Gül Hastalığı Nedir? Nasıl Geçer?

Gül Hastalığı Nedir? Nasıl Geçer?

Gül hastalığı nedir? Bu sorunun yanıtı pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Çünkü toplum içerisinde gül hastalığından muzdarip, zaman zaman toplum içine çıkıp, işe dahi gidemeyen çok sayıda insan bulunmaktadır. Bununla birlikte internet üzerinde pek çok grup ve sayfa içerisinde, gül hastalığı nasıl geçer diyen ve gül hastalığı tedavisinden medet uman insanlar birbirleri ile dertleşmektedir. Biz de sitemiz içerisinden dönem dönem gül hastalığı hakkında bilgiler paylaştık; hatta dönem dönem takipçilerimizin birbirleri ile iletişim kurmalarına yardımcı olup, telefon numaralarını ilettik. Şimdi yeniden gül hastalığı dosyasını açmaya karar verdik. Bakalım gül hastalığı nedir, gül hastalığı neden olur, gül hastalığı nasıl geçer, gül hastalığı belirtileri nelerdir? Merak ettiğiniz tüm bu soruların yanıtlarını ve çok daha fazlasını ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz.

Gül Hastalığı Rozasea

Tıp dilinde bilinen adı rozasea olan gül hastalığı, yüzde kızarıklık ve kırmızı renkli sivilcelerle kendini göstermektedir. Daha çok açık tenli kişilerde gözlemlenen bu hastalık, ilerlediğinde sadece yüz bölgesi ile kalmayıp, kendini sırt ve göğüs bölgesinde de göstermektedir.
Gül Hastalığı Nedir?

Genellikle kadınlarda gözlemlenen gül hastalığı 30’lu yaşlardan itibaren görülmeye başlanmakta ve orta – ileri yaş dönemlerinde daha sık ortaya çıkmaktadır. Bir görülme sıklığı da cinsiyet olarak belirtilecek olursa kadınlardan söz etmek gerekir. Her ne kadar başlangıç aşamasında kendisini yüz bölgesinde kızarıklık ve kırmızı sivilcelerle gösterse ve ilerleyen dönemlerde göğüs ve sırt bölgesinde de aynı problemlere neden olsa da, daha ileriki günlerde de kendini kan damarlarının belirginleşmesi ile daha çok ortaya çıkardığını belirtmeden geçmemeliyiz.

Gül hastalığı nedir sorusunun yanıtını vermeye çalışırken, hastalığın neden bu isimle anıldığından da söz etmek isteriz. Gül hastalığı ilk aşamalarında pembemsi renkte kendini gösterirken, ardından da belirli bir bölgede gül şeklini alır. Bu nedenle bu adı almış olmasının yanında, zaman içerisinde söz konusu gül şekli kendini kepeklenerek ciltte dökülme şeklinde gösterir.

Yüz bölgesinde ve genellikle kadınlarda ortaya çıkması, hastalığın yükünün estetik açıdan ne denli büyük olduğunu da gözler önüne serer. Daha sık olarak bahar aylarında görülen ve zaman içerisinde tekrar etme durumu da söz konusu olan gül hastalığı tedavisi vardır. İlerleyen bölümlerde gül hastalığı nasıl geçer sorusunun yanıtlarını sizlerle paylaşacağız.

Gül Hastalığı Neden Olur?

Gül hastalığı nedir sorusunun yanıtlarını aktarırken de belirtmiş olduğumuz gibi, bu hastalık daha çok bahar aylarında ortaya çıkar. Bu durum bize, güneşin zararlı ışınlarının gül hastalığı nedenleri arasında yer aldığını açıklayan en önemli faktörlerden biridir. Dolayısı ile gül hastalığı problemi ile savaşıyorsanız, mutlaka çok yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi kullanmalısınız.

Gül hastalığı neden olur sorusunun yanıtlarından bir diğeri de çevresel kirliliklerdir. Yine hastalığın bahar aylarında kendini tekrarladığını düşünecek olursak, polenlerin de bu hastalık üzerinde etkin olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısı ile sabahın erken saatleri ve akşam üzeri zamanlarda dışarı çıkmamanız önerisinde bulunmadan geçmemeliyiz. Unutmayın, sadece gül hastalığı için değil, hangi hastalık söz konusu olursa olsun, tedavisi için öncelikli olarak nedenlerini bulmak ve ortadan kaldırmak gerekmektedir.

Stres ve depresyon, gül hastalığı neden olur sorusunun yanıtlarından bir diğeridir. Ne yazık ki içinde bulunduğumuz toplumda da stressiz bir yaşam sürebilme ihtimalimiz yok denecek kadar azdır. En azından stres yönetimi hakkında bilgi sahibi olabilir, geceleri uyumadan önce yoga ya da meditasyon yaparak bu durumu en aza indirgeyebilirsiniz.

Genel olarak bakıldığında gül hastalığı neden olur sorusunun yanıtları tam olarak bilinmemektedir. Ancak mantık yürüterek nedenlere ulaşılabilir ve bireyler aslında hastalıkların nedenlerini, kendilerini takip ederek de çözebilirler ve bu gibi durumlarda insan genellikle kendi kendinin doktoru olmaktadır. Zaten bu nedenle internet üzerinde gül hastalığı için kurulmuş olan gruplar ilgi görür ve insanlar tecrübelerini birbirleri ile paylaşırlar.

Cilt altındaki bağ dokusunun bozulması, cilt akarları,mantarlar… gibi faktörlerin de gül hastalığı neden olur sorusuna yanıt oluşturduğu düşünülmektedir. Bunlara ek olarak yediğiniz ve içtiğiniz şeylere de dikkat etmelisiniz. Örneğin: Baharatlı yiyecekler, alkol, sıcak içecekler… gül hastalığı nedenleri arasında yer alabilir. Kullanılan kozmetik ürünlerin de cilt üzerindeki olumsuz etkileri, gül hastalığı nedenleri açısından göz ardı edilmemelidir. Rüzgar ve sıcaklık da önemli olabilecek etkenlerdendir. Kendiniz için yapabileceğiniz küçük bir değerlendirme ile gül hastalığı neden olur sorunuzun yanıtlarını bulabilirsiniz.

Gül Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Gül hastalığı nedir ve neden olur şeklindeki sorulara verdiğimiz yanıtlardan da anlamış olabileceğiniz gibi, bu hastalıkla ilgili belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.
Gül Hastalığı Belirtileri

Gül hastalığının belirtilerinin başlangıç aşamasında güneş yanıklarını görürsünüz. Bu durumu sivilceye benzer şişlikler izler. Cildinizde yanma ve batma gibi hislerin oluştuğuna şahit olabilirsiniz. Sizi, havaların neden olduğunu düşündürerek yanılgıya sürükleyen bir cilt kuruluğu söz konusu olabilir. Cilt renginizde değişiklikler hissedebilirsiniz ve bu durumda hemen, cilt tonunu eşitleyen kozmetik ürünlere yönlenmeniz de mümkündür. Ancak biraz önce sizlere nedenler arasında kozmetik ürünlerin de yer alabileceğinden söz etmiştik. Bu nedenle biraz dikkatli olmanızda fayda var.

Gül hastalığı belirtileri arasında cildin kalınlaşmasından da söz edilmektedir. Bununla birlikte, gül hastalığı nedir sorusunun yanıtını verirken de değinmiş olduğumuz gibi, damarlarınız belirginleşebilir. Yüzünüzde ödem oluşabilir ve buna bağlı olarak şişme problemleri yaşayabilirsiniz. Bu durum burunda bulunan yağ kanallarının genişlemesine ve dolayısı ile burnunuzun büyüyerek şekil değiştirmesine de neden olabilir.

Gül hastalığı belirtileri arasında yer alan ve saymış olduğumuz unsurların tamamının herkeste görüleceği gibi bir durum söz konusu değildir. Bu belirtilerin bir kaçını görüyorsanız gül hastalığından şüphelenebilirsiniz. Kafa derisi, göğüs, boyun ve kulaklarda görülen döküntüler de gül hastalığı belirtileri arasında yer alır.

Gül Hastalığı Teşhisi Nasıl Konur?

Genel olarak bakıldığında, gül hastalığı teşhisinin bazı hastalara çok geç konduğunu görmekteyiz. Bu durumun en önemli nedeni, sivilce, lupus, sedef ya da egzama gibi hastalıklarla benzerlik gösteren belirtilere sahip olmasıdır. Ve gül hastalığı teşhisinin konulabilmesi için özel bir tarama yöntemi ya da kan testi de bulunmamaktadır.

Doktorunuz sizi fiziki olarak muayene ederken gül hastalığı teşhisini, belirtilere bakarak koyabilir. Diğer hastalıklarla karıştırmadan doğru teşhis koyabilmek için ise bazı kan tahlilleri isteyebilir. Bu nedenle gül hastalığı teşhisi tecrübe gerektirmektedir. Doktor seçimi çok önemlidir. Teşhisin doğru olmaması, gül hastalığı tedavisinin de önüne geçmektedir.

Gül Hastalığı Nasıl Geçer?

Gül hastalığı nasıl geçer sorusunun yanıtı kişiden kişiye değişir. Çünkü hem belirtiler hem de nedenler birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Her bir semptom için farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Genel olarak ağızdan alınan ilaçlar ve kremlerin varlığından söz edebiliriz.
Gül Hastalığı Nasıl Geçer?

Gül hastalığı nasıl geçer dediğiniz noktada, daha önce de belirttiğimiz gibi, biraz kendi kendinizin doktoru olmalısınız. Bunun için, alkol içerikli toniklerden ve cildinizi tahriş eden kozmetik ürünlerden uzak durmalısınız. Metronidazol ve Azeleik asit içeren krem ve jeller bu hastalık için genellikle faydalıdır. Ancak siz yine de kullanım öncesinde doktorunuza danışmalısınız.

Topikal kortizonlu krem kullanımından, gül hastalığı nasıl geçer sorusuna yanıt ararken mutlaka uzak durmalısınız. Aksi halde bu krem başlangıçta iyi gelse de sonrasında alışkanlık yapabilir ve geçmiş olan gül hastalığının tekrarlamasına dahi sebep olabilir. Doktorunuz bu kremlerin kullanımını önerirse kısa süreli ve sadece onun gözetiminde gerçekleştirebilirsiniz.

Gül hastalığı nasıl geçer sorusuna yanıt olarak, ilaç tedavisinin yanında ışın tedavisi ve mezoterapiden de söz etmeden geçmemeliyiz. Özellikle kılcal damarların çok belirgin olduğu zamanlarda denenmesi gereken ışın tedavisi ile genç hastalarda kısa sürede olumlu sonuçlar elde edilebilir. Mezoterapi ile de cilde, kaybettiği nemin geri kazandırılması sağlanır ve böylece kılcal damarlarda çatlamaların önüne geçilmiş olur.

Gül hastalığı nasıl geçer diyenler için, hastalığın tekrarlama durumu göz önünde bulundurulmalı ve ışın tedavisi ile mezoterapi buna göre, 2 ayda 3 seans şeklinde tekrarlanmalıdır. Böylece, gül hastalığı nedir sorusunun yanıtlarına dair tüm unsurlardan kurtulmuş olursunuz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.