Diş Beyazlatma Yöntemleri

Hepimiz zaman zaman diş beyazlatmaya yönelik araştırmalarda bulunur, diş beyazlatma yöntemlerinin neler olduğunu öğrenmeye çalışırız. İçtiğimiz kahve ve çaylar dişlerimizin renginin koyulaşmasına neden olur, ancak zaten hiç bir diş kar beyaz değildir. (Doğal ise elbette) Çünkü hiç bir kemiğin rengi kar beyaz değildir. Kırık beyaz; ya da krem olabilir. Sizlere ilerleyen bölümlerde diş beyazlatma hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Ancak işe ilk olarak doğal yollarla başlamanız gerektiği önerisinde de bulunmadan geçmeyelim; doğal bir görünüm elde edeceğiniz için, daha iyi sonuca da bu şekilde ulaşmış olacaksınız.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

■ Diş beyazlatma yöntemleri arasında ilk akla gelen karbonattır. Kimyasal yöntemlerin öncesinde başvurulması gereken karbonatı su ile değil de limon ile karıştırırsanız daha etkin bir sonuç elde edebilirsiniz. Bu noktada yapmanız gereken, sadece haftada bir kere, dişlerinzi fırçaladıktan sonra, bir çay kaşığı karbonatı dört damla limon ile karıştırmak ve sonrasında karışımı diş fırçanıza alarak dişlerinize uygulamaktan ibarettir. Sonrasında bir kaç dakika bekleyip, ardından da ağzınızı ılık su ile durulayabilirsiniz. Çok güçlü bir karışım olduğu için, sık uygulama ile dişlerinizi aşındırarak zarar vereceğini unutmamalısınız. Bu nedenle haftada bir kere kuralını dikkatle uygulayın. Düzenli kullanım ile diş beyazlatma etkisinden rahatlıkla yararlanabilirsiniz.

■ Diş beyazlatma hakkında bilgilerimizden söz ederken çileği de saymadan geçmemeliyiz. Lezzetli bir meyve olan ve tam mevsiminde olduğumuz çileği ezin ve diş fırçanızın üzerine alıp, bir kaç dakika boyunca dişlerinizi çilek ile fırçalayın. Ardından ılık su ile ağzınızı çalkalayın. Herhangi bir zararı bulunmayan bu uygulamayı her akşam rahatlıkla gerçekleştirebileceğinizi unutmayın.

■ Muz kabuğu da diş beyazlatma konusunda etkili bir diğer yöntemdir. Potasyum içeriği sayesinde dişlerinize yarar sağlar. Bunun için önce muzu yiyip, sonrasında da kabuğunu dişlerinize uygulayın. Ancak bu sırada nazik olun; çünkü diş minesi de çok naziktir. Bir kaç dakika muz kabuğu uygulamasının ardından ağzınızı ılık su ile çalkalayın. İşlemi, muz kabuğunun iç tarafı ile yapmanız gerektiğini unutmayın.

■ Diş beyazlatma yöntemleri arasında yer alan doğal yollardan istediğiniz sonucu elde edemediyseniz, artık kimyasal yöntemlere başvurabilirsiniz ve bu yöntemlerden ilki, ekstra beyazlık sağlayan diş macunları olacaktır. Bu diş macunları, dişlerinizdeki lekeleri, içeriğinde bulundurduğu maddelerle gidererek diş beyazlatmaya katkıda bulunmaktadır.

■ Tüm bunların üzerine hala istediğiniz sonucu elde edemediyseniz, artık doktorunuzdan yardım almalısınız. Çünkü uyguladığınız yöntemlerden her biri dişlerinizi aşındırabilir ve zarar verebilir. Bu anlamda sizin için en iyisine doktorunuz karar verecektir. Kendi uygun gördüğü kimyasal diş beyazlatma yöntemlerini uygulayabilir ya da ev tipi diş beyazlatma önerisinde bulunabilir. İlk olarak sizi muayene etmesi gerekmektedir.

■ Diyelim ki istediğiniz diş beyazlatma etkisini elde ettiniz. Peki ya sonrası? Korumak adına dişlerinize uygun bakımı yapmak durumundasınız. Aksi halde sigara, kahve ya da çay dişlerinizin yeniden lekelenmesine neden olacaktır. Bu gibi şeyleri olabildiğince az tüketin. Tükettiğinizde ise etkisini minimuma indirmek için hemen arkasından dişlerinizi fırçalayın. Ayrıca, günlük olarak dişlerinizi düzenli fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası