D Vitamini D Vitamininin Faydaları Ve D Vitamini Eksikliği İle Fazlalığı

D vitamininin en önemli kaynağı güneş iken, D vitamininin faydaları da yadırganamayacak kadar fazladır. D vitamininin faydaları arasında ilk sırada, dişlerin ve kemiklerin gelişiminden söz etmek gerekir. D vitamininin faydaları arasında yer alan kemik gelişimine katkıda buunmasının sebebi, D vitamininin, vücut tarafından alınan kalsiyumun emilimini kolaylaştırmasından ileri gelmektedir. Bilindiği gibi kalsiyum, kemikler ve dişler için olmazsa olmaz mineraldir; işte bu mineralin alımı, D vitamini ile daha kolay ve etkili hale gelmektedir. D vitamininin faydalarından bir başkası da bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunmasıdır. D vitamininin faydaları arasında yer alan bir başka etkisi de: vücuttaki hormonal dengenin sağlıklı çalışmasına yardımcı olmasıdır.

D vitamininin faydaları arasında, kanda bulunan kalsiyum ile birlikte, fosfor seviyesini dengelemesinden de söz etmek gerekmektedir. D vitamininin faydalarından bir diğeri de, kalsiyumun bağırsaklardaki emilimini kolaylaştırmasıdır. D vitamininin faydalarından bir diğeri de, vücutta kemik yapımını gerçekleştirmektir. D vitamininin faydaları, sadece vücut için kemik yapımı ile sınırlı kalmaz; D vitamininin faydaları arasında, yapılmış olan kemiklerin güçlenmesini sağlamak da yer alırken, kemik erimesi; yani osteoporoz probleminin oluşmasını önlemek de D vitamininin faydaları arasında yer almaktadır.
Yağda çözülebilen bir vitamin olan D vitamini, kişilerin, güneşin UltraViyole ışınlarına maruz kalmalarının sonrasında, vücutlarında yapılmaktadır. D vitamini alımında, sadece beslenme desteğine güvenmemek gerekmektedir. D vitamini alımının en güvenilir yöntemi, kişilerin güneş ışığına maruz kalmalarının gerekliliğidir. Bu sayede, vücut açısından D vitamini üretimi daha kolay bir hal alacaktır.
Ne kadar güneşte kalmak gerekir sorusunun yanıtı, beyaz tenli kişiler için, gün içerisinde 15 dakikadır. Ne kadar güneşte kalmak gerekir sorusunun yanıtı kumral kişiler için yarım saattir. Esmer kişiler için ise, ne kadar güneşte kalmak gerekir sorusunun yanıtı, yarım saatten daha fazladır. Güneş ışığını, vücudun görmesi gereken kısımlar: eller, kollar; ve özellikle de yüzdür.
D vitamini nelerde vardır sorusunun yanıtına gelince: D vitamini en çok güneşte yer almaktadır. D vitamininin en güvenilir kaynağı olan güneşe maruz kalınması durumunda, vücut D vitamini sentezlemeye başlayacaktır. Bunun dışında D vitamini nelerde bulunur derseniz: balık yağlarında D vitamini bulunur. Karaciğerde D vitamini bulunur. Peynirde D vitamini bulunur. Tereyağında D vitamini bulunur. Yağlı balıklarda da D vitamini vardır. D vitamini nelerde bulunur derseniz, D vitamini yumurtada da bulunur. Ve D vitamini nelerde bulunur sorusunun bir diğer yanıtı da, D vitamininin güçlendirilmiş sütte bulunduğudur.
D vitamini nelerde bulunur sorusunun yanıtını vermiş olmamıza karşın, şunu da belirtmemiz gerekmektedir: D vitamini, hangi besin ile alınırsa alınsın, vücutta hemen kullanılmaya başlanmaz. D vitamininin vücut tarafından kullanılmaya başlaması için, karaciğer; ve böbrek tarafından bir takım işlemlerden geçirilmesi gerekir; ve bu sayede D vitamini aktif hale getirilerek; vücut, D vitamininin faydalarından yararlanmaya başlar.
D vitamini eksikliği, yetişkin kişilerde, osteomalazi problemine sebebiyet verirken; D vitamini eksikliği çocuklarda raşitizm’e sebebiyet verebilmektedir. D vitamini eksikliğinde, kemikler kırılabilir, ağrıyabilir, kişiler erken yaşta kamburlaşmaya başlayabilir. D vitamini eksikliğinde ayrıca, vücutta bir takım organlarda deformasyon sorunu da ortaya çıkabilir. D vitamini eksikliğinde ayrıca, yorgunluk belirtisi de baş gösterebilir.
D vitamini eksikliği olan kişilerde, hipoglisemi, diyabet; ve kalp damar hastalıkları ile de daha sık karşılaşılabilir. Vücutta D vitamini eksikliği olup olmadığını anlamak için kandaki değerlere bakmak gerekmektedir. Bu değerler yaz aylarında 20 ng/dL, kış aylarında ise 10 ng/dL’nin altında ise, D vitamini eksikliğinden söz edilebilir.
D vitamini eksikliği gibi, D vitamini fazlalığının da zararlarından söz etmek gerekmektedir. D vitamini fazlalığı da kemiklerde güçsüzleşmeye, ve kemik ağrılarına sebebiyet verebilir. D vitamini fazlalığı, böbreklerde hasara da neden olur. D vitamini fazlalığı, kabızlık, halsizlik, iştahsızlık gibi problemlerle de kendisini gösterebilir. D vitamini fazlalığı, damarlar gibi yumuşak dokularda kalsiyum birikimine sebep olabilir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası