D Vitamini Ve D Vitamini Eksikliği Hakkında Her Şey

D vitamini eksikliğinin bir kış hastalığı olduğunu belirten uzmanlar, D vitamini eksikliğinin özellikle kış aylarında kendisini göstermesinin temel sebebinin, güneşin az olması olduğunu vurguluyorlar. D vitamini eksikliği, kış hastalıkları arasında sayılan bir problem olmakla birlikte, D vitamini eksikliği kendisini özellikle yaşlılarda; ve çocuklarda gösteriyor… Kış hastalıklarından bir tanesi olan D vitamini eksikliği hakkında bilmeniz gereken her şeyi, bu yazımızda sizlerle paylaşmaya çalışacağız…

D vitaminini güneş ile alabildiğimizi biliyoruz; bu nedenle de D vitaminini yaz aylarında bolca alıyoruz; istesek de istemesek de… Peki D vitamini ne işe yarar? Neden D vitamini almamız gerekmektedir? D vitamininin özellikleri nelerdir? D vitamininin hayatımızdaki önemi nedir? Bu soruların hepsi; ve daha fazlası için, D vitamini ile ilgili hazırlamış olduğumuz yazımızı okumanız yeterli olacaktır.
D vitamininin özellikleri arasında, en etkili olanı, kalsiyumu vücutta daha etkin kullanmayı olanaklı hale getirmesidir. D vitamini, kalsiyumun bağırsaklardan emilimini kolaylaştırırken, böbreklerden atılımını da zorlaştırmaktadır. D vitamininin gerçekleştirmiş olduğu bu uygulama, kalsiyumun vücutta kalmasını sağlamaktadır. Kalsiyum, kemik yapısının temel yapı taşı olarak bilinmektedir. Yani kalsiyum, sağlam kemiklerin oluşmasını sağlayan en temel mineraldir; ve D vitamini sayesinde, kalsiyumun vucuttaki etkin kullanımı olanaklı hale gelmektedir.
D vitamininin faydaları arasında, kemikleri güçlendirmekten, belirtmiş olduğunuz sebep dolayısı ile söz etmek mümkündür. D vitamininin faydalarından bir diğeri de, vücuttaki kasların oranını arttırmasıdır. D vitamininin faydaları arasında, kaslar dolayısı ile, düşme riskinin azalmasından söz etmek olanaklı hale gelmektedir. D vitamininin faydaları arasında sayılabilecek bir başka etki de, kişilerin kolon kanseri; ve göğüs kanseri riskinin azaltılmasıdır. D vitamininin faydalarından bir diğeri de kan basıncının azaltılmasıdır; yani D vitamininin faydaları arasında, yüksek tansiyonun önlenmesinden söz edilmesi olanaklıdır.
D vitamini nelerde bulunur derseniz: D vitamini nelerde bulunur sorusunun en önemli yanıtı güneştir. Güneşlenen bir kişi, eğer güneşlenme işlemini düzenli olarak gerçekleştiriyorsa, D vitamini bakımından zengin bir vücuda sahip olmaktadır diyebiliriz. D vitamini nelerde bulunur sorusunun bir diğer yanıtı da, bir takım ürünlerin içeriğinde bulunan D vitamini desteğidir. Fakat, D vitamini desteği barındırmayan; ve içeriğinde doğal olarak D vitamini barındıran bir takım besinlerin varlığından da söz etmek gerekmektedir. D vitamini nelerde bulunur sorusuna verilebilecek yanıt: D vitamini, tereyağında, kakaoda, yağlı balıklarda, balık yağında, yumurta sarısında; ve karaciğerde bulunur şeklinde yanıt vermemiz yanlış olmayacaktır.
D vitamini nelerde bulunur sorusunun yanıtını verdik; peki D vitamini nasıl ve ne kadar alınmalıdır sorusuna nasıl yanıt verebiliriz? D vitamini nasıl alınır? D vitamini almak için, her gün, saat 10:00 – 15:00 saatleri arasında, 30 dakika süre ile güneşlenmeniz önerilmektedir. D vitamini almak için güneşlenme yöntemini seçen kişilerin, Ultraviyole ışınları almaları gerekmektedir. Ultraviyole ışınlar, cam arkasından; ve giysilerden geçmemektedir. Bu nedenle, D vitamini almak için güneşlenme yöntemini seçecekseniz; vücudunuzun %8’lik bir bölümünün çıplak olması gerekmektedir. Özellikle vücudun güneş görmesi gereken bölgeleri, ellerin iç kısımları; ve yüz bölgesidir.
D vitamini nasıl alınır sorusunun yanıtını birlikte bulduktan sonra, D vitamini eksikliği kimlerde görülür sorusunun yanıtını da bulmamız gerekmektedir. D vitamini eksikliği, özellikle güneş görmeyen; güneş görse de D vitaminini yeteri kadar alamayan bir şekilde güneş gören; ki özellikle, Kasım – Şubat aylarında, güneşten yeterince D vitamini alınamamaktadır. Bu dönemlerde D vitamini eksikliği sık olarak görülür. D vitamini eksikliği kimlerde görülür sorusuna özel yanıt vermek istersek: D vitamini eksikliği, kapalı ortamlarda yaşayan kişilerde sık olarak görülür. D vitamini eksikliği kimlerde görülür sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, D vitamini eksikliğinin, güneş görmeyen kişilerde görüldüğüdür. D vitamini eksikliği görülen kişiler, karaciğer – böbrek yetersizliği olan kişiler de olabilmektedir. D vitamini eksikliğinin görüldüğü bir diğer grup da, yaşlılardır. D vitamini eksikliği, şişmanlarda da görülmektedir. D vitamini eksikliği ayrıca, anne sütünü, ilk bir yıl boyunca almamış olan; ve güneşlenmekten mahrum bırakılmış olan bebeklerdir.
,Yukarıda belirtmiş olduğumuz D vitamininin faydalarına ek olarak D vitamininin faydalarından biraz daha söz etmek istersek: D vitamini, çocuklarda görülen şeker hastalığı riskinin azaltılmasında etkin rol oynamaktadır. D vitamininin faydalarından bir diğeri de, bazı tümörlerin büyümesini önlemesidir. D vitamininin faydalarından bir diğeri de, Multipi Skleroz riskini azaltmasıdır. Multipi Skleroz ile ilgili detaylı bilgi ilerleyen yazılarımızda sizlerle paylaşılacaktır. D vitamininin faydaları arasında, enfeksiyona bağlı hastalıkların azaltılabilmesinden de söz etmek gerekirken, D vitamininin faydalarından bir diğeri de tüberküloz riskini azaltmasıdır. D vitamininin faydalarından bir başkası da, yaşlılarda oluşabilecek olan demansi; ve felç sorunlarının giderilmesine katkıda bulunması; ve bu hastalıkların ilerlemesini yavaşlatmasıdır. D vitamininin faydaları arasında ayrıca, artan kas gücünden de söz etmek mümkündür.
D vitamini eksikliğinin belirtilerinden söz etmek istersek: D vitamini eksikliğinin belirtileri arasında ilk sırada, vücuttaki kemiklerin zayıflamasından söz etmek gerekir. Çünkü, D vitamini eksikliğinde, kalsiyum kana karışacak; kemikler tarafından emilimi zorlaşacak olan kemiklerin gelişimi güçleşecek ve yapısı zayıflayacaktır. D vitamini eksikliğinin belirtileri arasında, vücutta kırıkların oluşması riskinin artmasından da söz etmek gerekmektedir; ve yine kemiklerle alakalıdır. D vitamini eksikliğinin belirtileri arasında, kasların gücündeki azalmadan da söz etmek gerekmektedir. D vitamini eksikliğinin belirtileri arasında, D vitamini eksikliği görülen kişinin yürümesinin ve merdiven çıkmasının zorlaştığından da söz etmek gerekmektedir. D vitamini eksikliğinin belirtileri arasındaki bir diğer faktör: D vitamini eksikliği olan kişinin dengesinin bozulması, ve kişinin sürekli düşme ihtimalinin bulunmasıdır. D vitamini eksikliğinin belirtileri arasında yorgunluktan da söz etmek gerekmektedir. D vitamini eksikliğinin belirtilerinden bir diğeri de, kişilerin vücutlarında görülen yoğun ağrı hissidir. D vitamini eksikliğinin belirtileri arasında, kişilerin depresyon eğiliminin arttığından da söz etmek gerekmektedir. D vitamini eksikliğinin belirtileri arasında unutkanlık da yer almaktadır. D vitamini eksikliğinin belirtileri arasında son olarak, osteoporoz olarak da bilinen kemik erimesi yer almaktadır.
D vitamini eksikliğinin kimlerde görülebileceğine, verdiğimiz bilgiler sonrasında bir sefer daha bakmak istersek: D vitamini eksikliği, 70 yaşından büyük olan yaşlılarda görülebilir. D vitamini eksikliği, derisinin rengi değişmiş olan kişilerde görülebilir. D vitamini eksikliği, obezlik derecesindeki şişmanlarda görülebilir. D vitamini eksikliği, düzenli güneşlenmesine karşın, güneşlenirken güneş koruyucu kullanan kişilerde görülebilir; çünkü güneş koruyucular, ultraviyole B ışınlarını vücuda aktarmazlar. D vitamini eksikliğinin görüldüğü bir diğer grup da, giyimi kapalı olanlardır; özellikle yüzlerini ve ellerini de kapatanlarda D vitamini eksikliği görülmektedir. D vitamini eksikliği, işleri kapalı ortamlarda bulunanlarda da görülür; bu kişiler çok fazla güneş görmemektedirler. D vitamini eksikliği, beslenme düzeni bozuk olan; sağlıksız beslenen kişilerde de görülür. D vitamini eksikliği, bağırsaklarında emilim problemi olan kişilerde de görülür. Karaciğer – böbrek yetersizliği olan kişilerde de D vitamini eksikliği görülmektedir. Sara ilacı kullanmak durumunda olan kişilerde de D vitamini görülür. Kortizon kullanan kişilerde de D vitamini eksikliğinin görülmesi muhtemeldir. D vitamini eksikliği ayrıca, AIDS hastalarında görülür. D vitamini eksikliği, hamile bayanlar; ve emziren bayanların da, güneşlenmeden mahrum kalıyor; ve bozuk besleniyorlarsa, dikkat etmeleri gereken konular arasında yer almaktadır.
Çocuklarda; süt çocuklarında, D vitamini eksikliğinin belirtileri, bebek henüz iki aylıkken ortaya çıkar. Bebeklerde D vitamini eksikliğinin belirtileri: bebeğin sürekli terlemesi, geceleri huzursuzlanması, isteksiz hareketler sergilemesi, iştahsız olması; ve ten renginde solukluktur. Bebeklerde D vitamini eksikliğinin sonuçlarına bakmak istersek: bebeğin kaslarında kramp oluşumu, bronşit, zatürre… Bununla birlikte, bebeklerde D vitamini eksikliğinin sonuçlarından bir diğeri, bebeğin kafatasının yumuşamasıdır. Bebeklerde D vitamini eksikliğinin sonuçları arasında, kıkırdak, kaburga; ve kemiklerin birleşim yerlerinde görülen şişmelerden de bahsetmek gerekmektedir. Bebeklerde D vitamini eksikliğinin sonuçları arasında ayrıca, göğüs altında çan şeklinde bir leke oluşabilir, Bebeklerde D vitamini eksikliğinin sonuçları arasında, kaburgaların kolaylıkla kırılmasından da söz etmek gerekmektedir. Bebeklerde D vitamini eksikliğinin sonuçları arasında, süt dişlerinin ufalanmasından da söz etmek gerekmektedir. Bebeklerde D vitamini eksikliğinin sonuçlarından bir başkası da, bebeğin kafatasının şekil değiştirmeye başlamasıdır. Bebeklerde D vitamini eksikliğinin sonuçları arasında, sırt bölgesinde oluşan kamburluktan da söz etmek gerekmektedir. Bebeklerde D vitamini eksikliğinin sonuçları arasında, bacak şeklinin D; ya da X olmasından da söz etmek gerekmektedir. Bebeklerde D vitamini eksikliğinin sonuçları arasında, kasların güçsüzleşmesinden; yürümenin gecikmesinden; yürüyen bebeğin de ördek şeklinde yürümesinden söz etmek gerekmektedir. Bebeklerde görülen D vitamini eksikliği tedavi edilmezse, çocuğun ileride boy uzaması problemi yaşaması olasıdır.
D vitamini eksikliği sadece çocuklarda değil, yetişkinlerde de görülebilir. Yetişkinlerde görülecek olan D vitamini eksikliğinin sonuçlarına bakmak istersek: yetişkinlerde D vitamini eksikliğinin sonuçları arasında, ağrıyan sırt, kalça; ve ayak kemiklerinden öncelikle söz etmek gerekmektedir. Yetişkinlerde D vitamini eksikliğinin sonuçları arasında, kemiklerde eğrilik; ve çarpıklıktan da söz etmek gerekmektedir. Yetişkinlerde görülen D vitamini eksikliğinin sonuçları arasında, kaslarda kasılmalardan ve kramplardan da söz etmek gerekmektedir. Yetişkinlerde görülen D vitamini eksikliğinin sonuçları arasında, yürümede paytaklıktan da söz edilmesi gerekmektedir. Yetişkinlerde görülen D vcitamini eksikliğinin sonuçları arasında, merdiven inip çıkmakta yaşanan zorlanma ile birlikte, yorgunluk da görülebilir. Yetişkinlerde D vitamini eksikliğinin sonuçları arasında, kemiklerde ağrılar; ve kırılmalardan da söz etmek gerekmektedir.
Yaşlılarda görülen D vitamini eksikliğinin sonuçlarından söz etmek istersek: yaşlılarda D vitamini eksikliğinin sonuçları arasında ilk olarak düşmelerden; ve öncelikli kalça kemikleri olmak üzere, kemiklerde kırılmalardan söz etmek gerekir. Bunun temel sebebi, dengede bozulma; ve kas gücünde azalmadır. Yaşlılarda D vitamini eksikliğinin sonuçları arasında, hareket etmekte; ve yürümede güçsüzlükten de söz edilmesi gerekmektedir. Yaşlılarda D vitamini eksikliğinin sonuçları arasında, kaslarda kasılmalardan ve kramplardan söz etmek gerekmektedir. Yaşlılarda D vitamini eksikliğinin sonuçlarından bir diğeri de hafıza kaybı; demans gibi problemlerin sık olarak görülmesidir. Yaşlılarda D vitamini eksikliğinin sonuçları arasında ayrıca, sık sık hastalanma, kaslarda sürekli ağrı; enfeksiyona bağlı rahatsızlıklar da yer almaktadır.
D vitamini eksikşiğinden, D vitamini nasıl alınırdan; ve D vitamininin faydalarından söz etmemize karşın, D vitamininin zararlarından da söz etmemiz gerekmektedir. Aşırı D vitamini alımında ortaya çıkan D vitamininin zararlarına bakacak olursak: D vitamininin zararları arasında ilk olarak kusmadan söz etmek gerekmektedir. D vitamininin zararları arasındaki bir diğer faktör de kusmalardır. D vitamininin zararları arasında halsizlik de yer almaktadır. D vitamininin zararlarından bir başkası huzursuzluk iken; D vitamininin zararları arasında kabızlıktan da söz etmek gerekmektedir. D vitamininin zararlarından bir başkası iştahsızlıkken, D vitamininin zararlarından bir diğeri de ağızda kuruluktur. D vitamininin zararları arasında dehidrasyon; yani vücutta görülen susuzluktan söz etmek gerekirken, D vitamininin zararlarından bir diğeri de: sürekli su içme isteği; ve sürekli idrara çıkma gereksinimidir. Bununla birlikte böbreklerde kum ve taş oluşumu da söz konusu olabilir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası