Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Evde Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Evde Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısı nasıl geçer? Zaman zaman bu sorunun yanıtını hepimiz bulmaya çalışıyoruz. Neden mi? Çünkü dişlerimiz genellikle, vücudun kendini dinlenmeye aldığı gece saatlerinde ortaya çıkıyor. Ve pek çok nedene bağlı olarak oluşabiliyor. En sık karşılaşılan nedenler arasında ise çürük, apse, iltihaplanma, siş hassasiyeti, diş eti sorunları… yer alıyor.

Basit bazı yöntemlerle kurtulabilmenin mümkün olduğu diş ağrısı, genellikle geçici olarak ortadan kaldırılıyor. Tüm hastalıklarda olduğu gibi bu sorunda da ondan tam anlamıyla kurtulmanın yolu, temelinde yatan sebebi bulmaktan geçiyor. Dolayısı ile ihmal edilmemesi büyük öneme sahip.

Her bünyenin farklı olması ve nedenlerin farklılık göstermesi dolayısı ile diş ağrısı da her bireyde farklı olarak gelişiyor. Bazı diş ağrısı sorunlarında ateş de eşlik ediyor. Bazen ise bir şey ısırdığımızda ya da çiğnediğimizde diş ağrısı problemi yaşıyoruz. Kimi zaman ise sıcak ya da soğuk yiyecek ve içecekler sonrasında diş hassasiyeti dolayısı ile problem yaşayabiliyoruz.

Diş ağrısı nasıl geçer sorusunun yanıtlarını ilerleyen bölümlerde sizlerle paylaşacağız. Ancak bu yöntemlerin basit, evde herkes tarafından denenebilecek uygulamalar olduğunu unutmayın. Ve 1 – 2 gün devam eden diş ağrısı için hiç zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun. Altta yatan nedeni bulması için ona doğru bilgiler verin. Sonrasındada uygulanması gereken tedavi önerilerine kulak verin.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısı nasıl geçer? Yapabileceklerinizi maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Diş Ağrısı Nasıl Geçer

• Pek çok kişinin bildiği en kolay uygulanabilen yöntemler arasında ilk sırada tuzlu su gargarası yer almaktadır. Bunun için bir bardak suyun içerisine yarım bardak tuz ilave edilir ve karıştırılarak tuzun erimesi sağlanır. Bu uygulama ağız içini dezenfekte ederken diş arasında kalan yemek artıklarını da temizlemektedir.

Ağız içerisinde bulunan inflamasyon nedeniyle ortaya çıkan diş ağrılarında da inflamasyonun azaltılmasına zemin hazırlayan tuzlu su gargarası, problemin çözümündeetkili olabilir.

•Yaşanan diş ağrısının temelinde bir travma yatıyorsa, ağrının söz konusu olduğu bölgeye soğuk uygulamalar da yapılabilir. Bu şekilde o bölgede bulunan damarların daralması sağlanmaktadır. Ve ağrının nispeten azalması bu şekilde olanaklı hale getirilebilir.

• Sağlıkla hiç ilgisi olmayan kişiler bile sarımsağın doğal antibiyotik olduğunu duymuşlardır. Bu etkisi diş ağrısının giderilmesinde de yardımcıdır. Dişlerin üzerindeki zararlı bakterilerin plak oluşumuna neden olmasını önlebnesi de sarımsak sayesinde sağlanabilir. Bunun için sarımsağı ezebilir ya da rendeleyebilir ve etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz.

Bazı kişiler ise bir diş sarımsağı alıp ağrıyan dişin üzerinde çiğneme yolunu seçmekteve sorunlarına bu şekilde çözüm bulmaktadırlar.

Diş ağrısı nasıl geçer sorusunun yanıtları arasında yıllardır bilinen bir diğer uygulama da karanfil uygulamasıdır. Karanfilin içeriğinde bulunan yağ, diş ağrısını azaltırken, buna neden olan inflamasyonu da azaltma özelliği göstermektedir.

• Kekik yağı da bölgeye uygulayabileceğiniz bir diğer yöntemdir. Bunun için kekik yağını su ile seyrelterek bir pamuk üzerine alıp bölgeye uygulayabilirsiniz. Ya da bir bardak suya bir damla kekik yağı damlatıp bu su ile gargara yapma yolunu seçebilirsiniz. Kekiğin, yıllardır bilinen antibakteriyel ve antioksidan özellikleri diş ağrısına iyi gelecektir.

Evde Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Evde diş ağrısı nasıl geçer? Bunun için hızlı bir şekilde alabilceğiniz bazı önlemlerden başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Evde Diş Ağrısı Nasıl Geçer

• Diş ağrısı başladığında ilk olarak dişlerinizi, sert hareketlerle olmamak kaydı ile fırçalamalısınız. Ardından da diş ipini, yine sert olmamak kaydı ile uygulamalı ve dişlerinizin arasında kalan yemek artıklarını temizlemelisiniz. Çünkü dişlerin arasında kalan yemek artıklarının basit diş ağrılarına neden olmak gibi bir özellikleri bulunmaktadır.

• Diş ya da diş etinde ortaya çıkan ağrının nedeni iltihap isebu sorunu doktorunuza gidene kadar sirkeli su ile yapacağınız gargara sayesinde azaltabilirsiniz. Bir bardak oda sıcaklığındaki suyun içerisine bir yemek kaşığı sirke ilave edin ve karıştırıp, ağrıyan bölgeye bolca gelecek şekilde gargara yapın.

Karbonatın da iltihap giderici etkisi bulunmaktadır. Dolayısı ile bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı karbonat ekleyerek bu su ile gargara yapmayı deneyebilirsiniz. Ya da bir çay kaşığı yardımı ile ağrıyan bölgeye karbonat uygulamalı ve yutmamaya özen göstererek bir süre beklemelisiniz. Ardından ağzınızı bol su ile çalkalayabilirsiniz.

MaviBoncuğum içerisinde, diş ağrısı nasıl geçer ya da evde diş ağrısı nasıl geçer sorularınızın yanıtlarına yönelik farklı konulara da erişebilirsiniz. Diş ağrısına karanfil yağı, diş hassasiyeti ağrısı… bu konulara örnek olarak verilebilir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.