Kaşıntı Sebepleri

Kaşıntı Sebepleri

Kaşıntı, özellikle yaz aylarında, sinek ve böcek ısırıklarının artması ile gündeme gelen, ciltle alakalı bir problem olması dolayısı ile Dermatoloji bölümü doktorlarının ilgilendiği, tanımlamak istediğimizde vücudun bir çeşit uyarısı ya da derinin tepkisi olarak dile getirebileceğimiz; ama aslında görüldüğü kadar da basit olmayan önemli bir sağlık sorunudur. Kaşıntı sebepleri nelerdir ve kaşıntıya iyi gelen bitkiler ile kaşıntıya iyi gelen doğal yöntemler hangileridir gibi soruların yanıtlarını ilerleyen bölümlerde sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Bazen vücudun küçük bir bölgesinde başlayan ve bizim önemsemediğimiz kaşıntı problemleri zaman içerisinde tüm vücuda yayılabileceği gibi, hastaları ağrı kadar rahatsız edip, uykusuzluğa, depresyona; hatta intihara kadar varan problemler yaşamalarına neden olabilmektedir.

Yaz aylarında daha sık karşılaşılma sebeplerine bakıldığında, sivrisinek ve diğer sineklerle birlikte böceklerin artışına ek olarak bitlenmek, kurdeşen, uyuz, mantar, egzama, kansızlık, parazit; hatta iç organlarda görülen hastalıkların dahi kaşıntı sebepleri arasında yer aldığını görebiliriz. Hatta hastaların hastalıklarının teşhisi genellikle, kaşıntı için doktora başvurmalarının sonucunda yapılmaktadır.

Kaşıntı Sebepleri Nelerdir?

Kaşıntı sebeplerinin araştırılması sırasında dikkate alınması gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bunlar arasında hastanın yaşı, kullanmakta olduğu ilaçları, sahip olduğu hastalıkları, varsa psikolojik sorunları, banyo sıklık ve alışkanlıkları… gibi hususlardan söz edebiliriz.

Yaz aylarında sinek ve böcek ısırıkları sonucunda görülen kaşıntı sebepleri, diğer kaşıntı sebeplerine bakıldığında önemsiz şeylerdir. Hastalar elbette ne kadar şiddetli bir kaşıntı ile karşı karşıya olduklarını söyleyebilirler; ama bu durum yine de geçicidir.

İç organlarda görülen bazı kanser türleri, kendilerini ilk olarak kaşıntı ile ele verebilecekleri gibi, bu hastalıkların gidişatında da kaşıntı devam edebilir. Bu durum lösemi ve lenfoma gibi diğer bazı kanser türleri için de söz konusudur.

Bağırsak parazitleri, diyabet, sarılık, safra kesesi taşı… da kaşıntı sebepleri arasında yer alan unsurlar arasında sayılabilir. AIDS ve böbrek yetmezliği de sayılması gereken diğer kaşıntı sebeplerindendir.

Kullanılan ilaçlar, deride herhangi bir problem yokken dahi alerjiye sebep olarak kaşıntıyı ortaya çıkartabilir. Aynı durum deri kuruluğu için de söz konusudur. Yaş ilerledikçe su tutma özelliğini yitiren deri, sık banyo yapılması, bu sırada alkali olmayan su ve sabunların kullanılması ve lif ya da keselenme yöntemi ile derinin tahriş olması gibi sebeplere bağlı olarak da gelişebilir.

Kaşıntı sebepleri nelerdir şeklinde bir araştırma için hastaların ilk olarak, daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi bir Dermatoloji uzmanına başvurmaları gerekir. Bu bölümde hastanın cilt muayenesi genel olarak yapılır ve herhangi bir problemle karşılaşılmaması halinde, biraz önce belirtmiş olduğumuz kaşıntı sebeplerinden birinin varlığının araştırılması için kan tahlili yapılır. Elde edilen sonuçlara göre hasta diğer bölüm doktorlarına yönlendirilir.

Kaşıntı sebepleri bulunamamışsa; ancak hastanın uzun süreli kaşıntı problemi de bir türlü sonuca ulaşmamışsa Psikiyatrist yardımı alınır. Aksi halde, sebebin bulunduğu durumlarda, genellikle ilaç kullanımı ile kaşıntının giderilebileceği bilinmektedir. Bu noktada doktor tavsiyesinden yana tutum izlemek gerekir.

Kaşıntıya İyi Gelen Doğal Yöntemler

■ Hastanın giyecekleri ve yastık ile çarşafları hafif ve pamuklu olmalıdır.
■ Hasta klimalı ve serin ortamlarda zaman geçirmelidir.
■ Hasta çok fazla terlemekten kaçınmalıdır.
■ Sıcak ve baharatlı yiyecekler, sıcak ve alkollü içeceklerden uzak durulması gerekir
■ Kaşıntı sebepleri arasında sinek ve böcek ısırıkları yer alıyorsa, bölge ılık su ile durulanıp, sonrasında da nemlendirici krem ile rahatlatılmalıdır.
■ Duş alırken sıcak su, lif ve keseden uzak durulmalıdır.
■ İçeriğinde kimyasal bulunduran; ama yine de temizleyici özelliği bulunduğuna inanılan ıslak mendil ve kolonyanın cilde temasından kaçınılmalıdır.
■ Sentetik kumaşlar kullanılmamalıdır.
■ Çamaşırların yıkanması sırasında çift durulama yönteminden yararlanılmalı ve mümkün olduğunca çamaşırlarda yumuşatıcı kullanılmamalıdır.
■ Oda ısısı ayarlanırken, odada bulunan nem miktarına da dikkat edilmelidir.
■ Kaşıntı sorunu psikolojik nedenlere bağlı olarak da gelişebileceği için hastalar stres yönetimine hakim olmalıdır.
■ Gün içerisinde en az 6 bardak su içmeye özen gösterilmelidir.
■ Kaşıntıya iyi gelen doğal yöntemlerden bir diğeri de sağlıklı beslenmektir. İçeriğinde A, D, E ve K vitaminleri bulunan besinler ve yeşil yapraklı sebzeler bu noktada büyük öneme sahiptirler.
■ Mümkün olduğunca, banyoda kalma süresi 10 dakikayı geçmemeli ve haftada ikiden fazla banyo yapmamaya özen gösterilmelidir.
■ Banyo sonrasında vücut yumuşak bir havlu ile silinmeli ve sonrasında da, vücut nemini emmeden, söz konusu nemi içine hapsedebileceği nemlendirici kremler uygulanmalıdır.

Kaşıntıya İyi Gelen Bitkiler

■ Karbonat: Kaşıntıya iyi gelen doğal yöntemler arasında yer alan karbonat, hem döküntülü deri hastalıklarında; hem de kaşıntı problemlerinde sıklıkla kullanılıyor. Yapılması gereken şey ise banyo sırasında durulanma suyuna, ya da küvet içerisindeki suyun içerisine karbonat karıştırmak kadar basit.

■ Limon: Kaşıntıya iyi gelen bitkiler arasında yer alan limonun tahriş edici özelliği bulunmuyor. Ancak yine de kullanımının gece yatmadan önce gerçekleştirilmesi öneriliyor. Kaşıntı için limon kullanılacağında yapılması gereken tek şey, limon suyunu pamuğa uygulayıp, pamukla kaşınan bölgeyi silmekten ibaret.

■ Yulaf Ezmesi: Kaşıntıyı anında rahatlatabilme özelliğine sahip olan yulaf ezmesini, küvete doldurduğunuz ılık suyun içerisine bir miktar ekleyin. Sonrasında bu suyun içerisine siz de girin ve yarım saat kadar dinlenin. Suyun sıcak olmamasına özellikle dikkat edin, aksi halde kaşıntı sorununuz daha çok artacaktır.

■ Kekik: Kaşıntıya iyi gelen bitkiler arasında yer alan kekik, kaşıntı sorunu için kullanılacağında harici bir uygulamaya gerek bulunmaz. Yapılması gereken tek şey, yemeklere kekik eklemek ve bu sayede yemeğin lezzetine lezzet katarken, kaşıntı probleminden de kurtulmaktır.

■ Nane Yağı: Kaşıntıya iyi gelen bitkiler arasında yer alan nane yağını küvetin içerisinde bulunan ılık suyun içerisine, bir kaç damla olacak şekilde damlatılabilir ve sonrasında bir yemek kaşığı badem yağı ya da Hindistan cevizi yağı da ekleyerek bu suyun içerisinde yarım saat beklenebilir. Bu şekilde kaşıntı sorununu anlık olarak geçirmekten ziyade, tedavi de edilmiş olacaktır.

■ Elma Sirkesi: Kaşıntıya iyi gelen doğal yöntemler arasında yer alan elma sirkesi de banyo suyunun içerisine iki bardak olacak şekilde ilave edilebilir. Bunun haricinde pamuk yardımı ile sadece kaşıntının bulunduğu bölgeye uygulanabilme özelliği de bulunan elma sirkesi, sonrasında duru su ile yıkanarak arındırılmalıdır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.