Dilara Koçak’tan Kabızlık Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kabızlık pek çok kişi için bağırsak tembelliği olarak nitelendirilmektedir. Doktorların da kabızlık sorununu çok fazla önemsemedikleri görülebilmektedir. Oysa ki kabızlık öyle ciddi bir sorundur ki, bazen kişilerin özel hayatlarını ve iş hayatlarını sürüncemede bırakırken, bazen de daha ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. Kabızlık nasıl geçer, kabızlık nasıl giderilir, kabızlık çözümü nerelerde aranmalıdır…? Sorularımızın cevabını Uzman Diyetisyen Dilara Koçak’tan alacağız:

<

Dilara Koçak, yaş ilerledikçe kabızlık sorununun da arttığını belirtiyor. Ancak, toplumda karşılaşılan her üç bireyden bir tanesinin kabızlık sorunu ile baş etmek durumunda olduğunu da hatırlatıyor. Ve Dilara Koçak, kabızlık belirtilerini şu şekilde sıralıyor: kabızlık belirtileri arasında ilk sırada, haftada üç seferden az tuvalete çıkmak sayılıyor Dilara Koçak tarafından. Tuvalete çıkanların, dışkılama sırasında, gereğinden fazla ıkınmaları da, kabızlık belirtileri arasında bir diğer kabızlık belirtisi olarak sayılıyor. Kabızlık belirtileri arasında sayılabilecek bir diğer kabızlık belirtisi de karında ağrı; ve şişkinlik olarak vurgulanıyor Dilara Koçak tarafından. Kabızlık belirtilerinden bir diğeri ise, sert, kalın; ya da keçi pisliği şeklinde tuvalete çıkılması. Kabızlık belirtilerinden bir diğeri ise, şişkinlik hissi ile birlikte, yeterince dışkılanamama hissi olarak sayılıyor.
Kabızlık sorunu ile, kadınlar, erkeklerden daha çok savaşmak durumunda kalıyor. Kabızlık nedenleri ise Dilara Koçak tarafından şu şekilde sıralanıyor: Kabızlık nedenleri arasında ilk sırada, yeterince sıvı tüketmemek var. Kabızlık nedenlerinden bir diğeri ise posalı yiyecekler yememek. Kabızlık nedenlerinden bir diğeri de egzersiz yapmamak. Kabızlık nedenleri arasında sayılabilecek bir diğer kabızlık nedeni de uzun süre uygulanan yağsız diyet programları olarak belirtiliyor Dilara Koçak tarafından. Kabızlık nedenleri arasında, kalın bağırsaklardaki fonksiyon bozuklukları ile birlikte, herhangi bir hastalığın senptonlarından da söz etmek gerekmekte elbette.
Dilara Koçak’tan, kabızlık ile ilgili aldığımız bilgilere, kabızlık çözümü, kabızlık nasıl geçer; ve kabızlık nasıl giderilir şeklindeki sorularla devam ediyoruz. Dilara Koçak, kabızlık çözümünün, bol lifli ve posalı gıdalarda gizli olabileceğinden bahsediyor. Kabızlık çözümü için bol sıvı tüketimi de önem taşıyor. Kabızlık çözümünde egzersiz yapmanın da faydası çok elbette. Kabızlık çözümü, eğer sorununuz kronik kabızlık ise, bir doktor, ve beslenme düzeninizi belirleyecek bir diyetisyen tarafından bulunmalı. Kabızlık çözümü için lavman, sinameki, laksatif içerikli ilaçlar… dokora sorulmadan kullanılmamalıdır. Bu şekilde kabızlık çözümü bulmaya çalışanlar bağırsak tembelliği ile baş etmek durumunda kalacaklardır.
Kabızlık nasıl geçer ve kabızlık nasıl giderilir sorularının cevaplarını ise Dilara Koçak, bağırsakları harekete geçirecek uygulama önerileri ile veriyor… Kabızlık nasıl giderilir sorusunun ilk cevabı sabah uyandığınızda, aç karna, oda sıcaklığında içeceğiniz bir bardak su ile birlikte tüketeceğiniz bir ya da iki adet kuru erik; ve kuru kayısı. Kabızlık nasıl geçer sorusunun bir diğer cevabı ise probiyotik besinler. Probiyotik besinler bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı özellik göstermekte. Kabızlık nasıl giderilir sorusunun cevaplarından bir tanesi de, her öğünde çiğ sebze ile birlikte tüketilecek salatanın menüye eklenmesinden geçmektedir. Kabızlık nasıl giderilir konusuna devam ettiğimizde, karşımıza sabah kahvaltısı çıkmakta: klasik sabah kahvaltılarından daha farklı sabah kahvaltıları öneriliyor Dilara Koçak tarafından: yulaf, yoğurt ve meyve gibi… Dilara Koçak, kabızlık nasıl geçer sorusuna bir diğer cevap olarak da ara öğünlerden bahsediyor. Ara öğünlerde meyve, komposto; ve çiğ sebze tüketiminin ağırlıkta olmasının, kabızlık çözümü için gerekliliğini savunuyor. Kabızlık nasıl giderilir sorusuna Dilara Koçak’ın verdiği bir diğer cevap da, salataların içerisine eklenen bir tatlı kaşığı oranındaki zeytinyağı. Kabızlık nasıl geçer sorusunun cevaplarında sonlara yaklaştığımızda, gün içerisindeki sıvı tüketiminin, 2.5 – 3 litre dolaylarında olması gerektiğini görüyoruz. Dilara Koçak, kabızlık nasıl giderilir sorusuna son cevap olarak ise, öğle ve akşam yemeklerinde sebze veya baklagil tüketenlerin, bu yemeklerin yanında, salata, tahıllı ekmek ve bulgur pilavı da tüketmeleri…
Kabızlık sorunu yaşayanların, bu sorunun çözümünde, kabızlık çözümü niteliğinde değerlendirebilecekleri bir tarif de, Dilara Koçak tarafından veriliyor: 2 kuru erik, 2 kuru kayısı ve bir kuru incir küçük bir şekilde doğranarak, 1.5 çay bardağı su içerisinde haşlanmalıdır. Haşlanan karışımın içerisine eklenen bir tatlı kaşığı keten tohumu ve bir yemek kaşığı zeytinyağı ile birlikte karışım robottan geçirilerek marmelat kıvamına getirilir. Dilara Koçak’ın verdiği kabızlıkta rahatlatan bu tarif, her sabah aç karna, iki bardak su ile birlikte, bir tatlı kaşığı tüketilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası