20’lik Diş Neden Erken Çekilir?

Çoğumuzun, 20’lik diş çekimi hakkında fikri vardır. Çünkü 20’lik dişler ya gömülü kalır; ya da erken çürüdüğü için çekilir. Ve biliriz ki, 20’lik diş çekimi, normal diş çekimine göre biraz daha zor, sonrası zahmetli bir süreçtir. Peki 20’lik diş neden erken çekilir, 20’lik diş neden çektirilir? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu soruların yanıtlarını bulabileceksiniz…

20’lik Diş Neden Erken Çekilir?
20’lik Diş Neden Çektirilir?

■ 20’lik dişlerin, çene yapısına uygun olmadığını belirterek bilgilerimizi aktarmaya başlayalım. Bu nedenle çıkmakta zorlanan 20 yaş dişleri, diğer dişlerin çarpık çıkmasına neden olabileceği için erken çekilebilir.

■ 20’lik diş çekiminin bir diğer nedeni de, bu dişlerin etrafında oluşan diş eti problemlerinin, zamanla daha geniş alana yayılması, ve ciddi diş eti problemlerine neden olabilmesidir.

■ Bu dişlerin, zaman zaman erken tedavi gerektiren bazı problemleri oluşabilmektedir, ve bu problemler, alt çeneye baskı yaparak sinirlere zarar verebilir. Bu durum hem çekim yapılmasını, hem de sonrasındaki süreci zorlaştırabilir.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Yapılması Gerekenler

■ Geç çıkan, ya da çekilmeyen 20’lik diş eğer problemli ise, vücudun belli farklı bölgelerine de yayılım gösterebilir; ve sonrasında, gerek kulak, gerek baş ağrısına sebep olabilir.

■ Kimi 20’lik dişler yarım olarak çıkar, ve bu da, üstünde bulunan etin tam olarak açılmamasına neden olur. Bu gibi bir durumda tedavi söz konusu olmazsa, enfeksiyonlar ortaya çıkabilir.

■ Bu dişlerin yerleri genel olarak dardır, ve karşılarında diş de bulunmadığı için çiğneme olayına çok bir katkıları bulunmaz. Bu nedenle 20’lik diş çekiminin önemli bir kayıp oluşturmayacağı bilinir.

■ Gömülü kalan 20’lik dişler, kist riskini ortaya çıkartabilir; ve bu durum sonucunda geç fark etme söz konusu olursa, çene kemiğinde ciddi zararlara neden olabilit.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası