Diş Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz? Diş Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız?

Bu yazımızda sizlere şu soruların yanıtları hakkında bilgi vereceğiz: diş sağlığı için neler yemeliyiz? Diş sağlığı için neler yapılmalıdır? Diş sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz? Bu; ve buna benzer başka soruların yanıtlarını da yazımız içerisinde bulabileceksiniz… Diş sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz konusunda ilk olarak şunu belirtmemiz gerekmektedir ki, ağzımızda bulunan bir takım bakteriler, yiyeceklerle birlikte aldığımız şekerin asit olarak dönüşmesine neden olmaktadır. Asit ise, diş sağlığını tehdit eden çürüklere sebebiyet verir; ve diş minesine saldırır… Yiyeceklerle birlikte de mutlak surette olmasa da genellikle şeker alırız; yani diş sağlığımız, her atıştırmamızda risk altına girmektedir. Genellikle tavsiye edilen şudur ki: az yiyin, sık yiyin… Sağlıklı yaşam, ve sağlıklı zayıflama ile, mide sağlığı için önerilen bu yöntem, aslında diş sağlığını tehlikeye atmaktadır. Hatırlayın, ilaçlar da böyle değil midir; vücut sağlığımızı bir yandan korurken, yan etkileri de ne yazık ki mevcuttur… İşte diş sağlığı da aynı şekilde… Bundan dolayı, diş sağlığı için neler yapılmalıdır? Diş sağlığı için neler yemeliyiz; ve diş sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz sorularının yanıtlarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız…


Diş Sağlığı için neler yemeliyiz sorusunun ilk yanıtları, içeriğinde bol miktarda fosfor, ve kalsiyum bulunduran, dolayısı ile diş sağlığını koruyan, süt ve süt ürünleri, peynir, balık eti, ve fındık… olmaktadır. Diş sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz sorusu uzmanlara soruldığında, uzmanlardan gelen yanıt şu olmaktadır: ”Yemek yediniz; fakat dişlerinizi o anda fırçalayamıyorsunuz… Peynir yiyin…” Bu durumda görüyoruz ki, diş sağlığı için neler yapılmalıdır sorusunun yanıtları arasında peynirin önemi oldukça büyüktür. Peki, diş sağlığı için neler yemeliyiz sorusunun yanıtları arasında peynirin önemi neden çok büyüktür? Her şeyden önce peynir, ağızın PH dengesini korur… Bununla da kalmaz; peynir, ağızda yeni çürük oluşumunu önlerken, var olan çürüklerin de ilerlemesini önlemektedir. Belirttiğimiz gibi, şeker, ağızdaki bakteriler sayesinde asit etkisi yaratarak, diş çürüklerine neden olmaktadır. Siz, ağzınızdaki şekeri alır; ardından da peynir yerseniz, şekerin diş çürütme etkisinden kendinizi korumuş olursunuz.
Diş sağlığı için neler yemeliyiz sorusunun yanıtlarından bir diğeri de yoğurttur. Yoğurdun içeriğinde yüksek miktarda kalsiyum bulunmaktadır, ve kalsiyum, oluşumu yeni başlamış olan diş çürüklerinin ilerlemesini önleyen bir etkiye sahiptir. Yoğurt, diş kayıplarının önlenmesine katkı sağlarken, aynı zamanda, periodontal problemlerin ilerleyişini de yavaşlatmaktadır. Diş sağlığı için neler yemeliyiz sorusunun yanıtları arasında yer alan diğer meyveler ise, havuç, elma; ve armuttur… Kereviz de, diş sağlığı için neler yemeliyiz sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır… Neden bu meyve ve sebzeler diş sağlığı için gereklidir derseniz, halk arasında kütür kütür olarak tabir edilen sert meyve ve sebzelerden olan elma, armut, kereviz, havuç, ya da diğer sert meyve ve sebzeler, dişleri temizleyen etkiye sahiptirler. Çiğnenerek yenmelerinden dolayı, dişlerin güçlenmesini sağlayan bu yiyecekler, diş sağlığı için nelere dikkat edilmelidir sorusunun önemli yanıtları arasında yer almaktadırlar.
Diş sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, ağız kokusuna neden olan yiyeceklerin tüketilmesinden sonra maydanoz yenilmesi gerektiğidir. Maydanozu biraz çiğnerseniz, ağzınızda hoş bir koku oluştuğuna şahit olursunuz. Diş sağlığı için neler yemeliyiz sorusunun yanıtları arasında, bundan dolayı, maydanozu da saymamız gerekmektedir.
Diş sağlığı için nelere dikkat edilmelidir sorusunun yanıtları arasında, diş sağlığı için neler yemeliyiz sorusunun bir başka yanıtı kuruyemişlerdir. Kuruyemişler, ve bu kuruyemişlerin çekirdekleri, dişin iç yapısını korur, ve bakterilere karşı da dişleri koruyan bir tabaka oluştururlar. Kuruyemişlerin oluşturduğu tabaka, kuruyemişlerin içeriğinde bulunan doğal yağlardan oluşmaktadır. Bu tabaka sayesinde diş çürükleri önlenebilmekte; ya da yavaşlatılabilmektedir. Aynı zamanda kuruyemişlerin iyi bir kalsiyum kaynağı olduklarının da unutulmaması gerekmektedir.

Latest Comments
  1. Ben Ne BiLiyiM YaNdEx MiYiM

    GÜZEL Miş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası