Saçımda Bit Olduğunu Nasıl Anlarım? Saçtaki Bitlerden Nasıl Kurtulabilirim?

Saçımda Bit Olduğunu Nasıl Anlarım? Saçtaki Bitlerden Nasıl Kurtulabilirim?

Saçımda bit olduğunu nasıl anlarım konusu ve saçtaki bitler, özellikle okul çağında olan çocuklar tarafından sorulan ve aileleri tarafından gözlemlenen, istenmeyen canlılardır. Bulaşma yolu ile geçtiğinden dolayı bitlerin aile bireylerine de bulaşabilmesi durumu söz konusu olabilir. Peki saçımda bit olduğunu nasıl anlarım ya da saçımda bit mi var diyen bir kişi bu durumu nasıl anlar? Saçtaki bitlerden nasıl kurtulurum diyen kişinin neler yapması gerekir? Saçtaki bitlerden kurtulma yolları arasında neler yer alır? Yazımız içerisinde, tüm bu soruların yanıtlarını bulabileceksiniz…

Saçımda Bit Olduğunu Nasıl Anlarım?

Her şeyin öncesinde, saçınızda bit olup olmadığını anlamak için sık sık kontrol yapamazsınız. Bu nedenle, bazı belirtilere dikkat etmeniz gerekmektedir ki bitin olduğuna dair ilk belirti de saçlardaki kaşınmadır. Bu kaşıntı eğer bir türlü geçmek bilmiyorsa, saça dikkatli bir şekilde bakmalı, sadece bit değil, bit yumurtası, yani sirke de aramalısınız. Bitleri kolayca görebilirsiniz, ama yine de bir büyüteç kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Başınızda bit aramanız gereken en önemli yerler: kafanın üst ve yan kısımları ile kulak arkası bölgelerdir. Bu bölgeler, bitlerin en sevdiği yerler olarak bilinmelidir.
Saçımda Bit Olduğunu Nasıl Anlarım?

Bir kişinin saçında bit olması, o kişinin pis olduğu, toplumdan dışlanması ya da suçlanması gerektiği anlamına gelmez. Çünkü kişi biti üretemez. Ancak bulaşma yolu ile bir kişide bit oluşumu söz konusu olabilir. İki kişiden birinde bit varsa ve bu iki kişinin başları birbirine yakın durumda bulunuyorsa, bitin diğer kişiye bulaşması gayet normaldir. Sadece saç yakınlığı dolayısı ile de bulaşması söz konusu olmayan bitler, giysilere bulaşabilir. Vestiyere asılan bir monttan diğerine geçebilen bitler, sonrasında da durumdan haberi olmayan kişinin o montu giymesi ile ona bulaşabilir. Saçında bit bulunan bir çocuğun tüylü oyuncağını, bit bulunmayan bir diğer çocuğun eline alması, bitin ona da bulaşmasına sebep olabilir. Kısacası, eğer bir kişide bit olduğunu biliyorsanız, onu suçlamamalı, sadece yakın temastan kaçınmalısınız; ve saçtaki bitlerden korunma yollarını uygulamaya çalışmalısınız… Artık saçımda bit olduğunu nasıl anlarım sorusunun yanıtlarını da bildiğinize göre bu anlamda işiniz oldukça kolay demektir.

Saçtaki Bitlerden Nasıl Kurtulurum?

Saçımda bit olduğunu nasıl anlarım dediniz ve artık başınızda istemediğiniz bu canlıların yaşadığını da biliyorsunuz. Şimdi ise bitten kurtulmanın yolları nelerdir ve saçtaki bitlerden kurtulmak için, bit öldürücü bir madde kullanmanız gerekecek. Ve bunun ne olduğunu size doktorunuz ya da en azından eczacınızın söylemesi önerilir. Eğer saçında bit olan kişi, hamile bir kadın ise ya da bebek emziren bir anne ise veya bit direk olarak bebekte bulunuyorsa; veyahut, bebek değil de küçük bir çocukta bit var ise bunun tedavisi için bir doktordan yardım almak gerekir. Aksi halde yapılacak olan yanlışın risk unsuru oluşturabileceği unutulmamalıdır.

Doktor ya da eczacı tarafından verilen bit öldürücü madde içeriğine sahip şampuan ya da ilacın evde kullanımı öncesinde, mutlaka kullanma talimatlarının okunması gerekmektedir. Saçtaki bitlerden kurtulma yolları arasında yer alan en etkili yöntem budur. Ve bunun yanında, saçın yıkanmasının ardından kullanılacak olan durulama suyunda, mutlaka sirke bulunmasının gerekliliği de unutulmamalıdır. Durulama suyuna beş bardak su koyacaksanız, bir bardak da sirke eklemelisiniz. Ya da, on bardak suya iki bardak sirke eklemeniz önerilmektedir. Bu şekilde gerçekleştireceğiniz durulama işlemi ile birlikte, bit yumurtası olarak anılan sirkenin, saça tutunmasına neden olan maddelerin saçta yumuşaması sağlanır ve bit yumurtaları böylelikle saça tutunamaz, bitlerle birlikte akıp giderler.

Saçtaki Bitlerden Kurtulma Yolları

Saçtaki bitlerden nasıl kurtulabilirim sorusunun yanıtları arasında yer aldığı düşünülen bir diğer şey de, saç kestirmektir. Bu mantık bi yandan doğru, bi yandan ise yanlıştır… Şöyle ki, saçın kısalığı, bitlerden kurtulmak için önemlidir. Ancak her ne kadar durum bu şekilde olsa da başvurulması gereken ilk yöntem bu olmamalıdır… Eğer saç kesimi yöntemine gidilecekse, bunun için beklenen en son aşamada, saçların yıkanması sonrasında iyice, çok ince dişli sık bir tarak ile taranması, ardından da başın öne eğilerek, enseden başlamak kaydı ile saçın çok ince tutamlar halinde bağlanması gerekir. İçerisinde bit yumurtası bulunan tutamların dikkatli bir şekilde dipten kesilmesi, saçtaki bitlerden kurtulma yolları arasında oldukça etkili bir yöntemdir.

Saçımda bit olduğunu nasıl anlarım dediniz ve artık saçınızda bit olduğunu biliyorsunuz. Saçtaki bitlerden kurtulmak için gerçekleştirilecek olan bit ilacı uygulamasında, saçın yağlı olmaması, eğer yeni yıkanmış ise de saçta yağlanmaya neden olabilecek bir şampuan ile yıkanmamış olması gerektiğini unutmamalısınız. Bit ilacı uygulanacağı sırada saçın ıslak değil, kuru olmasının gerekliliği de unutulmamalıdır. Tüm bunlara dikkat edilmez ise bit ilacının etkisi tam anlamı ile söz konusu olmayacaktır. Uygulamanın tüm aile bireylerine yapılması ve bitin bulunduğu saçın sık sık kontrol edilmesi de sirkelerin canlanmasının önlenmesi adına etkili olacak yöntemler arasında yer almaktadır. Tüm bunlara ek olarak, bit ilacının, sekiz gün sonra yeniden uygulanması işlemi mutlaka gerçekleştirilmeli ve bit bulunmasa dahi gerekli önlem alınmalıdır…

Eski Yorumlar
 1. Elif
 2. Jejzjsjd
 3. eylül. doğa
  • Nurcan
  • Anonim
 4. Özge. Arıkan
 5. zuhren
 6. deniz
 7. abcde
  • Büşra Irmak
 8. Hereksiz
  • özlem
  • Anonim
 9. zehra
 10. hayat
 11. akdsjald
 12. Ayşe
 13. Anonim
 14. denoş
 15. remziye
  • Sanane
  • eylül. doğa

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.