Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Oyuncak seçerken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtları genel olarak bakıldığında çok önemlidir. Çünkü çocuklarımız, oynadıkları oyuncakları zaman zaman kendilerine en yakın arkadaş bilir ve onlarla pek çok yanlış alışkanlık edinebilirler. Oyuncak alırken dikkat edilmesi gerekenler ve oyuncak seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgileri ve özellikle çocuklarınıza almamanız gereken oyuncakları, nedenleri ile birlikte, ilerleyen bölümlerde sizlerle paylaşacağız.

Oyuncak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

■ Oyuncak seçerken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarından ilki, çocuklara uçan balon almamanın önemidir. Peki pek çok insanın çocuğuna severek aldığı ve hatta bugünlerde ikiz bebeklerin el ve ayaklarına bağlanarak, onlar hareket ettikçe hareket eden balonların resmi sosyal medyada paylaşılırken, aynı şeyi yapmayı pek çok insanın planladığı uçan balonlar neden tehlikeli? Çünkü her şeyin öncesinde, onları şişirirken, ya da çocuklarınız onlarla oynarken, uçan balonların patlama ihtimali çok fazla. Dolayısı ile çocuklarınızın korkma ihtimali çok yüksek: Ayrıca çıkan yüksek sesin, çocukların kulaklarını sağır etme ihtimali de oldukça fazla. Tüm bunlara ek olarak, uçan balonların içerisinde Helyum gazı bulunuyor. Balonlar patladığında, içlerinde bulunan Helyum gazı çevreye yayılıyor. Bu gazı doluması dolayısı ile hayatını kaybeden 9 yaşında bir çocuğu bir kaç ay önce toprağa verdiğimizi düşünecek olursak, oyuncak seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında, uçan balonların alınmasının neden tercih edilmediğini daha iyi anlayabiliriz.

■ Oyuncak alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de pervaneli oyuncaklardan uzak durulmasının gerekliliği… Helikopter gibi pervaneli oyuncaklar, çocuklarınızın parmaklarını anlık olarak kaptırabilecekleri ve sonrasında yaralanmalarına neden olabilecek oyuncaklar olabilir. Eminiz ki bunu istemezsiniz. Dolayısı ile alacağınız oyuncakları hem ç.ocuğunuzun yaşına göre seçin, hem de malzemesinin yumuşak olmasına özen gösterin.

■ Çocuklar doktorculuk oynamayı çok sever. Oyuncaklar arasında da, onların bu oyunlarını destekleyen doktorculuk setleri yer alır. Bu setler içerisinde çok küçük parçalar da yer almaktadır. Çocuğunuz bu parçaları ya ağzına ya da burnuna kaçırırsa? Bunlara ek olarak, doktorculuk setlerinin içerisinde şiringalar, ilaçlar ve makaslar da bulunmaktadır. Çocuklarınız gerçek ilaç, makas ya da şiringaları gördüğünde, onları da oyuncak sanarak, onlarla da oynamak isteyebilir. Dolayısı ile oyuncak seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de doktorculuk setlerinden uzak durmaktır.

■ Kolluklar, aslında oyuncaktan çok yüzme aparatlarıdır. Ancak yine de oyuncak seçerken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtları arasında kolluklardan da söz etmemiz gerekir ki, kollukların malzemesi, çocuklarınızın hassas cildini tahrişe neden olabilir. Ayrıca, kolluğu var diye yüzerken çocuğunuzu kendi haline bırakmamalısınız. Beklemediğiniz bir anda yüzünü suyun içerisinden çıkartmazsa nefessiz kalabilir. Bunun yerine simit almayı tercih edebilir ya da alacağınız kolluğun, çocuğunuzun koluna tam olarak oturmasına özen gösterebilirsiniz. Yine de onu gözünüzün önünden ayırmamalısınız.

■ Bazı oyuncakların içerisinde bulunan piller çok küçük olmaları dolayısı ile yutulabilirler. Dolayısı ile oyuncak seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de pil bölmesinin yeteri kadar korunaklı olmasıdır. Buna ek olarak her şeye rağmen çocuklarınızı pillerle tanıştırıp, onlardan uzak durmaları gerektiği konusunda yeterli bilgiyi aktarmalısınız.

■ Her ne kadar zararsız gibi görünseler de su tabancaları da çocuklarınız için zararlı olabilir. Çünkü bazı su tabancaları suyu çok şiddetli sıkar. Bu su çocuğun gözü ya da hassas cildine denk geldiğinde yaralanmasına bile sebep olabilir. Dolayısı ile su tabancasının suyu yavaş sıkmasına ya da onun yanında gözleri koruyan bir gözlük almaya da dikkat etmelisiniz.

■ Oyuncak seçerken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarından bir diğeri de manyetik oyuncaklara dikkat etmenin gerekliliğidir. Mıknatıslı oyuncaklar çocuğunuzun mutlaka ki dikkatini çeker. Ancak çok küçük parçaları bulunabilen bu oyuncaklar konusunda dikkatli olması gereken onlardan çok ebeveynlerdir.

■ Oyuncak seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de özellikle küçük çocukların stres çarklarından uzak tutulmasının gerekliliğidir. Çünkü özellikle kalitesiz malzemeden yapılan stres çarkları hızla dönerken çocukların yaralanmalarına neden olabilir, hatta küçük parçaları yutmalarına bile sebep olabilir. Dolayısı ile aman dikkat!

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.