Dilara Koçak’tan Formda Kalmak İçin Doğru Beslenme Önerileri

Formda kalmak, özellikle bayanların olmazsa olmazlarından. Fakat bunu başarabilmenin zorluğu hakkında da bilgi sahibiyiz. Pek çok kişi formda kalmak için egzersiz yapıyor; fakat istedikleri sonucu alamıyorlar; çünkü formda kalmak için yapılan egzersiz sağlıklı beslenme ile de desteklenmelidir…. Dilara Koçak’a ait olan bu sözlerin devamı da yok değil elbette. Dilara Koçak, sağlıklı beslenmenin, formda kalmak için önemini vurguluyor.

<

Dilara Koçak, egzersiz yaptıktan sonra vücut gücünün daha fazla artmasını isteyen kişilerin, vücutlarını doğru beslemelerini öneriyor. Doğru beslenmek ayrıca kas yapımında da kolaylaştırıp arttırıyor. Yani doğru beslenmek, ve bununla birlikte egzersiz yapmak, formda kalmanın diğer adı olarak belirtiliyor Dilara Koçak tarafından. Peki Dilara Koçak, hangi besinlerin doğru beslenme programında yer alması gerektiğini savunuyor; ve neden?
Yulaf: Dilara Koçak’a göre, vücutta glikozun salgılanmasına; ve var olan bu glikozun, kasların çalışmasına yardımcı olduğunu savunuyor. Bunun için karbonhidratlardan yararlanılması gerektiğini belirten Dilara Koçak, karbonhidratlar arasında en etkilisinin de yulaf olduğunu belirtiyor. Tam yulafı öneren Dilara Koçak, egzersiz yapan kişilerin, hem kaslarını aktif bir şekilde kullanabileceklerini; hem de yorulmayacaklarını belirtiyor. Kişilerin kan şekerini belirli bir seviyede tutan yulaf, yorulmalarını önlüyor; ve yapılan egzersizin daha etkili olmasını sağlıyor. Bu nedenle yulaf tüketmek, formda kalmak için doğru beslenmek isteyenlerin yapması gereken en önemli şeylerden bir tanesi.
Kahve: Dilara Koçak, egzersiz yapmadan bir saat önce, kahve içen kişilerin, yapacakları egzersizlerin daha uzun sürebileceğini belirtiyor; ve ekliyor, egzersize bağlı ağrılardan da kahve ile korunabilmek mümkün. Fakat kafeinin, vücutta su kaybına sebebiyet vereceğini düşünen kişiler de yok değil. O halde, kahve ile birlikte su için, böyle bir sorununuz olmayacak; ve formda kalmak için başarılı bir adım daha atmış olacaksınız.
İstiridye: İstiridye’nin demir deposu olduğunu belirten Dilara Koçak, demir eksikliği olan kişilerin kaslarına egzersiz sırasında yeterli oksijenin gitmeyeceğini; ve doğal olarak da laktik asitin ortaya çıkarak kişilerin çabuk yorulmasına; ve egzersizden istenilen performansın alınamamasına neden olmaktadır. Bu sorunun yaşanmaması için istiridye tüketimini öneren Dilara Koçak, formda kalmak için gün içerisinde mutlaka istiridye tüketilmesini öneriyor.
Badem: Dilara Koçak, formda kalmak için badem tüketiminin önemini vurguluyor. Bademin içeriğinde antioksidan, E vitamini; ve daha pek çok faydalı madde bulunuyor. Bu maddeler, vücuttan serbest radikallerin atılmasına katkı sağlıyor. Bundan dolayı formda kalmak ve egzersiz sırasında yorulmamak için badem tüketimi önemli.
Kuru üzüm: Kuru üzüm, formda kalmak için egzersiz yapan kişilerin, egzersiz sırasında yorulmalarını önleyecektir diyen Dilara Koçak, kuru üzümün içeriğinde potasyum, karbonhidrat; ve demir olduğunu belirtiyor; ve potasyumun su kaybını azalttığını da ekliyor. Bu nedenle kuru üzüm, kaslarda meydana gelebilecek olan krampların da azaltılmasını sağlıyor.
Su: Dilara Koçak, formda kalmak için egzersiz yapacak olan kişilerin çok fazla terleme sorunları varsa, su kaybının da çok olacağını belirtiyor. Bu gibi bir durum ile baş etmek zorunda kalmamak için su içmek gerekiyor. Peki yeteri kadar su içtiğinizi nasıl anlarsınız? Bunun için de egzersiz öncesinde ve sonrasında tartılınması gerektiğini belirten Dilara Koçak, kaybedilen her yarım kilo için iki üç vardak arası su içilmesi gerektiğini belirtiyor.
Lor peyniri ile Bal: Formda kalmak için yapılan egzersizlerden sonra kişilerin kasları çok yorulmakta; ve kendini toparlamaya gereksinim duymaktadır. Bu gibi durumlarda kasların proteine ihtiyacı vardır. Protein ise, kesilmiş süt olarak da tabir edilen lor peynirinden elde edilebilmektedir. Bunun yanında bal da tüketen kişiler, kaslarının daha kolay toparlanmasını; ve daha hızlı çalışmasını sağlamış olacaklardır.
Somon: D vitamini deposu olan somon, kişilerin kaslarının daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olacak; bununla birlikte vücuda kaliteli protein verecektir. Bu nedenle somon tüketimi, Dilara Koçak’tan, formda kalmak isteyen kişilere önemli bir tavsiye niteliğindedir.
Domates suyu: Dilara Koçak, bir saatten fazla, formda kalmak için egzersiz yapanların, terlediklerinde, su kaybı ile birlikte, sodyum ve potasyum kaybı da yaşadıklarını belirtmektedir. Bundan dolayı sporcu içeceklerinin ya da domates suyunun içilmesi gerekmektedir. 240 ml domates suyu içen birinin, sporcu içeceklerinden çok daha fazla kazanım elde edeceği de Dilara Koçak tarafından belirtilmektedir.
Zencefil: Dilara Koçak, zencefilin, kas ağrılarına, egzersiz sonrasında iyi geldiğini belirtmektedir. Sade zencefil içemeyenler, bal, pekmez; ya da tarçın karıştırarak da zencefil tüketimini gerçekleştirebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası