Yenidoğan Sünneti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yenidoğan Sünneti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda sizlere yenidoğan sünnetinden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Yenidoğan bebek sünnet edilir mi diyenler için, yenidoğan sünnetinin faydalarını aktaracağımız yazımız içerisinde, yenidoğan sünnetine ilişkin merak ettiğiniz bilgileri edinebilme şansına sahip olmuş olacaksınız. O halde zaman kaybetmeden, yenidoğan bebek sünnet edilir mi sorusunun yanıtlarını almaya başlayalım:

Yenidoğan bebek sünnet edilir mi? Yenidoğan sünnetinin faydaları o denli fazladır ki, bebekte herhangi bir problem olmaması halinde, yenidoğan sünneti dikişsiz bir şekilde, ve lokal anestezi ile rahatlıkla gerçekleştirilmektedir. Bilindiği gibi müslümanlıkta gerçekleştirilen sünnet, yenidoğan sünnetinin faydaları dolayısı ile, yurtdışında, farklı dinlere mensup olan kişilerin dahi, bebeklerine yaptırdıkları bir uygulamadır. Ancak bazı durumlarda, yenidoğan sünneti gerçekleştirilemeyebilir. Bu gibi durumlarda bir kaç ay beklenmesi gerekir, ve böyle bir durum, bebeğin, genel anestezi ile sünnet edilmesine neden olmaktadır.

Yenidoğan sünnetinin faydaları nelerdir? Her şeyin öncesinde, bebek, enfeksiyonlardan korunmaktadır. Bunun yanında, yenidoğan sünnetinde gerçekleştirilen lokal anestezi sayesinde, bebek, genel anestezinin zararlarından korunmaktadır. Yenidoğan sünnetinin faydaları arasında, yaranın daha kolay iyileşmesi durumundan da söz etmemiz gerekmektedir. Yenidoğan sünneti sonrasında pansumana gerek kalmazken, bunun yanında, bebeğe evde bakım da daha kolay gerçekleşmektedir. Anne sütü, bebeğin sünnet sonrası ağrısının giderilmesini sağlarken, bebeğin giyiminde herhangi bir değişime de gerek kalmıyor. En geç 48 saat içerisinde bebeğin sünnet yarası iyileşiyor, ve bunun sonrasında bebeğe banyo da yaptırılabiliyor.

Yenidoğan sünnetinin öncesinde, doğum sonrasından itibaren 24 saatlik zaman diliminin geçmesi beklenmeli. Böylelikle, doğum sonrasında bebeğe yapılan K vitamininin etkisi görülerek, bebeğin kanaması azaltılırken, aynı zamanda, akciğer, karaciğer; ve kalp ile ilgili herhangi bir problemin bulunup bulunmadığının gözlemlenme şansı da gündeme geliyor. Bunun sonrasında ise yenidoğan sünneti rahat bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Ailelerin duygusallaşmalarına da gerek bulunmuyor, çünkü bu dönemlerde bebeklerin ağrı duyguları çok fazla gelişmemiş oluyor.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.