Dil Kaşıntısı

Dil Kaşıntısı

Dil kaşıntısı problemi ile daha önce karşılaşanlar mutlaka vardır, ancak bir de bu sorunu yaşayan ama yaşadığını hatırlamayanlar vardır. Dil, beş duyu organımızdan biri olmakla birlikte tat almaya ve aldığı bu tadı beyne iletmeye; aynı zamanda da tüketilen besinleri ağız içerisinde hareket ettirerek kolayca yutmaya yarar. Peki dil kaşıntısı neden olur sorusunun yanıtı ve sonrasında da dil kaşıntısı nasıl geçer sorusunun yanıtlarını almaya ne dersiniz?

Dil kaşıntısı, zaman zaman hiç olmayacak bir anda insanların karşısına çıkar ve ardından da hem tat alma; hem de aldığı tadı beyne iletme konusunda zorlukları gündeme getirir. Bazı zamanlar beraberinde dil kanamasını da getirebilir.
Dil Kaşıntısı

Kısa süre içerisinde başlayan ve sona eren dil kaşıntısı, beraberinde dil kanaması ya da tat almakta güçlükleri getirmiyorsa telaş etmeye gerek yoktur. Ancak dil kaşıntısına ek olarak tat almakta güçlükler ya da azalma hissi ve dil kanaması gibi problemler de söz konusu ise ya da bunlar olmasa bile uzun süren bir dil kaşıntısı varsa, hiç vakit kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurmak gerekir.

Dil Kaşıntısı Neden Olur?

Dil kaşıntısı genellikle besin alerjisine tepki olarak vücut tarafından verilen bir uyarı şeklindedir. Her insanın vücudunda sindirme problemi yaşadığı bazı besinler bulunabilir ve bu duruma tepki olarak bazı sinyaller verebilir. Dil kaşıntısı bu sinyaller arasında yer almakla birlikte, aslında kaşıntı sebepleri arasında besin alerjisi önemli bir yer tutmaktadır. Sadece dil değil, kulak, burun kaşıntılarına da neden olabilmektedir. Bilinçli bir kişi, vücudunun hangi besinlere tepki verdiğini anlayabilir ve bu besinlerden uzak durursa, alerjik problemlerin genelinde azalma söz konusu olacaktır. Sadece dil kaşıntısı değil, dil kanaması ve dilin pütürlü bir hal alması da besin alerjisinin belirtileri arasında yer almaktadır. Sorunun uzun süreli devam etmemesi halinde endişeye gerek yoktur.

Dil kaşıntısı neden olur sorusunun bir diğer yanıtı da mantar enfeksiyonudur. Vücudun herhangi bir yerinde görülebilen ve kendini şiddetli kaşıntı ile ele veren mantar probleminin varlığı halinde hiç vakit kaybetmeden doktora görünmek gerekmektedir.

Ülser ve alerjik reaksiyonlar da dil kaşıntısına neden olmaktadırlar. Ancak bu durumların teşhisi pek de kolay konulmaz. Dolayısı ile doktor – hasta iletişiminin iyi olması ve doktor önerilerinin uygulanması önem arz etmektedir.

Mevsimsel alerjiler de dil kaşıntısı ve beraberinde damak ile birlikte vücudun pek çok bölgesinin kaşınmasına neden olabilir. Gözlerin kaşınması, sulanması, burun akıntısı, öksürük ve hatta hapşırık gibi durumların da dil kaşıntısına eşlik ettiği mevsimsel alerjilerde söz konusu Kulak – Burun ve Boğaz boşluğunda alerjenlerin oluşturduğu tahriş ve hatta iltihaplanma söz konusu olabilir. Polenler, küf, evcil hayvanlar… mevsimsel alerjilerin ortak nedenleri arasında sayılabilirler.

Dil kaşıntısı neden olur sorusunun yanıtlarından bir diğeri de tiroit problemleridir. Hipertiroit, yani vücudun çok fazla tiroit hormonu salgılaması halinde, ağız ülseri ortaya çıkar ki beraberinde dil kaşıntısını getirir. Buna ek olarak yüzde şişlikler ve gırtlak ağrısı da ortaya çıkabilir.

Ağız kanserini de dil kaşıntısının sıklıkla görüldüğü durumlarda düşünmek gerekmektedir. Sigara ve alkol kullanan kişilerde daha sık görülen ve ağız içinde her yerde ortaya çıkabilen, belirtileri arasında dil kaşıntısı, dil ağrısı, damak kaşıntısı, boğaz ağrısı, yumru oluşumu ve şişlikler ile ağız kanamaları gibi pek çok unsuru sayabileceğimiz ağız kanseri için Kulak Burun Boğaz bölümü ilk olarak kanserin teşhisini koyup seviyesini belirler ve sonrasında da tedavi yöntemlerinden herhangi birini seçer.

Dil Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Dil kaşıntısı neden olur, ağız kaşınmasının nedenleri nelerdir sorusunun diğer yanıtları arasında farenjit, soğuk algınlığı, yan etkisi dil kaşıntısı olan ilaçların kullanımı… gibi pek çok unsurdan da söz edilebilir.

Dil kaşıntısının arkasında yatan önemli bir sağlık sorunu yoksa, dil kaşıntısı neden olur sorusuna bulunmuş bir yanıt hasta için söz konusu değilse, B kompleks vitamin kullanımı ile sorunun çözümü oldukça kolay olacaktır. Ancak besin alerjileri ya da mantar gibi bir problemin varlığını araştırabilmek için yapılacak tetkik ve tahliller vardır ve sonrasında uygulanacak tedavi yöntemi ise daha kapsamlı olacaktır.

Herhangi bir ciddi sağlık sorununun bulunmadığı dil kaşıntısı nasıl geçer sorusunun yanıtı için tuzlu suya da başvurulabilir. Bir bardak suyun içerisine üç tatlı kaşığı tuz ve bir yemek kaşığı karbonat ekleyip, iyice karıştırdıktan sonra, bu su ile iki dakika gargara yapmak, mantar başta olmak üzere pek çok bakterinin ölmesine ve dil kaşıntısının geçmesine yardımcı olacaktır. Uygulamayı, dil kaşıntısı geçene kadar günde üç kere tekrarlamak önerilmektedir.

Sarımsak da dil kaşıntısından kurtulmak için kullanılabilecek bir diğer doğal besindir. Antihistamin etkiye sahip olması dolayısı ile kaşıntıya sebebiyet veren histamin hormonunun salınımını engeller. Kaşıntı sebepleri arasında alerji yer alıyorsa, sorunun çözümü için kullanılabilecek olan sarımsağı günde 1 – 3 diş tüketmek ya da rendeleyip bir bardak suya karıştırarak gargara yapmak yeterli olacaktır.

Elma sirkesinin de antihistamin etkisi bulunmaktadır; yani alerji problemlerine karşı etkilidir. Bu etkilerinden yararlanarak dil kaşıntısından kurtulmak mümkündür. Bunun için günde üç kere, bir bardak ılık suyun içerisine iki yemek kaşığı elma sirkesi, bir kaç damla limon suyu ve bir tatlı kaşığı bal ilave edilerek hazırlanmış karışım içilebilir. Dil kaşıntısının geçmesinin sonrasında bu karışımın artık tüketilmemesi gerekir.

Zencefilin de iltihapları giderme ve dil kaşıntısının önüne geçerek alerjik problemleri çözme etkisi bulunmaktadır. Arzu edilirse taze zencefil dilimlere bölünerek gün içerisinde bir kaç sefer tüketilebilir ya da tüketilen yemek ve salatalara; hatta yoğurda ilave edilebilir. Ya da bir yemek kaşığı toz zencefil, bir bardak suyun içerisine biraz sarımsak ve tarçın ile birlikte konularak en az beş dakika kaynatılabilir. Daha sonra süzülen bu karışımın içerisine üç yemek kaşığı bal ilave edilip, günde üç kere tüketilebilir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.