sürerek dişlerinizi bir kaç dakika bu şekilde ovmak. Diş minesini temizleyen portakal kabuğu lekeleri azaltır ve bakterilerle savaşarak dişlerinizi beyazlatır.

■ Diş plaklarından kurtulmak ve dişlerinizi temizlemenin bir diğer yolu da bir avuç susamdan yararlanmaktır. Bunun için yapmanız gereken, susamları bir kaç dakika boyunca çiğnemek ve sonrasında ağzınızdan çıkartmaktan ibarettir.

■ Domates, portakal ve çileği ezerek karıştırıp bir diş maskesi oluşturun. Sonrasında, hazırlamış olduğunuz bu maskeyi dişlerinize sürüp beş dakika bekleyin. Ardından ağzınızı durulayın, diş maskesini yemeyin. Bu uygulama ile, C vitamini ağız içerisinde bulunan bakterilerin temizlenmesine katkıda bulunur ve nefesinizi tazeleyerek diş plaklarından kurtulmanıza yardım eder.

■ Bir çay bardağı suyun içerisine bir yemek kaşığı tuz, iki yemek kaşığı elma sirkesi ekleyip karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışım ile dişlerinize gargara yapın. Tadını çok sevmeseniz de oldukça etkili olan bu yöntem doğaldır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.