Diş Hassasiyeti Neden Olur Nasıl Geçirilir?

Diş Hassasiyeti Neden Olur Nasıl Geçirilir?

Zaman zaman şekerli yiyeceklerin tüketilmesi, zaman zaman da sıcak; ya da soğuk şeylerin yenilmesi sırasında karşılaşılan diş hassasiyeti hakkında bilgilerimizi bu yazımızda sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Yediğimiz tatlıların bize zehir olduğunu düşünecek olursak, diş hassasiyetinin ne denli önemli bir konu olduğunu zaten anlayabiliriz. Peki o halde diş hassasiyeti neden olur? Diş hassasiyeti nasıl geçer? Zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım…

Diş hassasiyeti neden olur? Her şeyin öncesinde, mine dokusunun aşınması durumunun, diş hassasiyetine neden olabileceği belirtilmeli. Bunun yanında bir de, diş eti çekilmesinin, diş hassasiyetine sebep olabileceğini aktarmalıyız… Mine dokusu, dişin; ve hatta vücudun en sert dokusu olmakla birlikte, dişin üst yüzeyini kaplamakta, ve dentin’i korumaktadır. Aşınması durumu ise, dentinin açığa çıkmasına, ve kendisini ağrı ile belli eden diş hassasiyetinin gündeme gelmesine neden olmaktadır. Mine dokusu, diş ile diş eti arasında en ince konumunda bulunmaktadır. Eğer diş eti çekilmesi durumu söz konusu olursa da bu nedenden dolayı dentine ulaşım sağlanacağı için, diş hassasiyeti problemi yine gündeme gelmektedir.
Diş hassasiyeti neden olur sorusu bu noktada da önemlidir. Diş eti çekilmesine neden olan tüm sebepler de diş hassasiyetini gündeme getirebilirler. Peki o halde diş eti neden çekilir? Her şeyin öncesinde, diş fırçalama işleminin doğru şekilde yapılmaması, diş eti çekilmesine neden olmaktadır… Eğer diş fırçanız sert ise, dişlerinizi yukarı aşağı hareketlerle değil de, sağ sol hareketleri ile fırçalıyorsanız, diş eti hassasiyetine neden oplan diş eti çekilmesi gündeme gelebilmektedir. Diş eti çekilmesinin nedenleri arasında yaşlanma, kemik erimesi, diş eti iltihabı, ve travmalar da yer alabilmektedir.

Diş Hassasiyeti Neden Olur? —>

1 2

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.