Dilara Koçak’tan Kadınlarda Sağlıklı Beslenme Önerileri

Kadınların işi zor. Dilara Koçak da bunun bilincinde. Ev ve iş hayatı arasında koşturup duran kadınların, enerjiye gereksinimlerinin büyük olduğunu bilen Dilara Koçak, kadınlarda sağlıklı beslenme adına bir araştırma yaparak, kadınlarda sağlıklı beslenmenin, nasıl olması gerektiğini bizlerle paylaşıyor. Kadınlarda sağlıklı beslenmeyi, yaş gruplarına göre belirleyen Dilara Koçak, kadınlarda sağlıklı beslenme için gereksinim duyulan bir takım besinlerden söz ediyor. İşte Dilara Koçak’tan, kadınlara sağlıklı beslenme önerileri…

<

Dilara Koçak, 20-30 yaş arası kadınlarda sağlıklı beslenme için ilk olarak nohutu öneriyor. 20 – 30 yaş arası kadınların doğurganlık döneminde olduklarını belirten Dilara Koçak, hamilelik sırasında nohut tüketilmesi gerektiğine dikkati çekerek, nohutta bol miktarda folik asit bulunduğunu belirtiyor. Aynı zamanda nohutta, lif ve protein açısından da zengin değerlerin bulunması muhtemel. Bu nedenle, günlük 100 gram nohut tüketenlerin, günlük folik asit ihtiyacının %40’ının karşılandığı, Dilara Koçak tarafından belirtiliyor. Folik asit, hem doğum sorunlarının oluşmasına engel oluyor; hem de bebeğin sağlıklı gelişiminde önemli rol oynuyor.
20 – 30 yaş arası kadınlarda sağlıklı beslenme için lahana tüketimini de öneren Dilara Koçak, lahanada bol miktarda kalsiyum bulunduğunu da belirtmektedir. Kalsiyum, kadınların kemiklerinde mineral artışını, 30 yaşına kadar sürdürmeyi olanaklı hale getirmektedir. Bu nedenle, bol miktarda lahana tüketerek, kalsiyum alımının olanaklı hale getirilmesi olanaklıdır. Lahana aynı zamanda, kadınlarda göğüs kanseri riskinin azaltılmasında önemli rol oynamaktadır. Bununla birlikte, kadınlar, gereksinim duydukları, A vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, lif, folik asit; ve demiri de, lahana ile alabilirler.
Dilara Koçak, 30 – 40 yaş arası kadınlarda sağlıklı beslenme için, öncelikle cevizi önermektedir. Cevizin içeriğinde Omega-3 yaş asitleri bulunmaktadır. Omega-3 yağ asitleri, kalp sağlığının korunmasına katkıda bulunur. Bununla birlikte, iyi huylu kolesterol olan HDL, ceviz ile arttırılır. Ceviz ile birlikte, kolesterol düzeyini dengede tutabilmek için balıklar, semizotu, keten tohumu gibi gıdalar da tüketilmelidir.
30 – 40 yaş arası kadınlarda sağlıklı beslenme için, aynı zamanda brüksel lahanasını öneren Dilara Koçak, Brüksel lahanasında bol miktarda C vitamini bulunduğunu açıklamakta. C vitamini ile kırışıklık görünümünün azalması söz konusu. Kansere neden olan etkilerin azalmasına da katkısı olan C vitamini ile birlikte A vitamininin Brüksel lahanasından alınması olanaklı.
30 – 40 yaş arası kadınların sağlıklı beslenmesi için tüketmeleri gereken bir diğer besin maddesinin de antep fıstığı olduğunu belirten Dilara Koçak, antep fıstığının antioksidan etkisi bulunduğunu bizlerle paylaşmaktadır. Antep fıstığı, aynı zamanda kan basıncını düzenlerken, stresi azaltan bir etkiye de sahiptir. Antep fıstığı, kötü huylu kolesterolün düşürülmesine de yardımcı olurken, Antep fıstığının tüketiminde günlük 1 avucun üzerine çıkılmaması gerektiğinin de bilinmesi gerekmektedir. Aksi halde, Antep fıstığı, sizin fazla kalori almanıza sebep olacaktır.
30 – 40 yaş arası kadınlarda sağlıklı beslenme için demire gereksinim duyulduğunu da belirten Dilara Koçak, demir ihtiyacının kabak çekirdeği, kırmızı et, beyaz et, fındık, pekmez, kurubaklagiller, kuru meyveler, üzüm gibi yiyeceklerle de karşılanabileceğini belirtmektedir.
50 yaş ve üzeri kadınlarda sağlıklı beslenme için, esmer pirinçten yararlanılması gerektiğini belirten Dilara Koçak, esmer pirincin içeriğinde yoğun miktarda lif, E vitamini, fosfor; ve antioksidan olduğunu belirtiyor; ve kalp hastalıklarını, kanseri ve alzheimeri önleyen esmer pirincin, beyaz pirinç yerine kullanılması gerektiğini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası